Od dziś komornik wybrany przez wierzyciela będzie mógł odmówić przyjęcia wniosku o podjęcie czynności egzekucyjnych, jeśli działania miałyby być prowadzone poza jego rewirem.
Od dziś komornik wybrany przez wierzyciela będzie mógł odmówić przyjęcia wniosku o podjęcie czynności egzekucyjnych, jeśli działania miałyby być prowadzone poza jego rewirem.
Dotychczas komornik, do którego w jednym czasie wpłynęły wnioski o podjęcie czynności w górach i na Wybrzeżu, nie mógł odmówić podjęcia żadnej z tych czynności. Powodowało to przewlekłość postępowań.
Od dziś takiego problemu nie ma. W życie weszła bowiem nowelizacja ustawy o komornikach sądowych i egzekucji, zgodnie z którą komornik musi podjąć czynności tylko wtedy, gdy egzekucja miałaby być prowadzona w obszarze właściwości sądu apelacyjnego obejmującego rewir jego kancelarii. W pozostałych przypadkach ma wybór.
– Takie rozwiązania dają komornikowi możliwość oceny, czy jest on w stanie podjąć się czynności poza obszarem, na którym ma obowiązek działać – mówi adwokat Marek Matyaszczyk z kancelarii Celichowski-Szyndler i Partnerzy.
W Polsce jest obecnie siedem sądów apelacyjnych, przy czym każdy swoim obszarem obejmuje kilka województw.
Nie wszystkie rozwiązania, które wchodzą dziś w życie, budzą jednak entuzjazm samorządu komorniczego.
Krajowa Rada Komornicza już teraz zapowiada zaskarżenie do Trybunału Konstytucyjnego przepisu, który umożliwia prezesowi sądu apelacyjnego zobowiązanie komornika do zatrudnienia wskazanego asesora komorniczego.
– Decyzję w sprawie wniesienia skargi podejmiemy na najbliższym posiedzeniu KRK w październiku – mówi dr Jarosław Świeczkowski, prezes Krajowej Rady Komorniczej.
Kwestionowany przez KRK zapis jest bardzo podobny do tego, który Trybunał zakwestionował w 2009 roku, kiedy sędziowie stwierdzili, że przyznanie prezesowi sądu apelacyjnego możliwości zobowiązania komornika do zatrudnienia wskazanego asesora komorniczego, bez wskazania nawet ogólnych dyrektyw powoduje odebranie samorządowi komorniczemu wpływu na sprawowanie pieczy nad należytym wykonywaniem zawodu.
Zgodnie z nowymi przepisami prezes sądu apelacyjnego może zobowiązać komornika do zatrudnienia wskazanego asesora , ale tylko jeśli komornik nie wypełnia obowiązku zatrudniania co najmniej jednego asesora komorniczego raz na dwa lata lub gdy zaległość w prowadzonych egzekucjach przekracza sześć miesięcy.
– Decyzja prezesa sądu musi być poprzedzona zasięgnięciem opinii rady właściwej izby komorniczej, ale opinia ta w żaden sposób go nie wiąże – mówi Jarosław Świeczkowski.
I dodaje, że jego zdaniem nowelizacja zastąpiła niekonstytucyjne rozwiązania innymi niekonstytucyjnymi rozwiązaniami.
Innego zdania jest radca prawny Maciej M. Bogucki z kancelarii Mamiński i Wspólnicy.
– Nowela realizuje w pełni wytyczne Trybunału Konstytucyjnego, precyzując przypadki, w których prezes sądu apelacyjnego może dokonać ingerencji w uprawnienia samorządu komorniczego – mówi Bogucki.
PODSTAWA PRAWNA
Ustawa z 22 lipca 2010 r. o zmianie ustawy o komornikach sądowych i egzekucji (Dz.U. nr 155, poz. 1038).
Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu za zgodą wydawcy INFOR PL S.A. Kup licencję
Reklama
Reklama