statystyki

Resort sprawiedliwości po stronie NGO–sów

autor: Paulina Szewioła15.09.2020, 08:06; Aktualizacja: 15.09.2020, 08:06
Zapytaliśmy MNiSW, czy planuje rezygnację z kontrowersyjnych regulacji. Czekamy na odpowiedź.

Zapytaliśmy MNiSW, czy planuje rezygnację z kontrowersyjnych regulacji. Czekamy na odpowiedź.źródło: ShutterStock

Wyłączenie stosowania niektórych przepisów kodeksu postępowania administracyjnego może zostać odczytane jako próba wykluczenia organizacji społecznych z udziału w kontroli nad doświadczeniami na zwierzętach. Tak wskazuje Ministerstwo Sprawiedliwości w opinii do projektu nowelizacji ustawy o ochronie zwierząt wykorzystywanych do celów naukowych lub edukacyjnych.

Zaproponowane przez Ministerstwo Nauki i Szkolnictwa Wyższego przepisy są rezultatem zainicjowanego przez Komisję Europejską postępowania formalnego wobec Polski, dotyczącego nieprawidłowej transpozycji do prawa krajowego przepisów dyrektywy Parlamentu Europejskiego i Rady 2010/63/UE z 22 września 2010 r. w sprawie ochrony zwierząt wykorzystywanych do celów naukowych. Wynikają z potrzeby dostosowania ustawy do aktualnych regulacji zawartych w innych przepisach.

Organizacje pozarządowe alarmują jednak, że pod pretekstem prawidłowego wdrożenia przepisów unijnych ogranicza się im możliwość czynnego reprezentowania zwierząt w postępowaniach przed organami administracji oraz sądami. Nowelizacja zakłada bowiem wyłączenie w takich przypadkach stosowania art. 31 kodeksu postępowania administracyjnego.


Pozostało 70% tekstu

Prenumerata wydania cyfrowego

Dziennika Gazety Prawnej
9,80 zł
cena za dwa dostępy
na pierwszy miesiąc,
kolejny miesiąc tylko 79 zł
Oferta autoodnawialna
KUPUJĘ

Pojedyncze wydanie cyfrowe

Dziennika Gazety Prawnej
4,92 zł
Płać:
KUPUJĘ
Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy INFOR Biznes. Kup licencję

Polecane

Reklama

Twój komentarz

Zanim dodasz komentarz - zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.

Widzisz naruszenie regulaminu? Zgłoś je!

Galerie

Polecane