Właściciel budynku z mieszkaniami na wynajem, który sfinansuje remont z własnych środków, będzie mógł otrzymać premię kompensacyjną. Nie będzie musiał w tym celu zaciągać kredytu w banku.
Właściciel budynku z mieszkaniami na wynajem, który sfinansuje remont z własnych środków, będzie mógł otrzymać premię kompensacyjną. Nie będzie musiał w tym celu zaciągać kredytu w banku.
Zmienią się zasady uzyskiwania premii kompensacyjnych na remonty starych kamienic. Jeszcze podczas trwającego posiedzenia Sejmu ma odbyć się głosowanie nad rządowym projektem ustawy o wspieraniu termomodernizacji i remontów. Komisja Infrastruktury, która pracowała nad zaproponowanymi przez rząd nowymi rozwiązaniami, nie wniosła do nich żadnych poprawek.
– Nowelizacja ma sprawić, że przepisy ustawy o wspieraniu termomodernizacji i remontów będą w praktyce stosowane.
Ustawa obowiązuje od 19 marca 2009 r., a do tej pory nie udzielono żadnej premii kompensacyjnej na remont kamienic – wyjaśnia potrzebę wprowadzenia zmian Stanisław Huskowski, poseł PO i sprawozdawca projektu ustawy.
Głównym powodem braku zainteresowania właścicieli nieruchomości premiami kompensacyjnymi był obowiązek zaciągnięcia kredytu na remont. Bez kredytu uzyskanie premii nie było możliwe nawet wówczas, jeżeli właściciel miał środki własne na remont.
Nowelizacja znosi ten obowiązek. Zgodnie z nowymi rozwiązaniami osoba, która będzie chciała dokonać remontu budynku wielorodzinnego lub jednorodzinnego z przynajmniej jednym lokalem kwaterunkowym, będzie mogła go sfinansować z dowolnych środków finansowych, także z własnych oszczędności.
Właściciel budynku będzie mógł liczyć na premię kompensacyjną w wysokości 2 proc. wskaźnika przeliczeniowego za każdy 1 mkw. powierzchni użytkowej lokalu kwaterunkowego za każdy rok, w którym obowiązywały ograniczenia dotyczące wysokości czynszu za najem. Jeżeli właściciel będzie chciał uzyskać takie wsparcie, to będzie musiał złożyć wniosek bezpośrednio do Banku Gospodarstwa Krajowego.
Nowe przepisy mają wejść w życie po upływie 30 dni od ich ogłoszenia w Dzienniku Ustaw.
Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu za zgodą wydawcy INFOR PL S.A. Kup licencję
Reklama
Reklama