statystyki

Prof. Zubik o aborcji: Losy wyroku TK mogą zależeć od sądów powszechnych [WYWIAD]

autor: Paulina Nowosielska26.10.2020, 08:46; Aktualizacja: 26.10.2020, 11:18
Trybunał Konstytucyjny

Trybunał Konstytucyjnyźródło: ShutterStock

Trybunał już w 2015 r. wskazał na zastrzeżenia natury konstytucyjnej co do obsadzania stanowisk sędziowskich przez Sejm. Nie usuwając tych zastrzeżeń, orzekanie w sprawie tak fundamentalnej i delikatnej zarazem jak życie ludzkie, trudno zaliczyć do roztropnych – mówi prof. Marek Zubik, konstytucjonalista, sędzia Trybunału Konstytucyjnego w stanie spoczynku.

Artykuł 4a ust. 1 pkt 2 ustawy o planowaniu rodziny jest niezgodny z art. 38 (zasada ochrony życia) w związku z art. 30 (ochrona godności człowieka) i art. 31 ust. 3 (wolność i przesłanki jej ograniczenia) konstytucji – uznał trybunał. Czy to oznacza koniec dopuszczalności przerywania ciąży ze względu na duże prawdopodobieństwo ciężkiego upośledzenia płodu lub choroby zagrażającej jego życiu?

Rozmawiamy bez znajomości pisemnego uzasadnienia wyroku. Nie wiemy też, czego dotyczą zdania odrębne zgłoszone przez dwóch sędziów: kwestii proceduralnych czy materialnych. Niezależnie od sporów światopoglądowych czy etycznych, jest to wyrok o doniosłym znaczeniu. Po pierwsze, zapadł w pełnym składzie orzekającym. Wiązać będzie mniejsze składy TK w kolejnych sprawach. Po drugie, o ile dobrze rozumiem, TK odniósł konstytucyjne przepisy dotyczące prawnej ochrony życia do osoby, która ma się dopiero urodzić – nasciturusa (określenie z prawa rzymskiego mówiące o dziecku poczętym – red.). Tym samym opowiedział się za bardzo szeroką koncepcją gwarancyjnego charakteru praw człowieka określonych w konstytucji, wychodząc poza osoby już urodzone. Po trzecie, przyjął, jak się wydaje, pogląd o niestopniowalności prawnej ochrony życia. Objął nim już najwcześniejsze jego początki.

Jakie ma to znaczenie dla samej ustawy o planowaniu rodziny?


Pozostało 79% tekstu

Prenumerata wydania cyfrowego

Dziennika Gazety Prawnej
7,90 zł
cena za dwa dostępy
na pierwszy miesiąc,
kolejny miesiąc tylko 79 zł
Oferta autoodnawialna
KUPUJĘ

Pojedyncze wydanie cyfrowe

Dziennika Gazety Prawnej
4,92 zł
Płać:
KUPUJĘ
Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy INFOR Biznes. Kup licencję

Polecane

Reklama

Komentarze (6)

 • bańka(2020-10-26 09:39) Zgłoś naruszenie 157

  Zawsze mnie zastanawiało, dlaczego ci chroniący nieswoim kosztem "życie poczęte" nie zaangażują się w rzeczywistą ochronę takiego życia, kiedy już pojawi się na świecie. Taki arcybiskup, ksiądz, zakonnica, poseł i inny krzyczący o godności ludzkiej od poczęcia, nie zajmie się pomocą konkretnej rodzinie, w której urodzone dziecko jest ciężko upośledzone, nie może się poruszać, nie może samodzielnie jeść itd. Zawsze najłatwiej jest krzyczeć, jakimi to szlachetnymi jesteśmy osobami. Modlitwy o ochronę życia od poczęcia i "duchowa adopcja nienarodzonych" nic nie kosztuje, a jak poprawia samopoczucie! Może pokażcie, że naprawdę kochacie bliźniego, a nie samych siebie. Mówienie nic nie kosztuje, a inni realnie borykają się z niewyobrażalnymi problemami. To już was nie obchodzi.

  Pokaż odpowiedzi (1)Odpowiedz
 • haha(2020-10-26 10:26) Zgłoś naruszenie 105

  O, coś nowego, teraz to sądy powszechne będą kontrolować orzeczenia TK.

  Odpowiedz
 • antyleft(2020-10-26 10:27) Zgłoś naruszenie 94

  Prawda jest taka że odtąd lekarze będą się bali usuwać jakąkolwiek ciążę. Właśnie to chciał osiągnąć prezes... i osiągnął!

  Odpowiedz
 • brawo(2020-10-26 12:18) Zgłoś naruszenie 64

  Ludzie kościoła i urzędnicy kościelni nikomu nie pomagają. Jedyne co potrafią to okradać ludzi, gdy tylko się pojawią w danym kraju. Szukają wolontariuszy co będą za nich pracować. Dla siebie biorą wszystko, g..o i trudy życia zostawiają wiernym. Co w RP się dzieje od 1000 lat. Moskwa się skończyła to zaczęła czarna noc wierzących w cuda i handlujących życiem wiecznym. Gorsi są jednak urzędnicy oszukujący RP, Watykan, budżet RP i ich popierający matoły z PiS. Urzędnicy wym. spraw. są ich godni - wydać taki wyrok- to trzeba być podłym.

  Odpowiedz
 • ufolog(2020-10-26 12:27) Zgłoś naruszenie 34

  Sądy pomogą ? Dobry żart. Przy obecnej ich pracowitości potrzebują na to nie 9 miesięcy ale 90 lat. No i kto ma to osądzić w katolickim kraju ? Arcybiskup Jędraszewski ?

  Odpowiedz

Twój komentarz

Zanim dodasz komentarz - zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.

Widzisz naruszenie regulaminu? Zgłoś je!

Galerie

Polecane