statystyki

Drakońskie kary za naruszenie obowiązku kwarantanny wątpliwe konstytucyjnie

autor: Piotr Szymaniak01.04.2020, 07:33; Aktualizacja: 01.04.2020, 07:33
Poza tym eksperci zwracają uwagę na konsekwencje wynikające ze stosowania odpowiedzialności administracyjnej, która ma charakter obiektywny, a nie jest oparta – jak odpowiedzialność karna czy wykroczeniowa – na zasadzie winy.

Poza tym eksperci zwracają uwagę na konsekwencje wynikające ze stosowania odpowiedzialności administracyjnej, która ma charakter obiektywny, a nie jest oparta – jak odpowiedzialność karna czy wykroczeniowa – na zasadzie winy.źródło: ShutterStock

Nowelizacja ustawy o tzw. tarczy antykryzysowej, którą wczoraj po poprawkach Senatu zajmował się Sejm, wprowadza surowe kary za naruszenie obowiązku hospitalizacji, kwarantanny lub izolacji. Sankcje te – w postaci administracyjnych kar pieniężnych nakładanych decyzją sanepidu – mogą wynieść nawet 30 tys. zł.

Z kolei ustawa o zmianie niektórych ustaw w zakresie systemu ochrony zdrowia związanych z zapobieganiem, przeciwdziałaniem i zwalczaniem COVID-19 wprowadza kary w wysokości od 5 do 30 tys. zł za niestosowanie się m.in. do zakazów przemieszczania się, które zostały określone w rozporządzeniu ministra zdrowia (Dz.U. z 2020 r. poz. 522).

Kary te wymierza sanepid, wojewoda lub minister zdrowia, przy czym decyzja w sprawie ich nałożenia podlega natychmiastowemu wykonaniu.


Pozostało 88% tekstu

Prenumerata wydania cyfrowego

Dziennika Gazety Prawnej
9,80 zł
cena za dwa dostępy
na pierwszy miesiąc,
kolejny miesiąc tylko 79 zł
Oferta autoodnawialna
KUPUJĘ

Pojedyncze wydanie cyfrowe

Dziennika Gazety Prawnej
4,92 zł
Płać:
KUPUJĘ
Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy INFOR Biznes. Kup licencję

Polecane

Reklama

Komentarze (10)

 • Kabaret_na_maksa(2020-04-01 08:00) Zgłoś naruszenie 2912

  Trybunał Konstytucyjny w Polsce, został zastąpiony przez dziennikarzy gazety wydawanej przez Niemców...:)

  Pokaż odpowiedzi (1)Odpowiedz
 • abc(2020-04-01 08:54) Zgłoś naruszenie 139

  No pewnie, że wątpliwe konstytucyjnie. Przecież powinno być tak, że kara powinna wynosić maksymalnie 100 zł, mogłaby zostać nałożona wyłącznie wyrokiem SN w składzie siedmiu sędziów, a i to tylko wtedy, jeżeli wcześniej sądy trzech instancji również zajęłyby takie samo stanowisko. Oczywiście należałoby również przyznać szerokie możliwości wzruszania takiego "prawomocnego" rozstrzygnięcia. Bo przecież obecna sytuacja jest przeraźliwie wręcz typowa, a zatem nie ma potrzeby wprowadzania jakichkolwiek rozwiązań nadzwyczajnych w tej materii.

  Odpowiedz
 • Wątpliwe to są te wszystkie dywagacje(2020-04-01 08:42) Zgłoś naruszenie 910

  niemiecki dzienniku

  Odpowiedz
 • Marek(2020-04-01 12:37) Zgłoś naruszenie 91

  Artykuł jest zrozumiały i szkoda, że osoby, które nie pojmują w nim zawartej treści czytają . To , że komentują jest naprawdę okay, bo oznacza to , iż w RP jeszcze wolność słowa , nawet dla tych którzy taki prostych pojęć nie rozumieją ....a co dopiero jakieś tam ustawy, czy konstytucję. Fredro ładnie przedstawiał takich komentatorów , już dawno temu

  Odpowiedz
 • moher(2020-04-01 07:46) Zgłoś naruszenie 811

  w GP wszystkie redaktorki mogą siedzieć co dzień w jednej sali - bez masek - i dalej pisać dywersyjne "opinie"

  Odpowiedz
 • boy(2020-04-01 09:43) Zgłoś naruszenie 49

  Bez paniki w trudnym czasie. Nawet dziecko wie, że najgorsza jest zawsze panika wśród narodu i to ona, a nie zdarzenie faktyczne, stanowi zagrożenie i oznacza upadek gospodarki. Ktoś, kto jest zarażony tym wirusem ale choroba przebiega u niego bezobjawowo – funkcjonuje normalnie. I teraz wyobraźmy sobie sytuację, że większość Polaków miała by w sobie tego wirusa, z którym dziś radzą sobie całkiem dobrze i pracują bez problemu. Panika, jaka by ogarnęła tych ludzi, konieczność ich izolowania – przez kogo i gdzie?!? - spowodowała by dopiero katastrofę! Wszyscy, na co dzień, mamy do czynienia z niesłychaną ilością bakterii i wirusów wszelkiego rodzaju. Sugestie, iż żyjemy w sterylnym świecie mogą wychodzić tylko od kompletnych ignorantów. Taktyka, jaką przyjął obecny rząd w Polsce jest słuszna, logiczna i dzięki niej straty są minimalizowane. Pozostanie w domu osób niekoniecznie niezbędnych w przepływie towarów podstawowych jest bardzo dobrym rozwiązaniem i rzeczywiście ogranicza ewentualne rozprzestrzenienie się tej akurat choroby. Wszelkie cwaniaczki „nie wierzące w koronawirusa” to dopiero zagrożenie dla wszystkich. Te cwaniaczki, zarażając się tą chorobą mogły by się przekonać, że to jednak rzeczywistość, ale na wszelkie działania byłoby wówczas za późno. Można by wówczas ratować co by się ratować dało, ale to zupełnie co innego niż zapobiegać katastrofie. Jak widzimy, rząd w Polsce – z jakich przyczyn by to nie było – działa rozsądnie. Można by sądzić, że ten cowid to fikcja, ale raczej jest mało prawdopodobne, że aż tyle krajów na świecie urządzało by takie kosztowne mistyfikacje. Nawet, jeżeli cała sprawa ma „drugie dno”, to ludzie z dna na jakim się aktualnie znajdują tego drugiego dna wirusowego po prostu nie po/znają, bo po/znać nie mogą. i dla ich własnego bezpieczeństwa nie jest to ludziom jak widzimy potrzebne, taka „wiedza”. Teraz najważniejsze jest zdrowie obywateli. Gospodarką będziemy się przejmować później. Wszystkich „mądrych inaczej” zwolenników neoliberalnej doktryny szoku należy usuwać z funkcji państwowych i izolować, niekoniecznie zakładając im kaftan bezpieczeństwa, ale jednak chronić przed nimi obywateli, bo działają na szkodę i państwa i społeczeństwa.

  Odpowiedz
 • Zosia(2020-04-01 19:17) Zgłoś naruszenie 40

  A ktoś zna może (bo nie mogę znaleźć) podstawę prawną, na której to podstawie można wymierzyć karę 30 tys. złotych.

  Odpowiedz
 • Matka Matki(2020-04-01 11:46) Zgłoś naruszenie 29

  Przynajmniej teraz oPOzycjo totalna byście tego nie rozgłaszali bo mój syn uwierzy a nie chce sie słuchać i idzie chlać z kumplami na garaże.

  Odpowiedz
 • Marian(2020-04-01 14:59) Zgłoś naruszenie 11

  Artykuł powinien być doprecyzowany: nie od 5 do 30 tys. złotych ale powinno być : od 5 tys. złotych do 30 tys. złotych. Przy obecnym zapisie kara może być równa np. 10 PLN.

  Odpowiedz

Twój komentarz

Zanim dodasz komentarz - zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.

Widzisz naruszenie regulaminu? Zgłoś je!

Galerie

Polecane