statystyki

ETPC: Czy ujawnienie starych danych osoby transpłciowej narusza jej prawo do prywatności?

autor: Szymon Cydzik10.03.2020, 08:05; Aktualizacja: 10.03.2020, 08:05
Polak najpierw domagał się więc ich usunięcia, a następnie wydania nowego aktu urodzenia, bez informacji wskazujących na uzgodnienie płci – za każdym razem bezskutecznie.

Polak najpierw domagał się więc ich usunięcia, a następnie wydania nowego aktu urodzenia, bez informacji wskazujących na uzgodnienie płci – za każdym razem bezskutecznie.źródło: ShutterStock

W akcie urodzenia skarżącego jego płeć ustalono jako żeńską, jednak w 1992 r. sąd nakazał zmienić ją na męską. Wzmianki o tej korekcie pozostały jednak w akcie urodzenia. Polak najpierw domagał się więc ich usunięcia, a następnie wydania nowego aktu urodzenia, bez informacji wskazujących na uzgodnienie płci – za każdym razem bezskutecznie.

Obecnie przebywa we Francji, starając się uzyskać obywatelstwo tego kraju i rozpocząć procedurę adopcyjną. W tym celu potrzebuje odpisu zupełnego aktu urodzenia, w którym wciąż widnieją informacje o dokonanym uzgodnieniu płci. W skardze do ETPC mężczyzna zarzucił władzom polskim naruszenie jego prawa do poszanowania życia prywatnego. Jego zdaniem nie dopełniły one obowiązku pełnego uznania jego tożsamości płciowej, a brak możliwości wydania nowego aktu urodzenia jest dla niego dyskryminujący.


Pozostało 76% tekstu

Prenumerata wydania cyfrowego

Dziennika Gazety Prawnej
7,90 zł
cena za dwa dostępy
na pierwszy miesiąc,
kolejny miesiąc tylko 79 zł
Oferta autoodnawialna
KUPUJĘ

Pojedyncze wydanie cyfrowe

Dziennika Gazety Prawnej
4,92 zł
Płać:
KUPUJĘ
Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy INFOR Biznes. Kup licencję

Polecane

Reklama

Twój komentarz

Zanim dodasz komentarz - zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.

Widzisz naruszenie regulaminu? Zgłoś je!

Galerie

Polecane