Wspólnota mieszkaniowa: jak bronić się przed podwyżkami

autor: Małgorzata Piasecka - Sobkiewicz03.11.2009, 15:10; Aktualizacja: 03.11.2009, 15:14

Jeśli zostały ustalone zbyt wysokie opłaty na pokrycie kosztów zarządu, właściciel lokalu może iść do sądu

wróć do artykułu

Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy INFOR Biznes. Kup licencję
Redakcja gazetaprawna.pl
Źródło:Dziennik Gazeta Prawna
Polub Gazetaprawna.pl

Polecane

Reklama

Komentarze (8)

  • zochna(2009-11-03 16:21) Zgłoś naruszenie 00

    W mojej wspólnocie ustalono jak płacić za różnicę między wodomierzami w domu a licznikiem głównym. Co roku ta różnica wynosi ok.20% i rośnie. Płacimy te 20% dodatkowo w zależności od zużycia wody na lokal.Np. Zużywam 100 m3 rocznie - dopłacam za 20 m3, ktoś 10m3 - dopłaca 2 m3. Tworzy to niesprawiedliwą karę za czystość i nieoszukiwanie współlokatorów. Kto potrafi - kombinuje ile wlezie (np.przez całą dobę kapie mu do wanny -wodomierz nie wykaże), noszą wodę z piwnicy hektolitrami i co mu kto zrobi? 5 osób zużywa 1-1,5 m3 na miesiąc (jak to możliwe?). Czy istnieją obowiązujące normy zużycia wody na osobę za które trzeba zapłacić? Czy nasze rozliczenie zużycia wody jest prawidłowe? Jak powinno to wyglądć zgodnie z prawem i zdrowym rozsądkiem?

    Odpowiedz
  • Z powodu braków jasnych obowiązków rozliczenia(2009-11-03 20:50) Zgłoś naruszenie 00

    Jak się dorwie do "władzy" klika wspólnych "interesów" to "załatwia tgz żelazny elektorat (mający "wirtualne" zasady płatności w zamian za głosowanie) i nie rozlicza pieniędzy od "reszty jeleni".
    Rąbie niebotyczne wysokości zaliczek i rozmywa to w abstrakcyjnych wydatkach.
    Witaj bałaganie i eldorado nieuczciwości kosztem staruszek 500zł emerytury.

    Odpowiedz
  • Misia(2009-11-04 19:41) Zgłoś naruszenie 00

    Zochna, niedobór w zużyciu wody powinien być rozliczony wg ilości osób lub lokali w danym zasobie mieszkaniowym. jedynie nadwyżka na wodzie powinna być rozliczana wg zużycia, wtedy jest prawidłowe rozliczenie, no a przynajmniej sprawiedliwe ;)

    Odpowiedz
  • członek wspolnoty(2009-12-26 14:57) Zgłoś naruszenie 00

    co z monolistami jak Tbs jako zarządca jeden na 45 wspólnot,Temu choremu systemowi niech się przyjźą organy ścigania,Będziemy wdzięczni

    Odpowiedz
  • Fafik(2010-02-10 19:48) Zgłoś naruszenie 00

    W mojej wspólnocie brak jest komisji rewizyjnej.Pomimo to,że każdy własciciel ma prawo skontrolować wydatki, to jes to niemożliwe,Dokumentacja jest nieudostępniana.Brak jest dokumentacji technicznej budynku od czasu przekazania budynku przez Urzad Miasta od 10 lat dla wspólnoty.Brak jest corocznych planów remontów budynku.Przewodniczący bierze pieniadze i nic
    nie robi.Jak uporządkować to?.Kto sprawuje nadzór nad takimi wspólnotami?

    Odpowiedz
  • stary(2010-02-20 17:41) Zgłoś naruszenie 00

    Ustawa O Własności Lokali nic nie mówi o komisji rewizyjnej.
    Każdy członek wspólnoty ma prawo wglądu do dokumentacji. Jesli na
    pisemne żądanie wglądu do dokumentacji uzyskuje się odpowiedż odmowną
    lub brak odpowiedzi sprawę należy skierowac do sądu. Nad wspólnotami
    nadzór sprawują własciciele, którzy mają prawo kontroli zarządu i ewentualnie sąd do którego zostanie skierowana sprawa przez własciciela, jeśli oczywiscie
    przyjmie. Jeżeli przewodniczący nic nie robi to własciciele powinni go odwołać
    i wybrać takiego, który zaspokoi żądania wszystkich właścicieli.

    Odpowiedz
  • bb(2010-02-20 20:03) Zgłoś naruszenie 00

    Mam pytanie.Może mi ktoś odpowie w jaki sposób wyjaśnić niezbilansowaną zimną wodę?Mieszkania w całej wspólnocie są opomiarowane dziwnym trafem kolejny rok na głównym wodomierzu wychodzi duża różnica między odczytem liczników z mieszkań

    Odpowiedz
  • ela(2010-02-21 18:20) Zgłoś naruszenie 00

    Zbadać punkty poboru wody poza mieszkaniami, np.kotłownie , piwnice, pralnie, wózkownie itp. Czy nie ma naturalnych wycieków np.nieszczelne krany lub pobór przez osoby trzecie.

    Odpowiedz