statystyki

Wrzosek: Umorzenie śledztwa dotyczącego wyborów to dowód na to, że prokuratura stała się narzędziem politycznym

autor: Małgorzata Kryszkiewicz27.04.2020, 07:45; Aktualizacja: 27.04.2020, 11:32
prokurator Ewa Wrzosek

prokurator Ewa Wrzosekźródło: Agencja Gazeta

Umorzenie śledztwa dotyczącego wyborów prezydenckich jest dowodem na to, że prokuratura stała się narzędziem politycznym - mówi Ewa Wrzosek, prokurator Prokuratury Rejonowej Warszawa–Mokotów

W czwartek wszczęła pani śledztwo w sprawie sprowadzenia niebezpieczeństwa zagrażającego życiu i zdrowiu wielu osób poprzez przedsięwzięcie działań mających na celu przeprowadzenie wyborów prezydenckich w czasie epidemii. Sprawa została jednak pani odebrana, a wieczorem pojawił się komunikat o jej umorzeniu. Czy pani zdaniem taka sytuacja byłaby możliwa bez wprowadzonych w 2018 r. zmian polegających m.in. na połączeniu funkcji prokuratora generalnego i ministra sprawiedliwości?

Wydaje mi się, że taka sytuacja w ogóle nie miałaby miejsca. Przepisy były inaczej skonstruowane. Co prawda zawsze istniała furtka, która umożliwiała przejęcie sprawy przez prokuratora przełożonego do własnego prowadzenia i wydania przez niego decyzji końcowej, natomiast nie byłoby to tak proste jak w tym konkretnym przypadku. Jestem prokuratorem od 25 lat, pełniłam również funkcję prokuratora rejonowego. I muszę powiedzieć, że z taką sytuacją, tzn. z tak błyskawicznym przejęciem sprawy i równie błyskawicznym jej zakończeniem, nigdy w swojej dotychczasowej pracy się nie spotkałam.

Kiedy dowiedziała się pani o tym, że sprawa została pani odebrana?

Tak naprawdę to do tej pory nie zostało mi przekazane żadne zarządzenie o odebraniu mi tej sprawy. W piątek po przyjściu do pracy udało mi się chwilę porozmawiać z prokuratorem rejonowym i to właśnie on powiadomił mnie, że decyzję tę podjęła moja bezpośrednia przełożona, prokurator Edyta Dudzińska, zastępca prokuratora rejonowego. Takie działanie jest, niestety, zgodne z przepisami prawa o prokuraturze i regulaminu urzędowania prokuratury, niemniej jednak powinnam zostać w sposób formalny o tej decyzji powiadomiona.


Pozostało 71% tekstu

Prenumerata wydania cyfrowego

Dziennika Gazety Prawnej
9,80 zł
cena za dwa dostępy
na pierwszy miesiąc,
kolejny miesiąc tylko 79 zł
Oferta autoodnawialna
KUPUJĘ

Pojedyncze wydanie cyfrowe

Dziennika Gazety Prawnej
4,92 zł
Płać:
KUPUJĘ
Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy INFOR Biznes. Kup licencję

Polecane

Reklama

Komentarze (13)

 • o(2020-04-27 08:58) Zgłoś naruszenie 1325

  kbito, ty już od dawna jesteś narzęziem politycznym PO, wstyd, że mamy takich ludzi w wymiarze sprawiedlowści

  Pokaż odpowiedzi (1)Odpowiedz
 • czytelnik(2020-04-27 09:38) Zgłoś naruszenie 1115

  A co z organizatorami wyborów uzupełniających? W niektórych rejonach ma być II tura. Może tu też Pani Prokurator wszczęła by śledztwo?

  Odpowiedz
 • Godność Człowieka(2020-04-27 09:49) Zgłoś naruszenie 87

  Pani Prokurator rok temu złożyłem zawiadomienie do Prokuratury Rejonowej Warszawa Mokotów o możliwości popełnienia przestępstwa przez moich przełożonych w Policji!!!! Najpierw przekazaliście sprawę do innej Prokuratury Rejonowej tzw. spychologia!! Następnie po moim zażaleniu w mojej sprawie Nie Zrobiliście dosłownie żadnych czynności oprócz wydania postanowienia o odmowie wszczęcia śledztwa!!! Pani Prokurator "prowadząca" sprawę nawet mnie nie przesłuchała ani nie przesłuchała podanych przeze mnie świadków!!! A tu proszę jak chcecie dzielnie i przyjkladnie prowadzić czynności!!! Szkoda że w mojej sprawie tak pani Prokuratura nie chciała działać!! Jestem bardzo zawiedziony.... Może jeśli moja sprawa trafiła by do Pani to wtedy mógłbym liczyć na prawidłowe podejście!! Uważam że zwykły obywatel ( w moim przypadku czeresniak bo tak zostałem potraktowany) nie ma co liczyć na poważne podejście Chyba że jest z OPOZYCJU lub znany CELEBRYTA....

  Pokaż odpowiedzi (2)Odpowiedz
 • cóż..(2020-04-27 09:37) Zgłoś naruszenie 713

  dobrze że trzeba nosić ...maseczki !!

  Pokaż odpowiedzi (2)Odpowiedz
 • Bert(2020-04-27 19:24) Zgłoś naruszenie 69

  Prokuratura nie może wszczynać postępowań absurdalnych. Nie może też wszczynać postępowań contra legem. Prokurator wrzosek udowodniła, że niekompetencja, upolitycznienie i łamanie prawa to nie tylko bolączka nadzwyczajnej kasty, ale że i w prokuraturze nie brakuje tego typu "orłów temidy"

  Odpowiedz
 • no !(2020-04-27 09:43) Zgłoś naruszenie 63

  Są trzy prawdy a to jest pierwsza ...czyli "świento prawda"

  Odpowiedz
 • niestety(2020-04-27 14:39) Zgłoś naruszenie 65

  to dzisiaj to szambo i zgnilizna a nie prokuratura

  Odpowiedz
 • adwokat(2020-04-28 11:38) Zgłoś naruszenie 23

  Jako prokurator bardzo słaba,ale jako polityk PO,KOD świetna.

  Odpowiedz

Twój komentarz

Zanim dodasz komentarz - zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.

Widzisz naruszenie regulaminu? Zgłoś je!

Galerie

Polecane