Od 17 czerwca można będzie sprawdzić, czy dane kupowanego samochodu na rynku wtórnym pokrywają się z informacjami w Centralnej Ewidencji Pojazdów i Kierowców.
Po wczorajszym artykule o możliwości sprawdzania dokumentów rejestracyjnych pojazdów przez internet pt. „Sprawdzimy sprzedawcę auta”, otrzymaliśmy wiele telefonów i e-maili z pytaniami, jak będzie można połączyć się z bazą danych. Otóż weryfikacja danych z dowodu rejestracyjnego będzie możliwa po wypełnieniu formularza opatrzonego podpisem elektronicznym lub w przyszłości ważnym profilem zaufanym, czyli specjalnym e-kontem zarejestrowanym przez użytkownika na platformie ePUAP.
Od 17 czerwca, kiedy to w życie wejdą przepisy nowelizacji ustawy o informatyzacji, która zmienia także przepisy ruchu drogowego, nie uzyskamy nieograniczonego dostępu do wszystkich danych na przykład pojazdu sąsiada. Za pośrednictwem ePUAP będzie można sprawdzić, czy dane z dokumentów np. kupowanego na giełdzie lub w komisie pojazdu pokrywają się z informacjami zgromadzonymi w Centralnej Ewidencji Pojazdów i Kierowców. Nie wyświetlą nam się wszystkie dane z CEPiK, ale jak wyjaśnia Ministerstwo Spraw Wewnętrznych i Administracji, uzyskamy potwierdzenie lub zaprzeczenie, czy podane przez zainteresowanego dane z dokumentu są tożsame z tymi widniejącymi w ewidencji.