statystyki

Łyszczek: Nie możemy odmówić prowadzenia egzekucji, gdy zażąda tego wierzyciel [WYWIAD]

autor: Patryk Słowik31.03.2020, 07:20; Aktualizacja: 31.03.2020, 07:40
Dr Rafał Łyszczek, prezes Krajowej Rady Komorniczej

Dr Rafał Łyszczek, prezes Krajowej Rady Komorniczejźródło: Materiały Prasowe

- Można rozważyć np. nakazanie podmiotom uczestniczącym w obrocie obowiązku oznaczenia środków przeznaczonych na walkę ze skutkami epidemii - mówi w wywiadzie dla DGP Dr Rafał Łyszczek, prezes Krajowej Rady Komorniczej.

Pełnomocnik rządu ds. praw człowieka Marcin Warchoł zaproponował, by niemożliwa była egzekucja komornicza z rachunków szpitali, gdyż – jak twierdzi – teraz najważniejsze jest to, by szpitale mogły działać bez dodatkowych zmartwień. Podziela pan ten pogląd?

Sytuacja, w której się znaleźliśmy, a która nigdy dotąd nie nastąpiła, jest rzeczywiście wyjątkowa. Komornicy sądowi w pełni ją rozumieją i od pierwszych chwil pojawienia się epidemii sami, z własnej inicjatywy, bez żadnego prawnego obowiązku, podejmują kroki, które mają chronić szpitale przed najbardziej negatywnymi skutkami epidemii.

Aby jednak oczyścić przedpole, warto spojrzeć w dane statystyczne. W 2019 r. na 4 067 706 wszystkich spraw, które wpłynęły do komorników, tylko 418 to sprawy przeciwko zakładom opieki zdrowotnej. Raptem 0,01 proc. Kolejna kwestia: zgodnie z obowiązującymi w Polsce przepisami egzekucja ze wszystkich jednostek zakładów opieki zdrowotnej, w tym szpitali, odbywa się przy zastosowaniu tradycyjnej procedury, ale z uprzywilejowaną pozycją zakładów opieki zdrowotnej, jeżeli chodzi o majątek, jaki komornik może zająć. Na etapie zawierania umów czy w postępowaniu przed sądem podmioty te traktowane są jako równorzędne z innymi, zgodnie z konstytucyjną zasadą równości wobec prawa, prawem do równego traktowania i zakazem dyskryminacji i zasadami postępowania cywilnego. Oznacza to, że przysługują im takie same prawa i obowiązki. Natomiast komornik prowadzący egzekucję wobec szpitala musi zastosować ograniczenia ‒ nie może zająć więcej niż 25 proc. wierzytelności przysługujących z Narodowego Funduszu Zdrowia. Absolutnie niedopuszczalne jest zajmowanie produktów leczniczych, wyrobów medycznych, sprzętu leczniczego. Wszystko po to, aby zapewnić możliwość realizacji podstawowych celów ‒ ochrony życia i zdrowia ludzkiego. I w pełni to rozumiemy. Musimy jednak brać pod uwagę fakt, że po drugiej stronie jest wierzyciel, podmiot, wobec którego szpital nie wywiązał się ze zobowiązania. Prawnie dopuszczalna jest egzekucja z rachunków bankowych zakładów opieki zdrowotnej. Jednak zarazem obowiązkiem i komornika, i wierzyciela jest prowadzenie egzekucji w sposób najmniej uciążliwy dla dłużnika.

W sumie nadal nie wiem, jakie jest pańskie stanowisko…


Pozostało jeszcze 59% treści

2 dostępy do wydania cyfrowego DGP w cenie
9,80 zł Za pierwszy miesiąc.
Oferta autoodnawialna
PRENUMERATA 2020
Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy INFOR Biznes. Kup licencję

Polecane

Reklama

Komentarze (3)

  • Lolek(2020-04-01 09:05) Zgłoś naruszenie 154

    Powinni zawiesić wszystkie egzekucje na czas epidemii, nie tylko od szpitala

    Pokaż odpowiedzi (1)Odpowiedz
  • Bernadeta(2020-04-01 13:39) Zgłoś naruszenie 10

    Inwalidzka I grupy chora na Stwardnienie rozsiane mająca od śmierci męża od roku 2007 zajęcie komornicze na rencie 20 marca pani komornik zablokowała konto bankowe.Cóż z tego że cały wpływ renty bank wypłacił tzw. Kwota wolną od podatku jeżeli ta osoba w czasie pandemii nie może dokonywać przelewów z swego rachunku i wpadnie większe pętle finansową...

    Odpowiedz

Twój komentarz

Zanim dodasz komentarz - zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.

Widzisz naruszenie regulaminu? Zgłoś je!

Galerie

Polecane