statystyki

Po wejściu w życie znowelizowanej specustawy bezczynność organów uzasadniona. Tak więc kar nie będzie

autor: Dr Jacek Murzydło01.04.2020, 13:53; Aktualizacja: 01.04.2020, 13:53
Samorządy dostały koło ratunkowe, które pozwala im w czasie epidemii odwlec załatwianie spraw administracyjnych. Bez tego groziłyby im grzywny lub odszkodowania.

Samorządy dostały koło ratunkowe, które pozwala im w czasie epidemii odwlec załatwianie spraw administracyjnych. Bez tego groziłyby im grzywny lub odszkodowania.źródło: ShutterStock

Samorządy dostały koło ratunkowe, które pozwala im w czasie epidemii odwlec załatwianie spraw administracyjnych. Bez tego groziłyby im grzywny lub odszkodowania.

Kodeks postępowania administracyjnego z 14 czerwca 1960 r. (Dz.U. z 2020 r. poz. 256; dalej k.p.a.), a także ordynacja podatkowa z 29 sierpnia 1997 r. – (t.j. Dz.U. z 2019 r. poz. 900, ost.zm. Dz.U. z 2020 r. poz. 285) jednoznacznie wskazują, że sprawy administracyjne mają być załatwiane niezwłocznie, o ile nie wymagają postępowania wyjaśniającego lub nie są szczególnie skomplikowane. Niedochowanie terminu może skutkować wielorakimi konsekwencjami, np. wymierzeniem grzywny przez organ wyższego stopnia (np. w przypadku pozwoleń na budowę) lub sąd administracyjny albo odszkodowaniem dochodzonym w trybie powództwa cywilnoprawnego.

Nie bez znaczenia jest też to, że terminy określone w przepisach administracyjnych wiążą także strony postępowania, a niedopełnienie przez nich na czas określonych czynności (np. wniesienia odwołania czy zażalenia) skutkuje istotnymi konsekwencjami procesowymi.

W obliczu epidemii koronawirusa organy administracji publicznej nie są jednak w stanie dochować ustawowych terminów chociażby z uwagi na ograniczenie liczby pracowników w urzędzie czy trudności w przeprowadzaniu czynności dowodowych. Nie są też w stanie dochować ich także strony, np. wskutek obaw o zakażenie wirusem po wizycie w siedzibie organu czy placówce pocztowej. Ustawodawca dostrzegł te trudności i próbuje je rozstrzygnąć w nowelizacji specustawy o szczególnych rozwiązaniach związanych z zapobieganiem, przeciwdziałaniem i zwalczaniem COVID-19, innych chorób zakaźnych oraz wywołanych nimi sytuacji kryzysowych oraz niektórych innych ustaw, która została przyjęta przez Sejm 28 marca br. (druk sejmowy 299).


Pozostało 83% tekstu

Prenumerata wydania cyfrowego

Dziennika Gazety Prawnej
9,80 zł
cena za dwa dostępy
na pierwszy miesiąc,
kolejny miesiąc tylko 79 zł
Oferta autoodnawialna
KUPUJĘ

Pojedyncze wydanie cyfrowe

Dziennika Gazety Prawnej
4,92 zł
Płać:
KUPUJĘ
Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy INFOR Biznes. Kup licencję

Polecane

Reklama

Komentarze (1)

  • D.(2020-04-02 07:51) Zgłoś naruszenie 11

    Super czyli jak nie zachowywały terminów i tak rzadko były karane to teraz mogą to robić w świetle prawa. Natomiast my obywatele jak tylko przekroczymy z czymś termin to natychmiast jesteśmy karani bardzo dotkliwie.

    Odpowiedz

Twój komentarz

Zanim dodasz komentarz - zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.

Widzisz naruszenie regulaminu? Zgłoś je!

Galerie

Polecane