Czy służebność przesyłu stanowi ograniczone prawo rzeczowe obciążające cudzą nieruchomość na rzecz przedsiębiorcy, który zamierza na niej wybudować np. urządzenia służące do doprowadzania lub odprowadzania energii elektrycznej?
Tak. Wskutek ustanowienia tej służebności, przedsiębiorca może korzystać w oznaczonym zakresie z nieruchomości obciążonej, zgodnie z przeznaczeniem wskazanych powyżej urządzeń. Służebność przesyłu nie jest służebnością gruntową, stosuje się jednak do niej przepisy kodeksu cywilnego o służebnościach gruntowych. Ponieważ kodeks cywilny dopuszcza zasiedzenie służebności gruntowych, możliwe jest również zasiedzenie służebności przesyłu.
Zasiedzenie polega na nabyciu przez osobę nieuprawnioną określonego prawa z mocy ustawy, w konsekwencji długotrwałego faktycznego wykonywania tego prawa. Nabycie służebności przesyłu przez zasiedzenie dopuszczalne jest wyłącznie w wypadku, gdy polega ona na korzystaniu z trwałego i widocznego urządzenia. Może to stwarzać problem przy urządzeniach ukrytych pod ziemią (np. gazociągach), bez żadnego ich oznaczenia na powierzchni. Nie powinno natomiast mieć znaczenia, czy urządzenia zostały wybudowane przez przedsiębiorstwo, czy przez inny podmiot (post. SN z 27.01.2006, III CSK 38/5).
Kolejną przesłanką zasiedzenia służebności przesyłu jest posiadanie samoistne służebności przez przedsiębiorstwo. Posiadanie samoistne prowadzące do zasiedzenia służebności przesyłu polega na faktycznym korzystaniu z gruntu w takim zakresie i w taki sposób, w jaki czyniłaby to osoba, której przysługuje służebność. Posiadanie samoistne służebności przesyłu nie musi być wykonywane w sposób ciągły, lecz stosownie do potrzeb przedsiębiorstwa (post. SN z 04.10.2006, II CSK 119/06).
Do zasiedzenia służebności konieczne jest jej posiadanie samoistne przez okres 20 lat w przypadku posiadania w dobrej wierze albo przez 30 lat, jeżeli posiadanie zostało nabyte w złej wierze. Nabycie służebności przez zasiedzenie stwierdza sąd w postępowaniu nieprocesowym, wydając stosowne postanowienie o charakterze deklaratoryjnym.