statystyki

Koniec z wyzyskiem i nadużywaniem zawezwań do próby ugodowej

autor: Patryk Słowik06.10.2020, 06:00; Aktualizacja: 06.10.2020, 07:38
Przypomnijmy: chodzi o art. 388 k.c. Założenie ustawodawcy było takie, by regulacja ta pomagała obywatelom będącym w potrzebie, których ciężką sytuację ktoś wykorzystał. Praktyka pokazuje jednak, że to przepis niemalże martwy. Walka z wyzyskiwaczami prowadzona więc jest na drodze karnej (przestępstwo lichwy, czasem oszustwa) oraz administracyjnej (działalność Urzędu Ochrony Konkurencji i Konsumentów), ale nie na ścieżce cywilnej.

Przypomnijmy: chodzi o art. 388 k.c. Założenie ustawodawcy było takie, by regulacja ta pomagała obywatelom będącym w potrzebie, których ciężką sytuację ktoś wykorzystał. Praktyka pokazuje jednak, że to przepis niemalże martwy. Walka z wyzyskiwaczami prowadzona więc jest na drodze karnej (przestępstwo lichwy, czasem oszustwa) oraz administracyjnej (działalność Urzędu Ochrony Konkurencji i Konsumentów), ale nie na ścieżce cywilnej.źródło: ShutterStock

Obecna regulacja wyzysku zbytnio ogranicza uprawnienia strony wyzyskanej w stosunku do tego, czego można zasadnie oczekiwać w konsekwencji uznania sytuacji wyzysku za prawnie i moralnie niedopuszczalną.

Tak uznało Ministerstwo Sprawiedliwości, które opublikowało właśnie projekt nowelizacji kodeksu cywilnego. DGP o chęci zmiany przepisu o wyzysku informował już w lipcu 2020 r. („Rząd weźmie się za wyzysk”, DGP z 27 lipca 2020 r.).

Przypomnijmy: chodzi o art. 388 k.c. Założenie ustawodawcy było takie, by regulacja ta pomagała obywatelom będącym w potrzebie, których ciężką sytuację ktoś wykorzystał. Praktyka pokazuje jednak, że to przepis niemalże martwy. Walka z wyzyskiwaczami prowadzona więc jest na drodze karnej (przestępstwo lichwy, czasem oszustwa) oraz administracyjnej (działalność Urzędu Ochrony Konkurencji i Konsumentów), ale nie na ścieżce cywilnej. Zbigniew Ziobro chciałby to właśnie zmienić. Jak?

Zobowiązanie naturalne


Pozostało 79% tekstu

Prenumerata wydania cyfrowego

Dziennika Gazety Prawnej
7,90 zł
cena za dwa dostępy
na pierwszy miesiąc,
kolejny miesiąc tylko 79 zł
Oferta autoodnawialna
KUPUJĘ

Pojedyncze wydanie cyfrowe

Dziennika Gazety Prawnej
4,92 zł
Płać:
KUPUJĘ
Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy INFOR Biznes. Kup licencję

Polecane

Reklama

Komentarze (4)

 • Inspektor Pracy(2020-10-06 10:55) Zgłoś naruszenie 58

  Wyzysk to przestanie być gdy robotnicy z 45 letnim stazem pracy dostana emerytury nie czekając na 50 i więcej lat pracy a natomiat ********* typu Tusk Donald czy Kosiniak Kamysz trafia do dozywotnich obozów pracy bez prawa do odwołania sie w uczciwym sadzie.

  Pokaż odpowiedzi (1)Odpowiedz
 • wjw(2020-10-06 12:20) Zgłoś naruszenie 51

  Ci panowie w MS to pewnie wkrótce proch wymyślą. Było nie deformować tego co było to nie byłoby tych problemów. Lista usuniętych przepisów zbyt długa, aby tu zamieszczać, ale np. kiedyś przedawnienie roszczenia sądy badały z urzędu itd. itp.

  Odpowiedz
 • ach(2020-10-06 12:16) Zgłoś naruszenie 23

  Zbyszek chce odciążyć prokuratorów i sądy karne i namieszać w k.c. Oszustwem dojnej zmiany jest darmowe reklamowanie religii katolickiej a teraz także prawosławnej - czyli dla narodu ora et labora /módl się i pracuj/ za bóg zapłać i miskę ryżu. Reklama oduruniaczy ludzi dokonuje się za nasze pieniądze - brak kasy na służbę zdrowia ale dla tzw. lichwiarzy /wysokie wynagrodzenie dla nich i ich rodzin się należy/ z kasty rządzącej opieka zdrowotna na poziomie. Dla innych są opłaty i składki z minimalnej, emeryci też płacą a dla lichwiarzy /rządzący/ i wyzyskiwaczy /np. sługi Watykanu/ przy korycie, godne życie za nasze.

  Odpowiedz

Twój komentarz

Zanim dodasz komentarz - zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.

Widzisz naruszenie regulaminu? Zgłoś je!

Galerie

Polecane