statystyki

Podwyższenie mandatów zatka sądy [WYWIAD]

autor: Piotr Szymaniak13.07.2020, 08:08; Aktualizacja: 13.07.2020, 08:48
Policjant wypisujący mandat

Policjant wypisujący mandatźródło: ShutterStock

Paweł Pośpiech, sędzia Sądu Rejonowego w Wołowie: Trzeba się liczyć z tym, że jeśli podwyżka mandatów będzie drastyczna, to w sądach przybędzie spraw dotyczących wykroczeń.

Po ujawnieniu przez DGP rządowych planów podniesienia maksymalnej wysokości grzywny, którą można nałożyć w drodze mandatu karnego, z 500 zł do 5 tys. zł, premier zaczął tonować nieco zapowiedzi, informując, że prace nad zmianami przepisów potrwają jeszcze kilka miesięcy. Niemniej jednak wysokość mandatów za wykroczenia drogowe, ustalona ponad 20 lat temu, już dawno przestała spełniać funkcję odstraszającą, więc prędzej czy później trzeba będzie ją urealnić, dostosowując do zarobków społeczeństwa. Co pan o tym sądzi?

Być może podwyższenie wysokości mandatów jest słuszne, bo to, co się dzieje na polskich drogach, momentami woła o pomstę do nieba. Ale jednocześnie trzeba się liczyć z tym, że jeśli podwyżka mandatów będzie drastyczna, to w sądach przybędzie spraw dotyczących wykroczeń. Jest oczywiste, że jeśli policjant zaproponuje zatrzymanemu przez siebie kierowcy mandat w wysokości 1,5 tys. czy 2 tys. zł w miejsce dotychczasowych 200, 300 czy 400 zł, to wzrośnie liczba odmów przyjęcia mandatu i tacy obwinieni będą próbowali walczyć przed sądem. Zwłaszcza jeśli będą wierzyć, że przed sądem mają szasnę wygrać, bo kwestionują ustalenia policji co do swojej winy.

Ustawodawca po to jednak wprowadził postępowanie mandatowe, aby nie zasypywać sądu błahymi sprawami.


Pozostało 69% tekstu

Prenumerata wydania cyfrowego

Dziennika Gazety Prawnej
9,80 zł
cena za dwa dostępy
na pierwszy miesiąc,
kolejny miesiąc tylko 79 zł
Oferta autoodnawialna
KUPUJĘ

Pojedyncze wydanie cyfrowe

Dziennika Gazety Prawnej
4,92 zł
Płać:
KUPUJĘ
Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy INFOR Biznes. Kup licencję

Polecane

Reklama

Komentarze (3)

 • jjaaaaja(2020-07-13 09:43) Zgłoś naruszenie 30

  Trzeba wprowadzić mandaty w postaci procentu od dochodów lub od wartości rynkowej samochodu, którym popełniono wykroczenie (wartość danego rocznika i modelu z dowodu rejestracyjnego wg jakiegoś programu używanego przez ubezpieczycieli)- wątpię, żeby wtedy był istotny wzrost zaskarżeń. Jeśli będzie - trudno, ludzkie życie jest najważniejsze. Trzeba będzie zwiększyć zatrudnienie w sądach karnych....

  Odpowiedz
 • AgnesTopesto(2020-07-13 18:31) Zgłoś naruszenie 20

  Oby te podwyżki weszły jak najszybciej

  Odpowiedz
 • Katol(2020-07-14 01:08) Zgłoś naruszenie 10

  Oczywiście nie dotyczy to KATABASÓW i politykierów DOJNEJ ZMIANY.

  Odpowiedz

Twój komentarz

Zanim dodasz komentarz - zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.

Widzisz naruszenie regulaminu? Zgłoś je!

Galerie

Polecane