statystyki

Trudno o zwolnienie spółki od kosztów sądowych [OPINIA]

autor: Elżbieta Żemojtel17.09.2020, 07:16; Aktualizacja: 17.09.2020, 07:36
Zasadą jest, iż osoba prawna lub jednostka organizacyjna nieposiadająca osobowości prawnej może ubiegać się o zwolnienie jej przez sąd w całości bądź w części od kosztów sądowych, jeśli wykaże, że nie ma pieniędzy na ich uiszczenie. Od sierpnia 2019 r. spółka handlowa, chcąc uzyskać zwolnienie od kosztów (choćby częściowe), musi jednak dodatkowo udowodnić, że również jej wspólnicy albo akcjonariusze nie mają dostatecznych środków na zwiększenie majątku spółki lub udzielenie jej pożyczki.

Zasadą jest, iż osoba prawna lub jednostka organizacyjna nieposiadająca osobowości prawnej może ubiegać się o zwolnienie jej przez sąd w całości bądź w części od kosztów sądowych, jeśli wykaże, że nie ma pieniędzy na ich uiszczenie. Od sierpnia 2019 r. spółka handlowa, chcąc uzyskać zwolnienie od kosztów (choćby częściowe), musi jednak dodatkowo udowodnić, że również jej wspólnicy albo akcjonariusze nie mają dostatecznych środków na zwiększenie majątku spółki lub udzielenie jej pożyczki.źródło: ShutterStock

Od wejścia w życie nowelizacji przepisów ustawy o kosztach sądowych w sprawach cywilnych (t.j. Dz.U. z 2020 r. poz. 755 ze zm.), zwolnienie od kosztów sądowych spółki handlowej stało się w praktyce niemal niemożliwe. Zmiana wprowadzona w sierpniu 2019 r. może przyczynić się do spadku aktywności procesowej przedsiębiorstw prowadzonych w postaci spółek handlowych.

Z asadą jest, iż osoba prawna lub jednostka organizacyjna nieposiadająca osobowości prawnej może ubiegać się o zwolnienie jej przez sąd w całości bądź w części od kosztów sądowych, jeśli wykaże, że nie ma pieniędzy na ich uiszczenie. Od sierpnia 2019 r. spółka handlowa, chcąc uzyskać zwolnienie od kosztów (choćby częściowe), musi jednak dodatkowo udowodnić, że również jej wspólnicy albo akcjonariusze nie mają dostatecznych środków na zwiększenie majątku spółki lub udzielenie jej pożyczki. Wymogu nie stosuje się do spółki handlowej, której jedynym wspólnikiem albo akcjonariuszem jest Skarb Państwa. Jednocześnie kodeks spółek handlowych jasno precyzuje, że spółkami handlowymi są spółki: jawna, partnerska, komandytowa, komandytowo-akcyjna, z ograniczoną odpowiedzialnością oraz akcyjna.


Pozostało 77% tekstu

Prenumerata wydania cyfrowego

Dziennika Gazety Prawnej
9,80 zł
cena za dwa dostępy
na pierwszy miesiąc,
kolejny miesiąc tylko 79 zł
Oferta autoodnawialna
KUPUJĘ

Pojedyncze wydanie cyfrowe

Dziennika Gazety Prawnej
4,92 zł
Płać:
KUPUJĘ
Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy INFOR Biznes. Kup licencję

Polecane

Reklama

Twój komentarz

Zanim dodasz komentarz - zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.

Widzisz naruszenie regulaminu? Zgłoś je!

Galerie

Polecane