statystyki

Prokuratorska dyscyplinarka to zadanie dla trzech sędziów

autor: Szymon Cydzik27.05.2020, 13:12; Aktualizacja: 27.05.2020, 13:31
„Siódemka” odmówiła wydania uchwały, uznając, że nie ma tu żadnych wątpliwości. Zdaniem sędziów jest oczywiste, że sprawa powinna być rozstrzygana przez skład trzech sędziów, zgodnie z nowymi przepisami, oraz że należy przekazać ją do wydziału II, mimo że regulacje wewnętrzne Izby Dyscyplinarnej wskazują na właściwość wydziału I.

„Siódemka” odmówiła wydania uchwały, uznając, że nie ma tu żadnych wątpliwości. Zdaniem sędziów jest oczywiste, że sprawa powinna być rozstrzygana przez skład trzech sędziów, zgodnie z nowymi przepisami, oraz że należy przekazać ją do wydziału II, mimo że regulacje wewnętrzne Izby Dyscyplinarnej wskazują na właściwość wydziału I.źródło: ShutterStock

Skład siedmiu sędziów Izby Dyscyplinarnej Sądu Najwyższego odmówił wczoraj wydania uchwały (postanowienie z 26 maja 2020 r., sygn. akt II DZP 1/20) w odpowiedzi na zagadnienie przedstawione przez inny skład tej izby.

Kwestia dotyczyła przepisów przejściowych ustawy z 20 grudnia 2019 r. o zmianie ustawy – Prawo o ustroju sądów powszechnych, ustawy o Sądzie Najwyższym oraz niektórych innych ustaw (Dz.U. z 2020 r. poz. 190). Nowelizacja ta określiła, że w postępowaniach dotyczących zgody na pociągnięcie prokuratora do odpowiedzialności karnej w II instancji orzeka skład trzech sędziów.


Pozostało 79% tekstu

Prenumerata wydania cyfrowego

Dziennika Gazety Prawnej
7,90 zł
cena za dwa dostępy
na pierwszy miesiąc,
kolejny miesiąc tylko 79 zł
Oferta autoodnawialna
KUPUJĘ

Pojedyncze wydanie cyfrowe

Dziennika Gazety Prawnej
4,92 zł
Płać:
KUPUJĘ
Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy INFOR Biznes. Kup licencję

Polecane

Reklama

Twój komentarz

Zanim dodasz komentarz - zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.

Widzisz naruszenie regulaminu? Zgłoś je!

Galerie

Polecane