statystyki

ETPC: Uczciwa rekompensata za wywłaszczenie obejmuje także odsetki

autor: Szymon Cydzik13.08.2020, 17:00
Trybunał nie przychylił się też do argumentów dotyczących potrącenia, jako że w tym wypadku nie było związku między naruszeniem przez państwo konwencji a stratą majątkową poniesioną przez skarżących. Uznał jednak za zasadną wysokość odsetek obliczoną przez starostę, zasądzając kwotę 20 tys. euro na rzecz skarżących.

Trybunał nie przychylił się też do argumentów dotyczących potrącenia, jako że w tym wypadku nie było związku między naruszeniem przez państwo konwencji a stratą majątkową poniesioną przez skarżących. Uznał jednak za zasadną wysokość odsetek obliczoną przez starostę, zasądzając kwotę 20 tys. euro na rzecz skarżących.źródło: ShutterStock

Europejski Trybunał Praw Człowieka (ETPC) przyznał byłym właścicielom nieruchomości sumę równą zaległym odsetkom, których wcześniej nie otrzymali.

Wyrok kończył sprawę zainicjowaną przez dwie skargi – pierwszą w 2011 r., drugą w 2013 r. W pierwszej wydał orzeczenie w listopadzie 2018 r., stwierdzając naruszenie art. 6 i 13 Europejskiej Konwencji Praw Człowieka (prawo do sądu i do skutecznego środka odwoławczego) i przyznając skarżącym zadośćuczynienie za szkody spowodowane przewlekłym postępowaniem w sprawie rekompensaty za wywłaszczenie.


Pozostało 75% tekstu

Prenumerata wydania cyfrowego

Dziennika Gazety Prawnej
9,80 zł
cena za dwa dostępy
na pierwszy miesiąc,
kolejny miesiąc tylko 79 zł
Oferta autoodnawialna
KUPUJĘ

Pojedyncze wydanie cyfrowe

Dziennika Gazety Prawnej
4,92 zł
Płać:
KUPUJĘ
Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy INFOR Biznes. Kup licencję

Polecane

Reklama

Twój komentarz

Zanim dodasz komentarz - zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.

Widzisz naruszenie regulaminu? Zgłoś je!

Galerie

Polecane