statystyki

Złożenie pisma do sądu za pomocą e-maila jest ryzykowne

autor: Dr Bartosz Draniewicz19.05.2020, 08:27; Aktualizacja: 19.05.2020, 08:37
W przypadku składania pisma do sądu w placówce pocztowej sprawa jest prosta – datą złożenia jest data jego nadania. Określenie daty złożenia pisma w biurze podawczym sądu również nie stanowi problemu. Gdy jednak ma być ono złożone elektronicznie, nie jest to już takie łatwe.

W przypadku składania pisma do sądu w placówce pocztowej sprawa jest prosta – datą złożenia jest data jego nadania. Określenie daty złożenia pisma w biurze podawczym sądu również nie stanowi problemu. Gdy jednak ma być ono złożone elektronicznie, nie jest to już takie łatwe.źródło: ShutterStock

Lepiej skorzystać z usługi poczty, ponieważ dzięki temu można określić dokładną datę złożenia np. zaskarżenia czy wniosku o uzasadnienie. Gdy któryś z tych dokumentów zostanie wysłany elektronicznie, o wszystkim zdecyduje moment jego wydruku.

Składanie pism do sądów w okresie epidemii ze względu na ograniczone godziny pracy placówek pocztowych może nastręczać trudności. Rośnie zainteresowanie więc możliwością składania pism w formie elektronicznej, przy czym za taką formę wiele osób uważa zarówno złożenie ich przez platformę e-PUAP, jak i za pomocą e-maila. Powstają jednak wątpliwości, jaką datę należy przyjmować za datę złożenia takiego dokumentu.

Konieczne uzupełnienie braków

W przypadku składania pisma do sądu w placówce pocztowej sprawa jest prosta – datą złożenia jest data jego nadania. Określenie daty złożenia pisma w biurze podawczym sądu również nie stanowi problemu. Gdy jednak ma być ono złożone elektronicznie, nie jest to już takie łatwe. Wszystko dlatego, że aktualnie obowiązujące przepisy nie przewidują wnoszenia pism do sądu powszechnego za pomocą poczty elektronicznej. Jednak niektóre sądy dopuszczają taką możliwość. Przykładowo prezes i dyrektor Sądu Okręgowego w Warszawie wydali 5 kwietnia 2020 r. zarządzenie, które dopuszcza wniesienie w ten sposób niektórych pism procesowych – a mianowicie zawierających środki zaskarżenia lub wnioski o sporządzenie uzasadnienia orzeczenia lub zarządzenia. Ale z pewnym zastrzeżeniem. Otóż te, które dotrą na skrzynkę pocztową sądu do godziny 14, będą drukowane tego samego dnia, a wniesione po tej godzinie – dnia następnego. Dopiero na takim wydruku pracownik postawi prezentatę z datą wpływu i odeśle skan pierwszej strony z potwierdzeniem dnia wpływu. Oznacza to, że pisma, które wpłyną po godz. 14, będą uważane za złożone dnia następnego. Przy czym trzeba spełnić jeszcze jeden warunek. Zgodnie z kodeksem postępowania cywilnego składający musi zostać wezwany do uzupełnienia podstawowego braku pisma – podpisu. Jeśli zostanie on uzupełniony (wraz z innymi ewentualnymi brakami), pismo zostanie uznane za wniesione w dniu wydruku.


Pozostało 60% tekstu

Prenumerata wydania cyfrowego

Dziennika Gazety Prawnej
9,80 zł
cena za dwa dostępy
na pierwszy miesiąc,
kolejny miesiąc tylko 79 zł
Oferta autoodnawialna
KUPUJĘ

Pojedyncze wydanie cyfrowe

Dziennika Gazety Prawnej
4,92 zł
Płać:
KUPUJĘ
Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy INFOR Biznes. Kup licencję

Polecane

Reklama

Komentarze (2)

  • Anonim(2020-05-19 09:51) Zgłoś naruszenie 10

    A dlaczego należy uzależniać wpływ pisma elektronicznego od przybicia prezentaty? Czy jeśli pracownik przybije 1 tydzień później to oznacza, że pismo wpłynęło 1 tydzień po wysłaniu? Kodeks cywilny jasno wskazuje, że owiadczenie woli wyrażone w postaci elektronicznej jest złożone innej osobie z chwilą, gdy wprowadzono je do środka komunikacji elektronicznej w taki sposób, żeby osoba ta mogła zapoznać się z jego treścią. W przypadku e-mail przyjmuje się, że jest to przyjęcie wiadomości mailowej przez serwer poczty internetowej odbiorcy. W praktyce kilka sekund po wysłaniu maila. Argument, że pracownik sądu albo sędzia nie mógł się z pismem zapoznać o 23:59 (pismo wysłane przed północą dla dochowania terminu) nie przekonuje, skoro mogę nadać pismo o tej godzinie w placówce Poczty Polskiej czynnej całodobowo. List przyjdzie nie nad ranem, a za kilka dni.

    Pokaż odpowiedzi (1)Odpowiedz

Twój komentarz

Zanim dodasz komentarz - zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.

Widzisz naruszenie regulaminu? Zgłoś je!

Galerie

Polecane