Transmisja rozpraw online: Zainteresowany wejdzie na stronę sądu i włączy relację

autor: Patryk Słowik05.05.2020, 07:01; Aktualizacja: 05.05.2020, 07:31
8 592 296 tyle spraw wpłynęło do sądów powszechnych w I półroczu 2019 r.

8 592 296 tyle spraw wpłynęło do sądów powszechnych w I półroczu 2019 r.źródło: ShutterStock

Resort sprawiedliwości chce, by chociaż część rozpraw, przede wszystkim te karne, była transmitowana w czasie rzeczywistym przez internet.

− Zapewniłoby to realną jawność postępowań sądowych. Wpłynęłoby korzystnie na transparentność − wskazuje Marcin Warchoł, wiceminister sprawiedliwości. I dodaje, że badania organizowane przez niezależne organizacje (jak np. Court Watch Polska) pokazują, że obecność publiczności dobrze wpływa na to, co się dzieje na sądowej sali. Ponadto w dobie epidemii koronawirusa i tuż po niej wiele zainteresowanych osób może nie chcieć iść do sądu. Dlatego wprowadzenie takiej zmiany byłoby − w ocenie MS − ułatwieniem m.in. dla zainteresowanych relacjonowaniem spraw sądowych dziennikarzy. Przy czym − jak zaznacza wiceminister − nie ma mowy, przynajmniej na razie, o wprowadzeniu dla sądów obowiązku streamingowania rozpraw. Nie wszystkie bowiem mają ku temu techniczne możliwości.

Prawnicy pomysł chwalą.


Pozostało 81% tekstu

Prenumerata wydania cyfrowego

Dziennika Gazety Prawnej
7,90 zł
cena za dwa dostępy
na pierwszy miesiąc,
kolejny miesiąc tylko 79 zł
Oferta autoodnawialna
KUPUJĘ

Pojedyncze wydanie cyfrowe

Dziennika Gazety Prawnej
4,92 zł
Płać:
KUPUJĘ
Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy INFOR Biznes. Kup licencję

Polecane

Reklama

Komentarze (12)

 • Ech(2020-05-05 10:11) Zgłoś naruszenie 138

  Świetny pomysł. Całe bloki na osiedlach, całe wsie będą oglądały, jak Pani Jadzia płacząc opowiada, jak to jej mąż Józef ją gwałci, bije i poniża. A co tam, cała szkoła będzie patrzyć, jak na rozprawie odtwarzają film nagrany przez kolegów-uczniów, jak zbiorowo gwałcą ich koleżankę. Anna Maria Wesołowska wymięka.

  Pokaż odpowiedzi (3)Odpowiedz
 • Eliasz(2020-05-06 06:43) Zgłoś naruszenie 20

  Drogi Panie Ministrze Czy zastanowił się Pan nad : 1-niejawnością rozpraw sądowych (mieszkańcy miejscowości wiedzą wszystko o sąsiedzie) 2-prawami stron biorących udział w rozprawie 3-możliwościami manipulowania zeznaniami świadków Proponuję rozważyć to i nie wylewać - "dziecka z kąpielą"

  Pokaż odpowiedzi (1)Odpowiedz
 • Gość(2020-05-05 11:20) Zgłoś naruszenie 22

  W czasach pandemii zdalne rozprawy (sędziowie, protokolant, pełnomocnicy u siebie w domach) to doskonały pomysł. Potrzebne są szybkie łącza elektroniczne, sprawny doskonale zabezpieczony intranet sądowy, elektroniczne akta i doręczenia elektroniczne.

  Pokaż odpowiedzi (3)Odpowiedz
 • wjw(2020-05-05 13:33) Zgłoś naruszenie 11

  To będzie dopiero bałagan, żeby nie powiedzieć burdel. Jak na razie Portal Informacyjny Sądów tak działa jakby nie działał bo informacje umieszcza się w nim jak komu się chce, nie chce albo wcale. Niektóre sądy wnioski o udostępnienie to mają gdzieś. Od Sasa do lasa...

  Pokaż odpowiedzi (1)Odpowiedz

Twój komentarz

Zanim dodasz komentarz - zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.

Widzisz naruszenie regulaminu? Zgłoś je!

Galerie

Polecane