statystyki

Ilu sędziów potrzeba, by osądzić prokuratora

autor: Szymon Cydzik26.05.2020, 08:18; Aktualizacja: 26.05.2020, 08:18
Stąd powstała konfuzja, czy w sprawach, w których Wydział I ID SN przyjął zażalenie do rozpoznania i wyznaczył termin rozpoznania sprawy, ma orzekać skład dwóch sędziów SN i jednego ławnika (tj. według starych zasad) czy też trzech sędziów Sądu Najwyższego, jak przewidują nowe przepisy (jest to bowiem postępowanie w II instancji).

Stąd powstała konfuzja, czy w sprawach, w których Wydział I ID SN przyjął zażalenie do rozpoznania i wyznaczył termin rozpoznania sprawy, ma orzekać skład dwóch sędziów SN i jednego ławnika (tj. według starych zasad) czy też trzech sędziów Sądu Najwyższego, jak przewidują nowe przepisy (jest to bowiem postępowanie w II instancji).źródło: ShutterStock

Dziś siedmiu sędziów Izby Dyscyplinarnej Sądu Najwyższego (ID SN) rozpatrzy zagadnienie prawne przedstawione przez Wydział I Izby Dyscyplinarnej, który powziął wątpliwości dotyczące składu, jaki ma rozstrzygać zawisłą przed nim sprawę dotyczącą wyrażenia zgody na pociągnięcie prokuratora do odpowiedzialności karnej za czyny popełnione przed 14 lutego 2020 r.

Chodzi o to, że 14 lutego 2020 r. weszła w życie ustawa z 20 grudnia 2019 r. o zmianie ustawy – Prawo o ustroju sądów powszechnych, ustawy o Sądzie Najwyższym oraz niektórych innych ustaw (Dz.U. 2020 r. poz. 190), która zmieniła m.in. składy Izby Dyscyplinarnej rozpatrujące poszczególne rodzaje spraw. Stąd powstała konfuzja, czy w sprawach, w których Wydział I ID SN przyjął zażalenie do rozpoznania i wyznaczył termin rozpoznania sprawy, ma orzekać skład dwóch sędziów SN i jednego ławnika (tj. według starych zasad) czy też trzech sędziów Sądu Najwyższego, jak przewidują nowe przepisy (jest to bowiem postępowanie w II instancji).


Pozostało 73% tekstu

Prenumerata wydania cyfrowego

Dziennika Gazety Prawnej
9,80 zł
cena za dwa dostępy
na pierwszy miesiąc,
kolejny miesiąc tylko 79 zł
Oferta autoodnawialna
KUPUJĘ

Pojedyncze wydanie cyfrowe

Dziennika Gazety Prawnej
4,92 zł
Płać:
KUPUJĘ
Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy INFOR Biznes. Kup licencję

Polecane

Reklama

Komentarze (1)

Twój komentarz

Zanim dodasz komentarz - zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.

Widzisz naruszenie regulaminu? Zgłoś je!

Galerie

Polecane