statystyki

Pisma sądowe będzie można skutecznie nadawać nie tylko na poczcie

autor: Piotr Szymaniak30.09.2020, 08:03; Aktualizacja: 30.09.2020, 08:04
– Rzeczywistość zmienia się dynamicznie, a wraz z nią ewaluują formy działalności operatorów pocztowych. Wydaje się, że gdyby przepis mówił po prostu o „złożeniu pisma u operatora pocztowego”, załatwiałby wiele możliwych problemów interpretacyjnych, które mogłyby się pojawić w przyszłości – zauważa adwokat.

– Rzeczywistość zmienia się dynamicznie, a wraz z nią ewaluują formy działalności operatorów pocztowych. Wydaje się, że gdyby przepis mówił po prostu o „złożeniu pisma u operatora pocztowego”, załatwiałby wiele możliwych problemów interpretacyjnych, które mogłyby się pojawić w przyszłości – zauważa adwokat.źródło: ShutterStock

Szykują się kolejne zmiany w kodeksie postępowania cywilnego. Tym razem wymuszone orzecznictwem Trybunału Sprawiedliwości Unii Europejskiej. Po pierwsze, w wyniku ubiegłorocznego wyroku w sprawie o sygn. C-545/17 ma zostać zmieniony art. 165 par. 2 k.p.c.

W obecnym brzmieniu przepis ten stanowi, że równoznaczne z wniesieniem do sądu jest oddanie pisma procesowego „w polskiej placówce pocztowej operatora wyznaczonego” w rozumieniu prawa pocztowego. W rezultacie nawet gdy przetarg na obsługę pism sądowych nie był realizowany przez Pocztę Polską, tylko firmę Inpost, to tylko nadanie pisma w siedzibie PP, jako operatora wyznaczonego, było równoznaczne ze złożeniem go w sądzie. TSUE uznał jednak, że tego typu regulacja jest niezgodna z prawem UE. Dlatego też zgodnie z projektem przygotowanym przez resort sprawiedliwości taki skutek będzie miało oddanie pisma procesowego w placówce pocztowej każdego operatora świadczącego pocztowe usługi powszechne w Polsce.

– Szkoda, że przy okazji zmiany tego przepisu nie pomyślano o odmiejscowieniu, tylko pozostał wymóg nadania pisma w placówce operatora pocztowego. A to nie obejmuje np. nadania z przesyłek w listomatach czy odbieranych przez pracowników operatora bezpośrednio od nadawców – zauważa dr Karol Pachnik, pełnomocnik prezesa Naczelnej Rady Adwokackiej ds. legislacji.


Pozostało 69% tekstu

Prenumerata wydania cyfrowego

Dziennika Gazety Prawnej
7,90 zł
cena za dwa dostępy
na pierwszy miesiąc,
kolejny miesiąc tylko 79 zł
Oferta autoodnawialna
KUPUJĘ

Pojedyncze wydanie cyfrowe

Dziennika Gazety Prawnej
4,92 zł
Płać:
KUPUJĘ
Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy INFOR Biznes. Kup licencję

Polecane

Reklama

Komentarze (3)

 • bez znaczenia(2020-09-30 10:22) Zgłoś naruszenie 33

  Czyli obecnie nie ma to żadnego znaczenia. Nie ma szans, by sprawniejsi i lepsi kurierzy prywatni wygrali przetarg. Niezależnie, czego by nie zrobili.

  Odpowiedz
 • Frodo(2020-09-30 13:40) Zgłoś naruszenie 12

  Pocztę Polską trzeba utrzymywać. Nieważne czy rentowna czy nie. Tak samo jak kopalnie. Dopóki to wszystko się nie zmieni, to nie będziemy żyli w normalnym kraju.

  Odpowiedz
 • StAAbrA (2020-09-30 17:51) Zgłoś naruszenie 01

  Poczta Polska , jako składnik państwa polskiego , jest oczywiście do likwidacji , więc tzw. rząd polski zrobi wszystko , żeby z zadania wywiązać się w prysiudach .... Znaczy , w POdskokach ...

  Odpowiedz

Twój komentarz

Zanim dodasz komentarz - zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.

Widzisz naruszenie regulaminu? Zgłoś je!

Galerie

Polecane