statystyki

Akta spraw administracyjnych przestaną korkować sprawy

autor: Dorota Beker26.03.2020, 17:00; Aktualizacja: 26.03.2020, 17:13
Wszystkiemu winna luka prawna, która nie określa terminu, w którym organ miałby odsyłać akta.

Wszystkiemu winna luka prawna, która nie określa terminu, w którym organ miałby odsyłać akta.źródło: ShutterStock

Akta sprawy administracyjnej pozostaną w jednym miejscu do czasu, gdy upłynie termin na złożenie skargi do sądu administracyjnego.

Takie rozwiązanie przewiduje projekt ustawy o zmianie ustawy – kodeks postępowania administracyjnego. Inicjatywa ta powstała jako doprecyzowanie przepisów obowiązujących obecnie. Do tej pory kwestia tego, jak długo akta sprawy I instancji pozostawały w dyspozycji organu II instancji, była nieuregulowana. Doprowadzało to wielokrotnie do sytuacji, w których osoba planująca wniesienie skargi do sądu administracyjnego najpierw musiała zlokalizować akta. Tu scenariusze były dwa. Pierwszy zakładał, że skarżący ma szczęście i całość akt znajdowała się ciągle w organie II instancji. W drugim część akt, obejmująca postępowanie w I instancji, została tam odesłana. W takiej sytuacji skarżący musiał poczekać, aż dotrą one do adresata, umówić się na zaznajomienie z częścią akt w organie I instancji, po czym powtórzyć tę samą czynność w organie II instancji. Tym samym strona chcąca skorzystać z uprawnienia do wniesienia skargi traciła czas na dublowanie czynności technicznych, które mogłyby zostać załatwione za jednym razem. Wszystkiemu winna luka prawna, która nie określa terminu, w którym organ miałby odsyłać akta.

Autorzy nowelizacji wskazują również na niepotrzebne ponoszenie przez administrację kosztów wielokrotnego wysyłania dokumentów. Sytuacja, w której organ I instancji, organ II instancji oraz sąd administracyjny są oddalone od siebie o kilkadziesiąt kilometrów, jest dosyć powszechna.

Dlatego też zaproponowano rozwiązanie, które zakładałoby, że akta sprawy I instancji wraz z aktami sprawy w II instancji pozostawałyby u organu odwoławczego aż do upływu terminu wniesienia skargi do sądu administracyjnego. Dzięki temu 30-dniowy termin na wniesienie skargi do sądu administracyjnego będzie mógł zostać spożytkowany na podejmowanie czynności merytorycznych, a nie poszukiwanie akt. 


Pozostało 20% tekstu

Prenumerata wydania cyfrowego

Dziennika Gazety Prawnej
9,80 zł
cena za dwa dostępy
na pierwszy miesiąc,
kolejny miesiąc tylko 79 zł
Oferta autoodnawialna
KUPUJĘ

Pojedyncze wydanie cyfrowe

Dziennika Gazety Prawnej
4,92 zł
Płać:
KUPUJĘ
Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy INFOR Biznes. Kup licencję

Polecane

Reklama

Komentarze (1)

Twój komentarz

Zanim dodasz komentarz - zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.

Widzisz naruszenie regulaminu? Zgłoś je!

Galerie

Polecane