statystyki

Sam tranzyt nie daje podstaw do odrzucenia wniosku o azyl

autor: Sławomir Wikariak23.03.2020, 16:00
Sprawa dotyczy obywatela Syrii pochodzenia kurdyjskiego, który w 2018 r. dostał się na teren Węgier i tam złożył wniosek o udzielenie ochrony międzynarodowej.

Sprawa dotyczy obywatela Syrii pochodzenia kurdyjskiego, który w 2018 r. dostał się na teren Węgier i tam złożył wniosek o udzielenie ochrony międzynarodowej.źródło: ShutterStock

Przepisy krajowe nie mogą uznawać za niedopuszczalny wniosek o pomoc dla uchodźcy tylko dlatego, że pokonał on granice przez państwo, w którym nie był narażony na prześladowanie – uznał Trybunał Sprawiedliwości Unii Europejskiej.

Sprawa dotyczy obywatela Syrii pochodzenia kurdyjskiego, który w 2018 r. dostał się na teren Węgier i tam złożył wniosek o udzielenie ochrony międzynarodowej. Tamtejszy urząd ds. imigracji i azylu uznał ten wniosek za niedopuszczalny, bo uchodźca przybył poprzez Serbię, a więc kraj, w którym nie był narażony na prześladowanie lub na ryzyko poważnej krzywdy. Nakazano więc wydalić uchodźcę do Serbii, zakazując mu wjazdu do Węgier na okres dwóch lat. Sąd rozpoznający skargę na tę decyzję nabrał jednak wątpliwości, czy węgierskie przepisy są zgodne z prawem unijnym, a konkretnie z dyrektywą 2013/32/UE.


Pozostało 58% tekstu

Prenumerata wydania cyfrowego

Dziennika Gazety Prawnej
9,80 zł
cena za dwa dostępy
na pierwszy miesiąc,
kolejny miesiąc tylko 79 zł
Oferta autoodnawialna
KUPUJĘ

Pojedyncze wydanie cyfrowe

Dziennika Gazety Prawnej
4,92 zł
Płać:
KUPUJĘ
Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy INFOR Biznes. Kup licencję

Polecane

Reklama

Twój komentarz

Zanim dodasz komentarz - zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.

Widzisz naruszenie regulaminu? Zgłoś je!

Galerie

Polecane