statystyki

ETPC: Czy ujawnienie starych danych osoby transpłciowej narusza jej prawo do prywatności?

autor: Szymon Cydzik10.03.2020, 08:05; Aktualizacja: 10.03.2020, 08:05
Polak najpierw domagał się więc ich usunięcia, a następnie wydania nowego aktu urodzenia, bez informacji wskazujących na uzgodnienie płci – za każdym razem bezskutecznie.

Polak najpierw domagał się więc ich usunięcia, a następnie wydania nowego aktu urodzenia, bez informacji wskazujących na uzgodnienie płci – za każdym razem bezskutecznie.źródło: ShutterStock

W akcie urodzenia skarżącego jego płeć ustalono jako żeńską, jednak w 1992 r. sąd nakazał zmienić ją na męską. Wzmianki o tej korekcie pozostały jednak w akcie urodzenia. Polak najpierw domagał się więc ich usunięcia, a następnie wydania nowego aktu urodzenia, bez informacji wskazujących na uzgodnienie płci – za każdym razem bezskutecznie.

Obecnie przebywa we Francji, starając się uzyskać obywatelstwo tego kraju i rozpocząć procedurę adopcyjną. W tym celu potrzebuje odpisu zupełnego aktu urodzenia, w którym wciąż widnieją informacje o dokonanym uzgodnieniu płci. W skardze do ETPC mężczyzna zarzucił władzom polskim naruszenie jego prawa do poszanowania życia prywatnego. Jego zdaniem nie dopełniły one obowiązku pełnego uznania jego tożsamości płciowej, a brak możliwości wydania nowego aktu urodzenia jest dla niego dyskryminujący.


Pozostało jeszcze 76% treści

2 dostępy do wydania cyfrowego DGP w cenie
9,80 zł Za pierwszy miesiąc.
Oferta autoodnawialna
PRENUMERATA 2020
Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy INFOR Biznes. Kup licencję

Polecane

Reklama

Twój komentarz

Zanim dodasz komentarz - zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.

Widzisz naruszenie regulaminu? Zgłoś je!

Galerie

Polecane