statystyki

Spór Muszynianki ze Słowacją. Zwycięstwo bez odszkodowania

autor: Maciej Suchorabski12.10.2020, 08:48; Aktualizacja: 12.10.2020, 08:48
Jak udało nam się ustalić, trybunał arbitrażowy oddalił wszystkie zastrzeżenia jurysdykcyjne Słowacji oraz Komisji Europejskiej.

Jak udało nam się ustalić, trybunał arbitrażowy oddalił wszystkie zastrzeżenia jurysdykcyjne Słowacji oraz Komisji Europejskiej.źródło: ShutterStock

Trybunał arbitrażowy orzekł w sprawie Muszynianka sp. z o.o. przeciwko Słowacji, że kraj ten naruszył przepisy prawa międzynarodowego na szkodę polskiej firmy. Pomimo korzystnego wyroku, Muszyniance nie przysługuje żadne odszkodowanie.

O co chodziło w sprawie? Polska firma chciała wykorzystać źródła leżące na terenie Słowacji, które oddalone są od jej zakładu zaledwie o kilkaset metrów. W tym celu planowano wybudować pod rzeką Poprad rurociąg i właśnie nim transportować wodę przez granicę. Pomimo uzyskania wielu zgód, w trakcie uzyskiwania kluczowego pozwolenia na wydobycie, inwestycję zablokowała przyjęta w 2014 r. poprawka do słowackiej konstytucji, która zakazywała transportu niezabutelkowanej wody poza granice państwa – w tym konkretnie za pomocą rurociągu.

Co szczególnie istotne, postępowanie o pozwolenie na wydobycie zostało arbitralnie wstrzymane przez słowackie organy, a decyzję odmowną wydano dopiero po wejściu w życie zmian w ustawie zasadniczej.


Pozostało 67% tekstu

Prenumerata wydania cyfrowego

Dziennika Gazety Prawnej
7,90 zł
cena za dwa dostępy
na pierwszy miesiąc,
kolejny miesiąc tylko 79 zł
Oferta autoodnawialna
KUPUJĘ

Pojedyncze wydanie cyfrowe

Dziennika Gazety Prawnej
4,92 zł
Płać:
KUPUJĘ
Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy INFOR Biznes. Kup licencję

Polecane

Reklama

Twój komentarz

Zanim dodasz komentarz - zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.

Widzisz naruszenie regulaminu? Zgłoś je!

Galerie

Polecane