statystyki

Prawo autorskie nie powinno ograniczać możliwości dowodowych

autor: Sławomir Wikariak08.09.2020, 16:00
prawo autorskie

Sama możliwość zapoznania się z tymi utworami przez pracowników sądowych i administracyjnych, zdaniem Gerarda Hogana, nie stanowi publicznego udostępnienia.źródło: ShutterStock

Dołączenie do akt sprawy zdjęcia nie narusza praw autora do utworu. I nie ma znaczenia, że każdy może mieć wgląd w te akta.

Trybunał Sprawiedliwości Unii Europejskiej ma odpowiedzieć na pytania zadane mu przez szwedzki sąd, przed którym toczy się niecodzienny proces. Jest on odpryskiem innego sporu pomiędzy dwiema osobami, które prowadzą strony internetowe. Jedna z nich jako dowód przesłała sądowi kopię strony internetowej, na której widniało zdjęcie. Przeciwnik procesowy uznał to za naruszenie jego praw autorskich do tej fotografii i wytoczył osobny proces. Sąd pierwszej instancji uznał, że rzeczywiście doszło do rozpowszechnienia cudzego utworu. Zgodnie bowiem ze szwedzkim prawem każdy może zażądać dostępu do akt sprawy sądowej, a tym samym każdy może mieć dostęp do fotografii. Jednocześnie jednak sąd oddalił pozew, stwierdzając, że autor nie wykazał poniesienia szkody. Skład orzekający w drugiej instancji nabrał wątpliwości i postanowił przedstawić kilka szczegółowych pytań TSUE. Zmierzają one do ustalenia, czy przesłanie sądowi utworu może stanowić jego publiczne udostępnianie bądź publiczne rozpowszechnianie.

Zgodnie z przedstawioną w minionym tygodniu opinią rzecznika generalnego nie może o tym być mowy. Przede wszystkim dowód w postaci utworu takiego jak zdjęcie jest przedstawiany w konkretnym celu – chodzi o zapewnienie prawa do rzetelnego procesu sądowego. Prawo do obrony zostałoby mocno ograniczone, gdyby strona nie mogła powoływać się na określone dowody dlatego, że ich prezentacja naruszałaby prawo autorskie.


Pozostało 60% tekstu

Prenumerata wydania cyfrowego

Dziennika Gazety Prawnej
9,80 zł
cena za dwa dostępy
na pierwszy miesiąc,
kolejny miesiąc tylko 79 zł
Oferta autoodnawialna
KUPUJĘ

Pojedyncze wydanie cyfrowe

Dziennika Gazety Prawnej
4,92 zł
Płać:
KUPUJĘ
Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy INFOR Biznes. Kup licencję

Polecane

Reklama

Twój komentarz

Zanim dodasz komentarz - zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.

Widzisz naruszenie regulaminu? Zgłoś je!

Galerie

Polecane