statystyki

SN znów pyta TSUE. Tym razem o ustawę kagańcową

autor: Małgorzata Kryszkiewicz16.07.2020, 08:30; Aktualizacja: 16.07.2020, 08:36
Sąd Najwyższy

Sąd Najwyższyźródło: ShutterStock

Nie ma decyzji Izby Pracy i Ubezpieczeń Społecznych SN co do przekazania Izbie Dyscyplinarnej SN akt spraw dotyczących nieistnienia stosunku prawnego między SN a tzw. nowymi sędziami SN. Zamiast tego składy orzekające postanowiły zwrócić się z kolejnymi już pytaniami prejudycjalnymi do Trybunału Sprawiedliwości Unii Europejskiej.

Pozwy w tych sprawach wnieśli sędziowie sądów powszechnych, którzy domagają się ustalenia, że kilkunastu tzw. nowych sędziów SN – zarówno z Izby Dyscyplinarnej, jak i z Izby Kontroli Nadzwyczajnej i Spraw Publicznych – nie pozostaje w stosunku służbowym z SN. A skoro tak, to nie mogą wykonywać obowiązków sędziów SN. Postępowania te zostały zawieszone, gdyż w 2019 r. SN postanowił zadać TSUE w jednej z tych spraw pytania prejudycjalne dotyczące tego, czy SN może stwierdzić w postępowaniu o ustalenie stosunku służbowego, że nie jest sędzią osoba, której prezydent co prawda wręczył akt powołania, ale akt ten został wydany na podstawie przepisów naruszających zasadę skutecznej ochrony sądowej.

W międzyczasie jednak wynikł spór na temat tego, która z izb SN ma sądzić w tego typu postępowaniach. Z prawa bowiem wynika, że właściwa jest ID SN. Jednak powodowie celowo składali pozwy do IPiUS z pominięciem ID, gdyż ta ostatnia ich zdaniem w świetle zarówno orzecznictwa SN, jak i standardów europejskich nie spełnia wymogu niezależności.


Pozostało 53% tekstu

Prenumerata wydania cyfrowego

Dziennika Gazety Prawnej
9,80 zł
cena za dwa dostępy
na pierwszy miesiąc,
kolejny miesiąc tylko 79 zł
Oferta autoodnawialna
KUPUJĘ

Pojedyncze wydanie cyfrowe

Dziennika Gazety Prawnej
4,92 zł
Płać:
KUPUJĘ
Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy INFOR Biznes. Kup licencję

Polecane

Reklama

Komentarze (1)

Twój komentarz

Zanim dodasz komentarz - zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.

Widzisz naruszenie regulaminu? Zgłoś je!

Galerie

Polecane