statystyki

Senat za szybką izolacją domowych brutali

autor: Piotr Szymaniak07.05.2020, 08:15; Aktualizacja: 07.05.2020, 08:16
Złamanie nałożonych nakazów i zakazów będzie traktowane jako wykroczenie, za które grozić będzie kara grzywny (do 5 tys. zł), ograniczenia wolności lub aresztu (do 30 dni).

Złamanie nałożonych nakazów i zakazów będzie traktowane jako wykroczenie, za które grozić będzie kara grzywny (do 5 tys. zł), ograniczenia wolności lub aresztu (do 30 dni).źródło: ShutterStock

Izba Wyższa nie zgłosiła poprawek do nowelizacji kodeksu postępowania cywilnego, która umożliwi szybką izolacje sprawcy przemocy w rodzinie. Wcześniej ustawa została jednogłośnie przyjęta przez Sejm.

Akt, który niebawem trafi na biurko prezydenta Andrzeja Dudy, zakłada m.in. rozszerzenie uprawnień policji oraz Żandarmerii Wojskowej. Służby te osobie stosującej przemoc domową będą mogły nakazać natychmiastowe opuszczenie zajmowanego mieszkania i jego bezpośredniego otoczenia lub zakazać zbliżania się do tych miejsc.

Decyzja ta będzie natychmiast wykonalna, a domowy przemocowiec będzie miał prawo zabrać przedmioty osobistego użytku i służące do świadczenia pracy oraz będące jego własnością zwierzęta domowe. Będzie też mógł wrócić po swoje rzeczy później, ale tylko raz, w obecności policjanta i w terminie wcześniej uzgodnionym z pozostałymi domownikami.


Pozostało 81% tekstu

Prenumerata wydania cyfrowego

Dziennika Gazety Prawnej
9,80 zł
cena za dwa dostępy
na pierwszy miesiąc,
kolejny miesiąc tylko 79 zł
Oferta autoodnawialna
KUPUJĘ

Pojedyncze wydanie cyfrowe

Dziennika Gazety Prawnej
4,92 zł
Płać:
KUPUJĘ
Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy INFOR Biznes. Kup licencję

Polecane

Reklama

Komentarze (4)

 • powrót trójek rewolucyjnych(2020-05-07 10:55) Zgłoś naruszenie 92

  Liczba bezdomnych wzrośnie wielokrotnie. A może jeszcze na miejscu udzielać rozwodu, no i co dla niektórych dam najważniejsze - odebrać własność, zasądzić alimenty i karać więzieniem?

  Odpowiedz
 • Absurd(2020-05-07 15:50) Zgłoś naruszenie 41

  A to tak - na slowo? Bez dochodzenia, przesluchania swiadkow ..? Gosce Kazio bardziej dogodzi od meza wiec nabije sobie guza a zandarmi meza wyrzuca z mieszkania? Ze szczoteczka do zebow? A moze to on nabyl mieszkanie przed slubem? A moze to ona uderzyla go pierwsza? Co zdarza sie coraz czesciej .. Absurdalne polskie "prawo" ..

  Odpowiedz
 • Powtórka(2020-05-07 15:39) Zgłoś naruszenie 40

  Liczba przedsiębiorczych Pań mieszkających w nie swoim mieszkaniu, z którego nie można ich wyrzucić, zapewne również wzrośnie...

  Odpowiedz
 • Jędrzej 34(2020-05-08 08:38) Zgłoś naruszenie 20

  Decyzja tych poslow6 i senatorów bez zastanowienia. Nie jestem za przemocą domową. Ale trzeba też spojrzec6 z drugiej strony. ILE JEST CWANYCH KOBIET KTORE NIE CHCĄ BYĆ JUŻ W ZWIĄZKU I CHCĄ POZBYĆ SIĘ PARTNERA. Jest B. DUŻO. Trzeba było pomyśleć o takim rozwiązaniu które jest sprawiedliwe. Nie moze policjant zastępować sądu. Powinno być tak że najpierw powinny być np. 3 interwencje policji założona niebieska karta a dopiero jakieś działania. Poza tym te niebieskie karty to też niedopracowanej. Jak można pójść zgłosić na partnera że agresywny i zakładają., bez żadnego sprawdzenia. Później nikt nie monitoruje jaka sytuacja w tym związku. Chociaż ustawa nakazuje. Policjanci piszą w nich głupoty że nikogo nie zastali sąsiedzi nic nie mówią albo że to sąsiedzi mówią. Twórczość kreatywna. Sady biorą to pod uwagę bo wierzą policji. Taką sytuację powinni monitorować pracownik Mopr i policja i sporządzać notatkę. Uchwalić chcą następną ustawę - bubel prawny. Ci co się odwołają do sądu na pewno wrócą z powrotem jak nie będzie porządnej podstawy prawnej i dowodów. Powinno być w ustawie wpisane że jak udowodni się drugiej osobie że to była nieprawda oskarzenie o przemoc to grozi jej areszt. Może to powstrzymać od nadużyć. Wydaje mi się że rządzący i politycy są oderwany od rzeczywistosci i nie znają życia. Niestety. Ich świąt przyrósł do stołka.

  Odpowiedz

Twój komentarz

Zanim dodasz komentarz - zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.

Widzisz naruszenie regulaminu? Zgłoś je!

Galerie

Polecane