statystyki

Jak rozwiązać problemy z reprezentacją przy podejmowaniu uchwał w spółce komandytowej

autor: Anna Borysewicz10.03.2020, 10:01; Aktualizacja: 10.03.2020, 11:34
Komplementariusz podczas głosowania uchwały w sprawie zmiany umowy sp. k. musi być reprezentowany albo przez radę nadzorczą, albo przez pełnomocnika powołanego uchwałą zgromadzenia wspólników sp. z o.o.

Komplementariusz podczas głosowania uchwały w sprawie zmiany umowy sp. k. musi być reprezentowany albo przez radę nadzorczą, albo przez pełnomocnika powołanego uchwałą zgromadzenia wspólników sp. z o.o.źródło: ShutterStock

Jako prezes zarządu spółki z o.o. jestem komandytariuszem spółki komandytowej, a owa spółka z o.o. jest jej komplementariuszem. Zamierzamy zmienić umowę spółki komandytowej. W jaki sposób ma być reprezentowany komplementariusz, aby zapobiec ewentualnemu zaskarżeniu uchwały?

W art. 210 par. 1 kodeksu spółek handlowych (dalej: k.s.h.) przewidziano ochronę dla interesów spółki z ograniczoną odpowiedzialnością, a pośrednio także jej wspólników i wierzycieli. Chodzi właśnie o ochronę na wypadek wystąpienia konfliktu interesów, który może się ujawnić, gdy członek zarządu zawiera umowę „z samym sobą” (a więc w sytuacji, gdy po obu stronach umowy występują te same osoby). Unormowanie to nie różnicuje czynności prawnych, wobec czego dotyczy wszystkich umów między spółką a członkiem zarządu, bez względu na to, czy mają one związek z funkcją pełnioną przez niego w zarządzie spółki. Ochrona polega w tym przypadku na wyeliminowaniu możliwości działania członka zarządu w podwójnej roli: reprezentanta interesów spółki i reprezentanta interesów własnych, dzięki czemu zapobiega się potencjalnym nadużyciom, do jakich mogłoby dojść w związku z kierowaniem się przez członka zarządu interesem własnym, pozostającym w sprzeczności z interesem spółki. Nie jest przy tym konieczne, aby sprzeczność interesów rzeczywiście występowała. Wystarczy potencjalna kolizja interesów.

Ochrona interesu sp. z o.o. uzasadnia więc przyjęcie konkluzji, że również przy zmianie umowy spółki komandytowej oświadczenie w imieniu sp. z o.o. powinno być złożone albo przez radę nadzorczą, albo przez pełnomocnika powołanego uchwałą zgromadzenia wspólników, gdy jednocześnie status wspólnika w sp. k. ma członek zarządu spółki z o.o.

Kolizja interesów pomiędzy członkiem zarządu a sp. z o.o. może bowiem prowadzić do sytuacji, w której – w wyniku zmiany umowy sp. k. – będą wprowadzane do umowy tejże spółki postanowienia bezpośrednio godzące w interes sp. z o.o. jako wspólnika w sp.k. Członek zarządu jako komandytariusz w sp. k. może np. podejmować działania prowadzące do zmiany w umowie spółki postanowień dotyczących określenia sumy komandytowej (zmniejszenie jej wysokości), co mogloby prowadzić do zmniejszenia zakresu jego odpowiedzialności za zobowiązania sp. k. W wyniku zmiany umowy sp. k. możliwe jest również zwiększenie świadczeń spółki z o.o. jako wspólnika sp. k. na rzecz sp. k. w postaci kreowania obowiązku wniesienia dodatkowych wkładów do tejże spółki.

Jeżeli zatem członek zarządu sp. z o.o. jest wraz z tą spółką wspólnikiem sp. k., to do wyrażenia przez sp. z o.o. zgody na zmianę umowy sp. k. – wymaganej na podstawie art. 9 k.s.h. – ma zastosowanie art. 210 par. 1 k.s.h. Powyższe wynika z uchwały Sądu Najwyższego z 7 września 2018 r. (sygn. akt III CZP 42/18).


Pozostało 74% tekstu

Prenumerata wydania cyfrowego

Dziennika Gazety Prawnej
9,80 zł
cena za dwa dostępy
na pierwszy miesiąc,
kolejny miesiąc tylko 79 zł
Oferta autoodnawialna
KUPUJĘ

Pojedyncze wydanie cyfrowe

Dziennika Gazety Prawnej
4,92 zł
Płać:
KUPUJĘ
Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy INFOR Biznes. Kup licencję

Polecane

Reklama

Twój komentarz

Zanim dodasz komentarz - zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.

Widzisz naruszenie regulaminu? Zgłoś je!

Galerie

Polecane