statystyki

Rozstrzygnięcie w sprawie Muszynianki. BIT-y obronione przez trybunał arbitrażowy

autor: Maciej Suchorabski13.10.2020, 07:40; Aktualizacja: 13.10.2020, 07:40
Muszynianka ubiegała się o pozwolenie na wydobycie wody na terenie Słowacji i transportowanie jej rurociągiem do leżącego kilkaset metrów dalej (ale już na terenie Polski) zakładu. W toku postępowania o uzyskanie tego kluczowego dla polskiej firmy zezwolenia Słowacja przyjęła poprawkę do konstytucji, wprowadzając do niej zakaz transportu niebutelkowanej wody poza granice państwa.

Muszynianka ubiegała się o pozwolenie na wydobycie wody na terenie Słowacji i transportowanie jej rurociągiem do leżącego kilkaset metrów dalej (ale już na terenie Polski) zakładu. W toku postępowania o uzyskanie tego kluczowego dla polskiej firmy zezwolenia Słowacja przyjęła poprawkę do konstytucji, wprowadzając do niej zakaz transportu niebutelkowanej wody poza granice państwa.źródło: ShutterStock

Wyrok w sprawie Muszynianki daje nadzieję europejskim przedsiębiorcom, że wszczęte już postępowania arbitrażowe w sprawie BIT-ów zostaną doprowadzone do końca mimo dążenia Komisji Europejskiej do wygaszania tego rodzaju umów. Trybunał arbitrażowy stwierdził bowiem, że państwo nie może się wycofać z traktatowych zobowiązań z mocą wsteczną.

Spór pomiędzy Muszynianką sp. z o.o. a Słowacją, którego finał opisaliśmy we wczorajszym wydaniu („Zwycięstwo bez odszkodowania”, DGP nr 199/2020), był rozpatrywany przed międzynarodowym trybunałem na podstawie polsko-słowackiej umowy o popieraniu i wzajemnej ochronie inwestycji (Bilateral Investment Treaties – BIT). Choć trybunał przyznał rację polskiej firmie i stwierdził, że Słowacja naruszyła przepisy prawa międzynarodowego, Muszynianka nie otrzyma odszkodowania.

Źródło problemu

Przypomnijmy. Muszynianka ubiegała się o pozwolenie na wydobycie wody na terenie Słowacji i transportowanie jej rurociągiem do leżącego kilkaset metrów dalej (ale już na terenie Polski) zakładu. W toku postępowania o uzyskanie tego kluczowego dla polskiej firmy zezwolenia Słowacja przyjęła poprawkę do konstytucji, wprowadzając do niej zakaz transportu niebutelkowanej wody poza granice państwa.

Rozpoczęta w 2002 r. inwestycja polskiej firmy początkowo cieszyła się poparciem słowackich władz, lecz w 2014 r. – podczas prac nad wspomnianą poprawką – była już przedstawiana jako zagrożenie dla interesów państwa (co ciekawe, zmiana przepisów nie pociągnęła za sobą ograniczenia limitu wody wydobywanej przez Muszyniankę na terenie naszego południowego sąsiada). Ostatecznie polskiej firmie nie przyznano pozwolenia, co było przyczyną wszczęcia postępowania przed trybunałem arbitrażowym.


Pozostało 74% tekstu

Prenumerata wydania cyfrowego

Dziennika Gazety Prawnej
7,90 zł
cena za dwa dostępy
na pierwszy miesiąc,
kolejny miesiąc tylko 79 zł
Oferta autoodnawialna
KUPUJĘ

Pojedyncze wydanie cyfrowe

Dziennika Gazety Prawnej
4,92 zł
Płać:
KUPUJĘ
Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy INFOR Biznes. Kup licencję

Polecane

Reklama

Twój komentarz

Zanim dodasz komentarz - zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.

Widzisz naruszenie regulaminu? Zgłoś je!

Galerie

Polecane