statystyki

ETPC: Niezwolnienie z kosztów narusza prawo do sądu

autor: Szymon Cydzik21.07.2020, 07:30; Aktualizacja: 21.07.2020, 07:39
ETPC nie uwzględnił też wniosku skarżącego o rekompensatę w wysokości 22,5 tys. euro za straty materialne, spowodowane kosztami terapii po doświadczeniach w więzieniu.

ETPC nie uwzględnił też wniosku skarżącego o rekompensatę w wysokości 22,5 tys. euro za straty materialne, spowodowane kosztami terapii po doświadczeniach w więzieniu.źródło: ShutterStock

Odmowa zwolnienia z kosztów sądowych osoby w ciężkiej sytuacji finansowej narusza jej prawo do sprawiedliwego procesu – uznał Europejski Trybunał Praw Człowieka w polskiej sprawie.

Skargę do ETPC wniósł były więzień, który spędził najpierw we Wronkach, a potem w Wołowie niemal cztery lata – od stycznia 2001 r. do września 2004 r. W 2011 r., odsiadując kolejny wyrok, wniósł pozew cywilny o odszkodowanie za złe traktowanie w tych więzieniach. W pierwszej sprawie domagał się 10 tys. zł, co oznaczało konieczność wniesienia opłaty sądowej w wysokości 500 zł. Powód wniósł o zwolnienie z niej, ale sąd odmówił, wskazując, że w międzyczasie (od 2004 do 2009 r.) spędził on pięć lat na wolności i mógł uzbierać wystarczające środki. Sądu nie przekonały argumenty mężczyzny, że jako były więzień nie mógł znaleźć pracy, a ponadto musiał zajmować się chorą matką i otrzymywał z tego tytułu tylko niewielki zasiłek. Opłata nie została wniesiona, więc sąd zwrócił pozew.


Pozostało 66% tekstu

Prenumerata wydania cyfrowego

Dziennika Gazety Prawnej
9,80 zł
cena za dwa dostępy
na pierwszy miesiąc,
kolejny miesiąc tylko 79 zł
Oferta autoodnawialna
KUPUJĘ

Pojedyncze wydanie cyfrowe

Dziennika Gazety Prawnej
4,92 zł
Płać:
KUPUJĘ
Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy INFOR Biznes. Kup licencję

Polecane

Reklama

Komentarze (1)

Twój komentarz

Zanim dodasz komentarz - zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.

Widzisz naruszenie regulaminu? Zgłoś je!

Galerie

Polecane