Słowik: E-Wiejska, czyli politycy znów naruszą konstytucję [OPINIA]

autor: Patryk Słowik25.03.2020, 07:31; Aktualizacja: 25.03.2020, 07:32
Patryk Słowik, fot. Wojciech Górski

Jakkolwiek bowiem naprawdę rozumiem, że mamy do czynienia z sytuacją wyjątkową i dramatyczną, to jeśli zaczniemy w takich przypadkach lekceważyć obowiązujące prawo – popadniemy w anarchię.źródło: Dziennik Gazeta Prawna

W piątek posłowie w głosowaniu zdalnym zmienią Regulamin Sejmu, by umożliwić posłom głosowanie zdalne. A jako że zmiana wejdzie z mocą wsteczną, to zdaniem marszałek Sejmu Elżbiety Witek oznaczać to będzie, że posłowie mogą już w piątek zagłosować zdalnie. Nie zrozumieli państwo? Niestety, jaśniej się nie da. Tak wymyślili politycy.

A chodzi o to, że wszyscy poszukują odpowiedzi, jak ma się zebrać Sejm, by przyjąć bardzo ważną ustawę koronawirusową. Jest kłopot w osobistym, fizycznym spotkaniu kilkuset posłów. Wymyślono więc, że parlamentarzyści będą głosowali zdalnie. Szkopuł w tym, że to niedopuszczalne – i w świetle Konstytucji RP, i w świetle Regulaminu Sejmu.

Konstytucja RP w art. 109 ust. 1 stanowi, że Sejm i Senat obradują na posiedzeniach. W art. 120 wskazano, że Sejm uchwala ustawy zwykłą większością głosów w obecności co najmniej połowy ustawowej liczby posłów, chyba że konstytucja przewiduje inną większość. W tym samym trybie Sejm podejmuje uchwały, jeżeli ustawa lub uchwała Sejmu nie stanowi inaczej. Jak rozumieć „posiedzenia” i „w obecności” – nikt przez wiele lat nie miał jakichkolwiek wątpliwości. Na pewno niemal wszyscy konstytucjonaliści (a być może wszyscy) uważają, że wymaga to „fizycznej” obecności polityków. Niekoniecznie w Warszawie, w budynku przy Wiejskiej (można np. w Gnieźnie), ale jednak „fizycznie”, a nie zdalnie.


Pozostało jeszcze 79% treści

2 dostępy do wydania cyfrowego DGP w cenie
9,80 zł Za pierwszy miesiąc.
Oferta autoodnawialna
PRENUMERATA 2020
Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy INFOR Biznes. Kup licencję

Polecane

Reklama

Komentarze (2)

  • ABC(2020-03-25 10:17) Zgłoś naruszenie 40

    Skoro zwyczajny poseł uważa, że nie ma przeszkód, żeby wybory prezydenckie się odbyły, to chyba też nie powinien widzieć problemu w tym, by posłowie spotkali się na posiedzeniu w sejmie... Czekamy na pański głos, panie pośle (ograniczenia w ilości osób, które mogą się spotkać, zawiesicie z mocą wsteczną).

    Odpowiedz
  • mk(2020-03-25 18:52) Zgłoś naruszenie 20

    Konstytucja jest łamana nagminnie. Ale wmawia się ludziom, że nie można czytaj jej literalnie tylko czarodzieje z TK potrafią czytać to czego nie widać, między linijkami.

    Odpowiedz

Twój komentarz

Zanim dodasz komentarz - zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.

Widzisz naruszenie regulaminu? Zgłoś je!

Galerie

Polecane