statystyki

Wrzosek: Umorzenie śledztwa dotyczącego wyborów to dowód na to, że prokuratura stała się narzędziem politycznym

autor: Małgorzata Kryszkiewicz27.04.2020, 07:45; Aktualizacja: 27.04.2020, 11:32
prokurator Ewa Wrzosek

prokurator Ewa Wrzosekźródło: Agencja Gazeta

Umorzenie śledztwa dotyczącego wyborów prezydenckich jest dowodem na to, że prokuratura stała się narzędziem politycznym - mówi Ewa Wrzosek, prokurator Prokuratury Rejonowej Warszawa–Mokotów

W czwartek wszczęła pani śledztwo w sprawie sprowadzenia niebezpieczeństwa zagrażającego życiu i zdrowiu wielu osób poprzez przedsięwzięcie działań mających na celu przeprowadzenie wyborów prezydenckich w czasie epidemii. Sprawa została jednak pani odebrana, a wieczorem pojawił się komunikat o jej umorzeniu. Czy pani zdaniem taka sytuacja byłaby możliwa bez wprowadzonych w 2018 r. zmian polegających m.in. na połączeniu funkcji prokuratora generalnego i ministra sprawiedliwości?

Wydaje mi się, że taka sytuacja w ogóle nie miałaby miejsca. Przepisy były inaczej skonstruowane. Co prawda zawsze istniała furtka, która umożliwiała przejęcie sprawy przez prokuratora przełożonego do własnego prowadzenia i wydania przez niego decyzji końcowej, natomiast nie byłoby to tak proste jak w tym konkretnym przypadku. Jestem prokuratorem od 25 lat, pełniłam również funkcję prokuratora rejonowego. I muszę powiedzieć, że z taką sytuacją, tzn. z tak błyskawicznym przejęciem sprawy i równie błyskawicznym jej zakończeniem, nigdy w swojej dotychczasowej pracy się nie spotkałam.

Kiedy dowiedziała się pani o tym, że sprawa została pani odebrana?

Tak naprawdę to do tej pory nie zostało mi przekazane żadne zarządzenie o odebraniu mi tej sprawy. W piątek po przyjściu do pracy udało mi się chwilę porozmawiać z prokuratorem rejonowym i to właśnie on powiadomił mnie, że decyzję tę podjęła moja bezpośrednia przełożona, prokurator Edyta Dudzińska, zastępca prokuratora rejonowego. Takie działanie jest, niestety, zgodne z przepisami prawa o prokuraturze i regulaminu urzędowania prokuratury, niemniej jednak powinnam zostać w sposób formalny o tej decyzji powiadomiona.


Pozostało jeszcze 71% treści

2 dostępy do wydania cyfrowego DGP w cenie
9,80 zł Za pierwszy miesiąc.
Oferta autoodnawialna
PRENUMERATA 2020
Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy INFOR Biznes. Kup licencję

Polecane

Reklama

Komentarze (13)

 • o(2020-04-27 08:58) Zgłoś naruszenie 1325

  kbito, ty już od dawna jesteś narzęziem politycznym PO, wstyd, że mamy takich ludzi w wymiarze sprawiedlowści

  Pokaż odpowiedzi (1)Odpowiedz
 • czytelnik(2020-04-27 09:38) Zgłoś naruszenie 1115

  A co z organizatorami wyborów uzupełniających? W niektórych rejonach ma być II tura. Może tu też Pani Prokurator wszczęła by śledztwo?

  Odpowiedz
 • Godność Człowieka(2020-04-27 09:49) Zgłoś naruszenie 87

  Pani Prokurator rok temu złożyłem zawiadomienie do Prokuratury Rejonowej Warszawa Mokotów o możliwości popełnienia przestępstwa przez moich przełożonych w Policji!!!! Najpierw przekazaliście sprawę do innej Prokuratury Rejonowej tzw. spychologia!! Następnie po moim zażaleniu w mojej sprawie Nie Zrobiliście dosłownie żadnych czynności oprócz wydania postanowienia o odmowie wszczęcia śledztwa!!! Pani Prokurator "prowadząca" sprawę nawet mnie nie przesłuchała ani nie przesłuchała podanych przeze mnie świadków!!! A tu proszę jak chcecie dzielnie i przyjkladnie prowadzić czynności!!! Szkoda że w mojej sprawie tak pani Prokuratura nie chciała działać!! Jestem bardzo zawiedziony.... Może jeśli moja sprawa trafiła by do Pani to wtedy mógłbym liczyć na prawidłowe podejście!! Uważam że zwykły obywatel ( w moim przypadku czeresniak bo tak zostałem potraktowany) nie ma co liczyć na poważne podejście Chyba że jest z OPOZYCJU lub znany CELEBRYTA....

  Pokaż odpowiedzi (2)Odpowiedz
 • cóż..(2020-04-27 09:37) Zgłoś naruszenie 713

  dobrze że trzeba nosić ...maseczki !!

  Pokaż odpowiedzi (2)Odpowiedz
 • Bert(2020-04-27 19:24) Zgłoś naruszenie 69

  Prokuratura nie może wszczynać postępowań absurdalnych. Nie może też wszczynać postępowań contra legem. Prokurator wrzosek udowodniła, że niekompetencja, upolitycznienie i łamanie prawa to nie tylko bolączka nadzwyczajnej kasty, ale że i w prokuraturze nie brakuje tego typu "orłów temidy"

  Odpowiedz
 • no !(2020-04-27 09:43) Zgłoś naruszenie 63

  Są trzy prawdy a to jest pierwsza ...czyli "świento prawda"

  Odpowiedz
 • niestety(2020-04-27 14:39) Zgłoś naruszenie 65

  to dzisiaj to szambo i zgnilizna a nie prokuratura

  Odpowiedz
 • adwokat(2020-04-28 11:38) Zgłoś naruszenie 23

  Jako prokurator bardzo słaba,ale jako polityk PO,KOD świetna.

  Odpowiedz

Twój komentarz

Zanim dodasz komentarz - zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.

Widzisz naruszenie regulaminu? Zgłoś je!

Galerie

Polecane