statystyki

Tylko pierwsze zawezwanie do ugody przerwie bieg przedawnienia

autor: Piotr Szymaniak23.07.2020, 18:00; Aktualizacja: 23.07.2020, 18:33
Według trzeciego podejścia kolejne zawezwanie do próby ugodowej przerywa bieg przedawnienia, jednak sąd powinien badać, czy nie jest tylko wybiegiem formalnym. Z tym że w postępowaniu pojednawczym nie przeprowadza się żadnych dowodów, więc sąd praktycznie nie ma jak tego stwierdzić.

Według trzeciego podejścia kolejne zawezwanie do próby ugodowej przerywa bieg przedawnienia, jednak sąd powinien badać, czy nie jest tylko wybiegiem formalnym. Z tym że w postępowaniu pojednawczym nie przeprowadza się żadnych dowodów, więc sąd praktycznie nie ma jak tego stwierdzić.źródło: ShutterStock

Ministerstwo Sprawiedliwości pracuje nad zmianami w kodeksie cywilnym. Chce m.in. doprecyzować, jakie są skutki złożenia wniosku o zawezwanie do próby ugodowej. Nie ma wątpliwości, że pierwszy tego typu wniosek przerywa bieg przedawnienia, wynika to z utrwalonego orzecznictwa (w tym SN), jak i jednolitego stanowiska doktryny. Sporna jest natomiast kwestia konsekwencji kolejnych tego typu działań.

„Z jednej strony ze względu na brak zakazu wielokrotnego korzystania z instytucji zawezwania do próby ugodowej i brak konieczności zaspokojenia uprawnionego przez zawarcie ugody, każde zawezwanie do próby ugodowej uznaje się jako podjęcie czynności zmierzającej do dochodzenia roszczenia.

Z drugiej natomiast strony kładzie się nacisk na niedopuszczalność niweczenia sensu instytucji przedawnienia roszczenia przez wielokrotną jednostronną czynność wierzyciela w postaci wniosków o zawezwanie do próby ugodowej i destabilizację stosunków prawnych wskutek wydłużenia terminu przedawnienia” – uzasadnia zmiany MS.


Pozostało 63% tekstu

Prenumerata wydania cyfrowego

Dziennika Gazety Prawnej
9,80 zł
cena za dwa dostępy
na pierwszy miesiąc,
kolejny miesiąc tylko 79 zł
Oferta autoodnawialna
KUPUJĘ

Pojedyncze wydanie cyfrowe

Dziennika Gazety Prawnej
4,92 zł
Płać:
KUPUJĘ
Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy INFOR Biznes. Kup licencję

Polecane

Reklama

Komentarze (3)

Twój komentarz

Zanim dodasz komentarz - zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.

Widzisz naruszenie regulaminu? Zgłoś je!

Galerie

Polecane