statystyki

Prawnicy w obronie prawa do obrony

autor: Szymon Cydzik20.08.2020, 07:44; Aktualizacja: 20.08.2020, 07:44
Bezpośrednim powodem wysłania listu były wydarzenia z 7 i 8 sierpnia br. w Warszawie, podczas których policja zatrzymała kilkadziesiąt osób protestujących w obronie aktywistki LGBT.

Bezpośrednim powodem wysłania listu były wydarzenia z 7 i 8 sierpnia br. w Warszawie, podczas których policja zatrzymała kilkadziesiąt osób protestujących w obronie aktywistki LGBT.źródło: ShutterStock

Jacek Trela, prezes Naczelnej Rady Adwokackiej (NRA), wystosował list do ministra sprawiedliwości w sprawie zapewnienia obywatelom kontaktu z obrońcą zaraz po zatrzymaniu ich przez policję. Głos zabrała także Komisja Praw Człowieka przy Krajowej Izbie Radców Prawnych.

Bezpośrednim powodem wysłania listu były wydarzenia z 7 i 8 sierpnia br. w Warszawie, podczas których policja zatrzymała kilkadziesiąt osób protestujących w obronie aktywistki LGBT. Zostały one zwolnione, jednak medialny charakter tych wydarzeń sprawił, że odżyła dyskusja dotycząca pełnej realizacji prawa do obrony poprzez zapewnienie kontaktu zatrzymanego z obrońcą już od pierwszych czynności procesowych.

Prezes NRA zwrócił uwagę, że zarówno adwokatura, jak i poszczególni jej przedstawiciele wielokrotnie wypowiadali się już publicznie w tej sprawie. Wskazał, że zgodnie z dyrektywą Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/1919 z 26 października 2016 r. w sprawie pomocy prawnej z urzędu dla podejrzanych i oskarżonych w postępowaniu karnym oraz dla osób, których dotyczy wniosek w postępowaniu dotyczącym europejskiego nakazu aresztowania, podstawowym prawem osoby zatrzymanej jest możliwość uzyskania pomocy profesjonalnej z urzędu (tym bardziej z wyboru) jeszcze przed pierwszym przesłuchaniem przez policję bądź prokuratora.


Pozostało 83% tekstu

Prenumerata wydania cyfrowego

Dziennika Gazety Prawnej
9,80 zł
cena za dwa dostępy
na pierwszy miesiąc,
kolejny miesiąc tylko 79 zł
Oferta autoodnawialna
KUPUJĘ
Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy INFOR Biznes. Kup licencję

Polecane

Reklama

Komentarze (3)

 • NoPoCo(2020-08-20 20:15) Zgłoś naruszenie 45

  jaki problem, niech NRA wskaże w każdym mieście listę adwokatów dyżurnych (adekwatną do wielkości miasta stopnia przestępczości) oczywiście NRA będzie finansować ten projekt. Policjant dyżurny zadzwoni pod wskazany numer i określi 40 adwokatów potrzeba.... bo przecież nie może tak być, że będzie 1 adwokat na 40 zatrzymanych.

  Odpowiedz
 • Zenon(2020-08-21 09:23) Zgłoś naruszenie 34

  Pomijam nielicznych, rzetelnych i godnych zawodu adwokatów jednak chce podkreślić, systemowy sposób ochrony bandytów adwokackich, ich przestępstw przez twór zwany NRA, układ kolesiowskie polegający na tym że oczywiste przestępstwa adwokata min. podrzegania do przestępstwa swojego klienta min. złożenia fałszywych oskarżeń, takie skargi min. są rozpoznawane w trybie administracyjnym a więc wbrew równości wobec prawa zawartego w art 32 Konstytucji. Ci bandyci stosują ten sam mechanizm w całym kraju ponieważ pozostają zupełnie bezkarni. adw. P w sposób przestępczy wdrożył do spraw rodzinnych fałszywe oskarżenie mnie o tzw "nękanie" art 190a § 1 kk jako jego główny dowód będący podstawą postanowienia o odebraniu mi praw do dziecka w spr. III Nsm 278/15. Stało się tak zanim zapadł wyrok Sądu Okręgowego w Świdnicy z dnia 8. 03.17. syg. IV Ka 854/16 obalający fałszywe oskarżenie o "nekanie" a więc są to jego oczywiste przestępstwa. adw. P przypuszczał że fałszywe oskarżenie mnie o "nękanie" będzie skutkować wyrokiem bezwzględnego więzienia dla mnie i zuchwale generował niemal w każdym piśmie procesowym kilkukrotnie, dodatkowo fałszywe oskarżenia mnie o "groźby karalne" tak aby dołożono mi większy wymiar kary art. 190 § 1 kk. cyt : III Nsm 278/15 " Mając na uwadze powyższe, wnioskodawczyni słusznie podaje, że po rostaniu stron pozwany groził powódce..."

  Odpowiedz
 • Wiola(2020-08-21 21:10) Zgłoś naruszenie 24

  a gdzie byli MECENASI jak za Tuska bito demonstrantów - 11 listopad: Wa-wa - albo Policja zatrzymywała kibiców ?

  Odpowiedz

Twój komentarz

Zanim dodasz komentarz - zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.

Widzisz naruszenie regulaminu? Zgłoś je!

Galerie

Polecane