statystyki

Trybunał ma interpretować, a nie tworzyć konstytucję

autor: dr Tomasz Zalasiński03.11.2020, 08:43; Aktualizacja: 03.11.2020, 10:00
Nie sposób zgodzić się z rozstrzygnięciem TK. Wydając to orzeczenie, trybunał wykroczył bowiem dalece poza swoje kompetencje oraz ustrojową rolę negatywnego prawodawcy. Przypisał sobie uprawnienie do kreowania norm rangi konstytucyjnej.

Nie sposób zgodzić się z rozstrzygnięciem TK. Wydając to orzeczenie, trybunał wykroczył bowiem dalece poza swoje kompetencje oraz ustrojową rolę negatywnego prawodawcy. Przypisał sobie uprawnienie do kreowania norm rangi konstytucyjnej.źródło: ShutterStock

Jeżeli już miałoby zostać wydane rozstrzygnięcie, to zasadne byłoby stwierdzenie w nim, że kwestionowany artykuł nie jest niezgodny z art. 38 Konstytucji RP.

O d kilku lat obserwujemy, jak Trybunał Konstytucyjny w obecnym składzie – nieprawidłowym z uwagi na zasiadanie w nim osób, które nie są sędziami – traci z pola widzenia konstytucję i wynikające z niej normy, zasady oraz wartości, stając się instrumentem władzy politycznej w szczególny sposób wyczulonym na jej oczekiwania. System kontroli konstytucyjności prawa, jaki znamy od trzech dekad, został unicestwiony. Trybunał Konstytucyjny przyjął postać przeciwną do właściwej w demokratycznym państwie prawnym i ma się poczucie, że nie chroni konstytucyjnych wolności i praw, lecz – na zlecenie polityczne – odbiera prawa obywatelom. Zdaje się, że czyni to także w sytuacji, gdy nie ma na to odwagi prawodawca.


Pozostało 83% tekstu

Prenumerata wydania cyfrowego

Dziennika Gazety Prawnej
7,90 zł
cena za dwa dostępy
na pierwszy miesiąc,
kolejny miesiąc tylko 79 zł
Oferta autoodnawialna
KUPUJĘ

Pojedyncze wydanie cyfrowe

Dziennika Gazety Prawnej
4,92 zł
Płać:
KUPUJĘ
Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy INFOR Biznes. Kup licencję

Polecane

Reklama

Twój komentarz

Zanim dodasz komentarz - zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.

Widzisz naruszenie regulaminu? Zgłoś je!

Galerie

Polecane