Nie wszystkie składniki majątkowe dłużnika mogą zostać zajęte przez komornika. Wyłączeniu spod egzekucji podlegają m.in. narzędzia i przedmioty niezbędne dłużnikowi do pracy zarobkowej.
Przepisy prawa wymieniają wiele rzeczy i praw majątkowych, których komornik nie może zająć dla zaspokojenia należności wierzyciela. Wyłączenia bądź ograniczenia egzekucji są zawarte w kilku aktach prawnych, wśród których najważniejsze to kodeks postępowania cywilnego oraz kodeks pracy.

Ochrona dłużnika

Kodeks postępowania cywilnego ogranicza egzekucję co do wybranych przedmiotów i kwot pieniężnych, aby w ten sposób zapewnić minimalne standardy ochrony dłużnika. Artykuł 829 k.p.c. wymienia wiele składników majątku dłużnika, których komornikowi nie wolno zajmować. W punkcie pierwszym tego artykułu wskazano przedmioty wyposażenia domowego o podstawowym standardzie, czyli urządzenia domowe, pościel, bieliznę i ubranie codzienne, niezbędne dla dłużnika i będących na jego utrzymaniu członków rodziny. Nie zawsze jednak ta codzienna przydatność przedmiotów jest jednoznaczna. Ocena, czy występuje ona w konkretnym przypadku, należy do komornika. Dłużnik może jednak się z nią nie zgadzać i złożyć skargę na czynności komornika.
To jest tylko część artykułu. W pełnej wersji dowiesz się więcej na temat:

Niezbędnych przedmiotów

Potrącenia z pensji

Egzekucji ze spadku

Skargi na komornika

Zobacz pełną treść artykułu w e-wydaniu Dziennika Gazety Prawnej: Czego nie może zająć komornik, zabezpieczając należności.