statystyki

Po wejściu w życie znowelizowanej specustawy bezczynność organów uzasadniona. Tak więc kar nie będzie

autor: Dr Jacek Murzydło01.04.2020, 13:53; Aktualizacja: 01.04.2020, 13:53
Samorządy dostały koło ratunkowe, które pozwala im w czasie epidemii odwlec załatwianie spraw administracyjnych. Bez tego groziłyby im grzywny lub odszkodowania.

Samorządy dostały koło ratunkowe, które pozwala im w czasie epidemii odwlec załatwianie spraw administracyjnych. Bez tego groziłyby im grzywny lub odszkodowania.źródło: ShutterStock

Samorządy dostały koło ratunkowe, które pozwala im w czasie epidemii odwlec załatwianie spraw administracyjnych. Bez tego groziłyby im grzywny lub odszkodowania.

Kodeks postępowania administracyjnego z 14 czerwca 1960 r. (Dz.U. z 2020 r. poz. 256; dalej k.p.a.), a także ordynacja podatkowa z 29 sierpnia 1997 r. – (t.j. Dz.U. z 2019 r. poz. 900, ost.zm. Dz.U. z 2020 r. poz. 285) jednoznacznie wskazują, że sprawy administracyjne mają być załatwiane niezwłocznie, o ile nie wymagają postępowania wyjaśniającego lub nie są szczególnie skomplikowane. Niedochowanie terminu może skutkować wielorakimi konsekwencjami, np. wymierzeniem grzywny przez organ wyższego stopnia (np. w przypadku pozwoleń na budowę) lub sąd administracyjny albo odszkodowaniem dochodzonym w trybie powództwa cywilnoprawnego.

Nie bez znaczenia jest też to, że terminy określone w przepisach administracyjnych wiążą także strony postępowania, a niedopełnienie przez nich na czas określonych czynności (np. wniesienia odwołania czy zażalenia) skutkuje istotnymi konsekwencjami procesowymi.

W obliczu epidemii koronawirusa organy administracji publicznej nie są jednak w stanie dochować ustawowych terminów chociażby z uwagi na ograniczenie liczby pracowników w urzędzie czy trudności w przeprowadzaniu czynności dowodowych. Nie są też w stanie dochować ich także strony, np. wskutek obaw o zakażenie wirusem po wizycie w siedzibie organu czy placówce pocztowej. Ustawodawca dostrzegł te trudności i próbuje je rozstrzygnąć w nowelizacji specustawy o szczególnych rozwiązaniach związanych z zapobieganiem, przeciwdziałaniem i zwalczaniem COVID-19, innych chorób zakaźnych oraz wywołanych nimi sytuacji kryzysowych oraz niektórych innych ustaw, która została przyjęta przez Sejm 28 marca br. (druk sejmowy 299).


Pozostało jeszcze 83% treści

2 dostępy do wydania cyfrowego DGP w cenie
9,80 zł Za pierwszy miesiąc.
Oferta autoodnawialna
PRENUMERATA 2020
Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy INFOR Biznes. Kup licencję

Polecane

Reklama

Komentarze (1)

  • D.(2020-04-02 07:51) Zgłoś naruszenie 11

    Super czyli jak nie zachowywały terminów i tak rzadko były karane to teraz mogą to robić w świetle prawa. Natomiast my obywatele jak tylko przekroczymy z czymś termin to natychmiast jesteśmy karani bardzo dotkliwie.

    Odpowiedz

Twój komentarz

Zanim dodasz komentarz - zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.

Widzisz naruszenie regulaminu? Zgłoś je!

Galerie

Polecane