statystyki

Tarcza antykryzysowa 3.0: Odwieszenie biegu terminów procesowych i sądowych

autor: Jakub Styczyński29.05.2020, 07:30; Aktualizacja: 08.06.2020, 12:34
Tarcza ludzkim językiem 2

Tarcza ludzkim językiem 2źródło: Dziennik Gazeta Prawna

Wokół daty wznowienia biegu terminów rzeczywiście powstało ogromne zamieszanie. Z tarczy 3.0 wynika bowiem, że bieg terminów następuje po upływie siedmiu dni od daty wejścia w życie ustawy. Z kolei ustawa weszła w życie po upływie jednego dnia od daty publikacji, która nastąpiła 15 maja. Odpowiadamy na najważniejsze pytania.

26 marca otrzymałem niekorzystny dla mojej firmy wyrok sądu pracy, przywracający do pracy zatrudnionego, którego zwolniłem dyscyplinarnie za spożywanie alkoholu na terenie mojego lokalu usługowego. Od 31 marca zawieszony został bieg terminów, w tym także na wniesienie apelacji od wspomnianego wyroku. Od kiedy zaczynają biec terminy sądowe? Część źródeł podaje 23 maja, a inne 24 maja. Jaką datę należy przyjąć?

Wokół daty wznowienia biegu terminów rzeczywiście powstało ogromne zamieszanie. Z tarczy 3.0 wynika bowiem, że bieg terminów następuje po upływie siedmiu dni od daty wejścia w życie ustawy. Z kolei ustawa weszła w życie po upływie jednego dnia od daty publikacji, która nastąpiła 15 maja. W opinii części prawników i urzędów datą rozpoczęcia bądź kontynuowania biegu terminów jest zatem 24 maja br. (tak twierdzą m.in. Komisja Nadzoru Finansowego, Urząd Rejestracji Produktów Leczniczych, Agencja Restrukturyzacji i Modernizacji Rolnictwa czy Sąd Okręgowy w Zamościu). Zwolennicy teorii mówiącej o wznowieniu biegu terminów od 23 maja twierdzą zaś, że ustawa obowiązuje od 16 maja, więc ten dzień trzeba też wliczać do siedmiodniowego okresu (tak twierdzą np. Małopolski Urząd Wojewódzki w Krakowie, Sąd Rejonowy w Sokołowie Podlaskim).

Co istotne, Ministerstwo Sprawiedliwości w odpowiedzi na nasze pytania jako początek kontynuacji biegu terminów również podaje 23 maja 2020 r. Prawnicy uczulają zatem przedsiębiorców, że organy mogą chcieć kierować się interpretacją resortu. – Jeśli strona dokonałaby określonej czynności w ostatnim dniu prawidłowo obliczonego terminu, to może być zmuszona do następczego przekonania sądu czy organu odwoławczego, że terminy rozpoczęły czy wznowiły bieg właśnie 24 maja – podkreśla mec. Ewa Rutkowska, partner w kancelarii KRK Kieszkowska Rutkowska Kolasiński. Z ostrożności rekomenduje zatem swoim klientom dokonywanie terminowych czynności, kierując się zaleceniami resortu sprawiedliwości. Jeżeli więc przyjmiemy, że terminy biegną od 23 maja, to upływ 14-dniowego terminu na złożenie apelacji minie 1 czerwca 2020 r. 

jakub.styczynski@infor.pl


Pozostało 67% tekstu

Prenumerata wydania cyfrowego

Dziennika Gazety Prawnej
9,80 zł
cena za dwa dostępy
na pierwszy miesiąc,
kolejny miesiąc tylko 79 zł
Oferta autoodnawialna
KUPUJĘ

Pojedyncze wydanie cyfrowe

Dziennika Gazety Prawnej
4,92 zł
Płać:
KUPUJĘ
Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy INFOR Biznes. Kup licencję

Polecane

Reklama

Komentarze (10)

 • Dominika(2020-05-29 08:17) Zgłoś naruszenie 30

  Wierutne bzdury, apelację składa się w terminie dwutygodniowym, a nie 14-dniowym, a do tego nie wiem jak autorowi opracowania wyszło 14 dni między 23 maja a 1 czerwca.

  Pokaż odpowiedzi (3)Odpowiedz
 • Helen(2020-05-31 01:12) Zgłoś naruszenie 00

  Helen, 20. my­­ch­­at­­.f­­un/xlove

  Pokaż odpowiedzi (1)Odpowiedz
 • Jurysta(2020-05-29 10:05) Zgłoś naruszenie 00

  Każdy termin liczy się inaczej: - w dniach - w tygodniach. Do tego mamy zawieszenie postępowania (bez znaczenia wówczas jest to,że obowiązywanie przepisu,czyli termin wypada w sobote/niedziele) badz termin nie rozpoczal biegu.

  Odpowiedz
 • mgr inż.(2020-05-29 14:43) Zgłoś naruszenie 00

  Czyli zdaniem szanownego Pana redaktora rzeczona ustawa została opublikowana przed podpisaniem przez Prezydenta, co nastąpiło 15 maja 2020 r. ?

  Odpowiedz

Twój komentarz

Zanim dodasz komentarz - zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.

Widzisz naruszenie regulaminu? Zgłoś je!

Galerie

Polecane