statystyki

Podmioty prowadzące rejestry akcjonariuszy to osobni administratorzy

autor: Jakub Styczyński04.09.2020, 08:00; Aktualizacja: 04.09.2020, 08:05
Rejestr akcjonariuszy – zgodnie z art. 328[1] par. 2 ustawy z 15 września 2000 r. – Kodeksu spółek handlowych (t.j. Dz.U. z 2019 r. poz. 505, ost.zm. Dz.U. z 2020 r. poz. 875, dalej: k.s.h.) – prowadzą podmioty, które są uprawnione do prowadzenia rachunków papierów wartościowych. Mogą to być więc np. domy maklerskie bądź banki powiernicze.

Rejestr akcjonariuszy – zgodnie z art. 328[1] par. 2 ustawy z 15 września 2000 r. – Kodeksu spółek handlowych (t.j. Dz.U. z 2019 r. poz. 505, ost.zm. Dz.U. z 2020 r. poz. 875, dalej: k.s.h.) – prowadzą podmioty, które są uprawnione do prowadzenia rachunków papierów wartościowych. Mogą to być więc np. domy maklerskie bądź banki powiernicze.źródło: ShutterStock

Do takiego wniosku doszedł Urząd Ochrony Danych Osobowych. Tak więc spółki zobowiązane do udostępnienia informacji o posiadaczach walorów domom maklerskim lub bankom powierniczym nie powinny zawierać z nimi umowy powierzenia.

Do prezesa Urzędu Ochrony Danych Osobowych wpływają wątpliwości co do tego, jaki powinien być charakter umowy dotyczącej przekazania przez spółkę danych osobowych do podmiotu mającego prowadzić rejestr akcjonariuszy. Przypomnijmy: spółki mają dokonać dematerializacji akcji – czyli zamiany papierowych walorów na zapisy w odpowiednich elektronicznych rejestrach. 30 września 2020 r. mija termin wyboru i zawarcia umowy z podmiotem dokonującym dematerializacji akcji i prowadzącym następnie rejestr akcjonariuszy spółki. Do tego dnia podmioty zobowiązane są również do dokonania pierwszego wezwania akcjonariuszy, aby ci złożyli w spółce akcje będące w formie dokumentowej. Obowiązek ten jest efektem nowelizacji k.s.h. dokonanej 30 sierpnia 2019 r.

UODO przesądził

Zatem jak prawidłowo przekazać im dane akcjonariuszy? Na rynku pojawiały się pomysły, aby odbyło się to w formie umowy powierzenia, w efekcie spółka wciąż pozostawałaby jedynym administratorem danych osobowych, zaś podmiot prowadzący rejestr – odpowiadałby wyłącznie w zakresie wskazanym w umowie powierzenia. Prezes UODO w sierpniowym wydaniu newslettera dla Inspektorów Ochrony Danych stwierdził jednak inaczej: że podmioty prowadzące rejestr akcjonariuszy są osobnymi administratorami danych osobowych. Do takiego wniosku doszedł po przeanalizowaniu art. 328 1 –328 15 k.s.h. I tak zgodnie z tymi przepisami podmioty uprawnione do prowadzenia rejestru akcjonariuszy wystawiają m.in. świadectwa rejestrowe. „Jest to ich wyłączna kompetencja, nie zaś zadanie zlecone przez spółkę, co także przemawia za uznaniem tych podmiotów za odrębnych administratorów. Podmiot prowadzący rejestr akcjonariuszy, któremu spółka przekaże dane akcjonariuszy, dysponuje bowiem własnymi, określonymi w kodeksie spółek handlowych celami przetwarzania danych zawartych w rejestrze” – tłumaczy UODO. I dodaje, że w związku z tym niewłaściwą praktyką byłoby zawieranie przez spółki oraz podmioty prowadzące rejestr akcjonariuszy umów powierzenia przetwarzania danych osobowych.


Pozostało 52% tekstu

Prenumerata wydania cyfrowego

Dziennika Gazety Prawnej
9,80 zł
cena za dwa dostępy
na pierwszy miesiąc,
kolejny miesiąc tylko 79 zł
Oferta autoodnawialna
KUPUJĘ

Pojedyncze wydanie cyfrowe

Dziennika Gazety Prawnej
4,92 zł
Płać:
KUPUJĘ
Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy INFOR Biznes. Kup licencję

Polecane

Reklama

Twój komentarz

Zanim dodasz komentarz - zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.

Widzisz naruszenie regulaminu? Zgłoś je!

Galerie

Polecane