Konsekwencje gospodarcze pandemii koronawirusa będą poważne, to już wiadomo. Teraz ważna jest nie tylko pomoc medyczna dla chorych, ale też pomoc prawna dla wszystkich tych, którzy stają przed groźbą utraty miejsc pracy - własnych i swoich pracowników. Często są to małe firmy, które nie mają zaplecza prawnego i po prostu nie wiedzą co robić. Kilkanaście kancelarii prawnych postanowiło pomagać potrzebującym pro bono.

Do akcji włączyły się kancelarie, które wydelegowały swoich prawników do pracy pro bono.

Po tygodniu od rozpoczęcia akcji są to:

Kancelaria Sadkowski i Wspólnicy, Andersen Tax & Legal w Polsce, Kancelaria Nowakowski i Wspólnicy, Kancelaria Radcy Prawnego Rafał Kolano, Grupa Prawna Togatus, Olszenko Kamiński Wspólnicy Radcowie Prawni - Kancelaria OKW, Kancelaria Krüger i Partnerzy Adwokaci, Kancelaria Adwokacka Halabowski, Kancelaria Prawna Prospectrum, Kancelaria IPSOLegal, Centrum Prawa Kancelaria Radcy Prawnego Marcin Szeliga, Kancelaria Adwokacka Anna Zasada, Radca Prawny Aneta Liszewska-Mądra, Dawid Gruszka - Poradnictwo Prawne, Grupa ECDP, Conexus Law&Consulting, Kancelaria Adwokacka dr Jacek Czabański i Partnerzy, Kancelaria adwokacka Tomasz Wiliński, Kancelaria Joanna Król i Co Prawo Nieruchomości, Russell Bedford Poland, Andersen Tax & Legal w Polsce, LEGAL SKILLS Poland, KANCELARIA PRAWNA JAWORSKA I WSPÓLNICY.

W akcji uczestniczą też prawnicy udzielający porad poza swoimi kancelariami oraz student prawa Tomasz Matusik-Bukowski.

Do 9 kwietnia udzielili już ok. 2 000 porad!

Jak zapewniają, doradzą w każdej dziedzinie prawa, która z uwagi na zaistniałą sytuację wymaga podjęcia natychmiastowych działań.

- Chcemy pomóc ludziom oraz firmom przetrwać te najtrudniejsze chwile. Zdajemy sobie sprawę z tego, że obecnie ludzie gubią się w przepisach, nie wiedzą jak je interpretować. Mamy sztorm, niech kto musi, wejdzie pod pokład i się chroni. Ale jeśli ktoś może być teraz na pokładzie i pomagać, niech to zrobi. Pomagając innym przetrwać, pomagamy sobie -mówi organizatorka akcji Magdalena Bukowska.

I zapraszają do współpracy inne kancelarie oraz zachęcają do zadawania pytań przez formularz kontaktowy na stronie https://prawo4business.pl/kontakt/
Można też zadać pytanie na fp serwisu gazetaprawna.pl

Dziennik Gazeta Prawna i Gazetaprawna.pl objęły akcję Prawnicy Pro Bono patronatem medialnym. Wiemy jak ważna społecznie jest to akcja, jak wielu zagubionym w gąszczu przepisów może pomóc. Jak mówią prawnicy, którzy już do akcji przystąpili, jeśli uda się uratować choć kilka małych biznesów, które teraz myślą raczej o pracownikach i wypłatach dla nich, a nie o poradach prawnych, które są drogie, to osiągniemy cel.