statystyki

Trzeba uregulować uzgodnienie płci. To kwestia poszanowania godności obywateli

autor: Jarosław Jagura19.09.2020, 08:00
Transpłciowość to stan rozbieżności między tożsamością płciową (określającą poczucie przynależności do danej płci) a płcią metrykalną, określoną w akcie urodzenia

Transpłciowość to stan rozbieżności między tożsamością płciową (określającą poczucie przynależności do danej płci) a płcią metrykalną, określoną w akcie urodzeniaźródło: ShutterStock

Ustawodawca powinien w końcu przyjąć szybką i przejrzystą procedurę, która będzie szanować godność i tożsamość obywateli.

W lipcu tego roku Europejski Trybunał Praw Człowieka w Strasburgu w wyrokach dotyczących Węgier i Bułgarii przypomniał o ciążącym na państwach obowiązku umożliwienia osobom transpłciowym skorzystania z procedury uzgodnienia płci. Jest to dobra okazja, by zwrócić uwagę na potrzebę wprowadzenia przystępnej ścieżki dla osób transpłciowych w Polsce. Funkcjonująca obecnie w naszym kraju sądowa procedura jest zupełnie niedostosowana do specyfiki tych spraw i niesie ze sobą ryzyko upokorzenia i naruszenia godności osób, które ubiegają się o zmianę oznaczenia płci zawartego w oficjalnych dokumentach.

Transpłciowość to stan rozbieżności między tożsamością płciową (określającą poczucie przynależności do danej płci) a płcią metrykalną, określoną w akcie urodzenia. Trybunał w Strasburgu wielokrotnie podkreślał, że państwa mają obowiązek szanować tożsamość płciową, a z obowiązku ochrony życia prywatnego, gwarantowanego przez Europejską Konwencję Praw Człowieka wynika powinność umożliwienia osobom transpłciowym dostosowania oznaczenia płci w dokumentach do przejawianej tożsamości płciowej. Natomiast Komitet Ministrów Rady Europy i Agencja Praw Podstawowych UE rekomendują państwom wprowadzenie szybkich, przejrzystych i przystępnych procedur, które umożliwią osobom transpłciowym pełne poszanowanie ich tożsamości i zmianę odpowiednich dokumentów. Określone w ten sposób standardy powinny być wdrożone także i przez Polskę.

Na naszym podwórku


Pozostało 77% tekstu

Prenumerata wydania cyfrowego

Dziennika Gazety Prawnej
7,90 zł
cena za dwa dostępy
na pierwszy miesiąc,
kolejny miesiąc tylko 79 zł
Oferta autoodnawialna
KUPUJĘ

Pojedyncze wydanie cyfrowe

Dziennika Gazety Prawnej
4,92 zł
Płać:
KUPUJĘ
Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy INFOR Biznes. Kup licencję

Polecane

Reklama

Komentarze (23)

  • wnuk(2020-09-19 11:33) Zgłoś naruszenie 3412

    Jak ktoś ma problemy ze swoją płcią to niech idzie do toalety albo stanie przed lustrem z atlasem anatomicznym

    Pokaż odpowiedzi (1)Odpowiedz
  • nn(2020-09-19 18:33) Zgłoś naruszenie 227

    Zaburzenia tożsamości się leczy a nie afirmuje.

    Pokaż odpowiedzi (1)Odpowiedz
  • zakamuflowana opcja niemiecka(2020-09-19 15:09) Zgłoś naruszenie 188

    Już w przedszkolu dzieci wiedzą,że Jaś siusia "patyckiem",Marysia "nicym" ,a ciocia Zosia "starom scotkom".

    Odpowiedz
  • jall(2020-09-19 15:16) Zgłoś naruszenie 1813

    Popieram. Posiadasz wszystkie cechy okreslonej płci więc do niej należysz. Ja tez wolałabym urodzić się mężczyzną gdyz mają łatwiejsze życie. Wmawianie ludziom, że nie jest sie tym kim sie urodziłem/am jest co najmniej dziwaczne. A najciekawsza jest to, że aby udowodnic, że nie jest sie tym kim się jest, próbuje się wymuszenia na organiźmie poprzez przyjmowanie hormonów, zmiany cech przypisanych danej płci na inne- wybrane. Nalezy przyjrzeć się środowisku w jakim się człowiek wychowuje i doswiadczeniom z tym zwiazanym. To kształtuje człowieka.

    Pokaż odpowiedzi (1)Odpowiedz
  • Henek(2020-09-20 01:53) Zgłoś naruszenie 177

    Eurokolchoz probuje nam sprzedac jeszcze jedna ideologie tj. ze niby mamy 77 plci. Tego nie wymyslili nawet "medrcy ze wschodu" w najbardziej rep0resyjnym okresie komunizmu. He he he he he he he .

    Odpowiedz
  • na ten moment facet(2020-09-20 09:25) Zgłoś naruszenie 154

    Jak będę miał 60-tkę to sobie uzgodnię, że jestem kobietą i należy mi się emerytura.

    Odpowiedz
  • Szeregowy Mądry(2020-09-20 07:32) Zgłoś naruszenie 145

    A przepraszam, jaki jest limit zmian (na rok/ na całe życie)? Można by było naprawdę wygodnie to rozegrać... A jak tylko jeden raz, to przecież łamie prawa człowieka!!! A propos, ja żądam zmiany peselu, zdrowo się odżywiam, regularnie uprawiam sport, mam formę i czuję się młodziej niż mam rzeczywiście. Fit-guys łączcie się! my będziemy następni...

    Odpowiedz
  • nibydlaczego(2020-09-20 08:57) Zgłoś naruszenie 145

    to byłoby otwieranie drzwi do piekła lewackoprogresywnej ideologii, która z coraz większym przyspieszeniem dewastuje kraje Zachodu i wysysa tlen z powietrza ludzi. W Anglii -w tym od lat uosobieniu wolności - pracodawca zwolnił kobietę, która na swym prywatnym koncie napisała, że są tylko2 płcie. Odwołała się do sądu - i tu najgorsze : sędzia poparł jej pracodawcę, uzasadniając , że w XXIw nie ma miejsca na takie poglądy(!!). NIE WOLNO dopuścić do tego u nas .

    Odpowiedz
  • czytelnik(2020-09-20 09:10) Zgłoś naruszenie 114

    natura to uregulowała, wystarczy to szanować

    Pokaż odpowiedzi (1)Odpowiedz
  • Stiw Dżobs(2020-09-19 23:09) Zgłoś naruszenie 80

    Dlaczego państwo w ogóle powinno interesować się tożsamością płciową obywatela? Jeśli kogoś rani określanie go w oficjalnych dokumentach jako osobę płci, z którą się nie utożsamia, jest to problem techniczny bardzo prosty do rozwiązania. Proponuję, zamiast "kobieta" i mężczyzna" wprowadzić oficjalne określenia: "osoba o gonadach żeńskich" i "osoba o gonadach męskich". Ewentualnie można "osoba XX" i "osoba XY", jeśli przyjąć kryterium genetyczne. A tożsamość miej sobie, jaką chcesz.

    Pokaż odpowiedzi (3)Odpowiedz
  • Bolek(2020-09-20 14:51) Zgłoś naruszenie 63

    Jak nie wiesz jaka masz płeć, to nadajesz się do leczenia psychiatrycznego, nic więcej.

    Odpowiedz
  • Zbyszek(2020-09-20 22:03) Zgłoś naruszenie 31

    Ja sobie uzgodnię swoją płeć,że jestem kobietą i w aquaparku pójdę do damskiej toalety,do sauny czy prysznic.I nich któraś mi tylko spróbuje zaprotestować.Będzie homofobiczną ,trans faszystką,na którą znajdzie się szybko paragraf.To odemnie zależny czy jestem kobieta czy facetem .

    Odpowiedz
  • ach(2020-09-20 13:31) Zgłoś naruszenie 212

    Mało czytający czytelniku. Zmiana płci jest częsta w naturze. Wśród ryb, pierwotniaków a nawet saków. Kiedyś pisało się o hermafrodytyzmie. Bywają też urodziny chłopco-dziewczynek /mają narządy rodne jak kobieta i chłopiec jednocześnie/ po polsku to się nazywa obojnactwo. Problem stary od zarania powstania ludzi. Przemilczany przez czarną mafię, oni wolą dzieworództwo chłopca. Partenogeneza jest wśród gadów, ale rodzą się tylko samice. Pomyśl ile pieniędzy zamiast na służbę zdrowia, ofiar przestępstw, czy choćby na uzbrojenie wojska bierze niejaki Rydzyk. Wiem, że nasi panowie mało myślą ale w liczeniu kasy są w miarę dobrzy.

    Pokaż odpowiedzi (3)Odpowiedz