RPO: Poczta nie mogła otrzymać danych PESEL

autor: Sławomir Wikariak20.05.2020, 07:20; Aktualizacja: 20.05.2020, 07:28
poczta polska, skrzynka pocztowa

Cała operacja była związana z mającymi się odbyć 10 maja 2020 r. w formie korespondencyjnej wyborami prezydenckimiźródło: ShutterStock

Rzecznik praw obywatelskich zaskarżył do sądu administracyjnego decyzję ministra cyfryzacji o przekazaniu Poczcie Polskiej danych z rejestru PESEL.

Operator wyznaczony otrzymał te dane 22 kwietnia 2020 r. Swój wniosek motywował koniecznością prowadzenia przygotowań do wyborów korespondencyjnych. Zgody na udostępnienie udzielił minister cyfryzacji Marek Zagórski. Jak wynika z wyjaśnień przygotowanych na prośbę RPO, informacje zostały utrwalone na płycie DVD i zabezpieczone hasłem. Płytę przekazano osobie reprezentującej Pocztę Polską, następnie została ona przewieziona konwojem.

Cała operacja była związana z mającymi się odbyć 10 maja 2020 r. w formie korespondencyjnej wyborami prezydenckimi. Jak dzisiaj wiadomo, wybory nie zostały przeprowadzone w tym terminie. MC uważa jednak, że miało obowiązek przekazać dane na podstawie art. 99 ustawy o szczególnych instrumentach wsparcia w związku z rozprzestrzenianiem się wirusa SARS-CoV-2 (Dz.U. z 2020 r., poz. 695 ze zm.).


Pozostało 61% tekstu

Prenumerata wydania cyfrowego

Dziennika Gazety Prawnej
9,80 zł
cena za dwa dostępy
na pierwszy miesiąc,
kolejny miesiąc tylko 79 zł
Oferta autoodnawialna
KUPUJĘ

Pojedyncze wydanie cyfrowe

Dziennika Gazety Prawnej
4,92 zł
Płać:
KUPUJĘ
Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy INFOR Biznes. Kup licencję

Polecane

Reklama

Komentarze (17)

  • Dokładny(2020-05-20 08:58) Zgłoś naruszenie 1015

    to bardzo ciekawe, bo odbierając pismo polecone z poczty, spisują pesel z dowodu. To jak to jest panie rzeczniku: Jak chodzi o wybory to poczta nie ma prawa, a jak polecony z US albo sądu to już ma? Schizofrenia?

    Pokaż odpowiedzi (3)Odpowiedz
  • obserwator(2020-05-20 09:28) Zgłoś naruszenie 1213

    Polska nie mogła mieć "mądrzejszego" RPO

    Pokaż odpowiedzi (2)Odpowiedz
  • majkra(2020-05-20 10:38) Zgłoś naruszenie 93

    A od kiedy podajecie przy poleconym PESEL? Podpisujesz się człowieku, że ty to ty, data i koniec. No ewentualnie, jeśli listowy cię nie zna okazujesz mu swój dowód, ale tylko do wglądu

    Odpowiedz
  • Malkontent(2020-05-20 12:13) Zgłoś naruszenie 68

    Niedługo. Chip w ucho i odciska nosa. Mam nadzieje że nie doczekam.

    Pokaż odpowiedzi (1)Odpowiedz
  • Karol(2020-05-20 21:17) Zgłoś naruszenie 36

    Proponuję by nas wszystkich kolczykowano, tak jak krowy, wówczas nie trzeba podawać numeru pesel tylko numer kolczyka.

    Odpowiedz
  • Inspektor Pracy(2020-05-21 14:54) Zgłoś naruszenie 100

    "Gratuluje" RPO zdolności reagowania na priorytety.Jak wiemy Korona VIR w Polsce pozbawił juz życia ponad kilkaset osób. A ja się pytam...- czy szacowano ile na przykład ludzi nie dożywa wydłużonego nowego wieku emerytalnego dla osób zatrudnianych w szkodliwych i nieb warunkach pracy Którym to po latach takiego mozołu odebrali wstecznie po fakcie tej pracy, prawo do emerytury w godnym dla takiego zatrudnienia wieku.? -a może wyparliście się tych śmierci ! -które to po 2008r -wskutek wstecznie bo na 1998r wprowadzonej Ustawy POmostowej _do nadal powodują, że w całej Polsce co tydzień rodziny tak zatrudnionych, często Takich już zmarłych odprowadzają Ich zwłoki na cmentarz. Zapewne jest Ich od dawna znacznie więcej niż w Polsce będzie ofiar tego wirusa. Hmm POmyśleliście ,wspomnieliście?

    Pokaż odpowiedzi (1)Odpowiedz
  • Bert(2020-05-21 18:30) Zgłoś naruszenie 72

    Rzecznik Partii Oszustów robi mnóstwo jazgotu i jedyne o co go nie interesuje , to prawa obywateli

    Pokaż odpowiedzi (1)Odpowiedz