statystyki

Epoka prawników krzemowych. Czy człowiek zostanie wyeliminowany z rynku?

autor: Jan Żerański03.03.2020, 13:01; Aktualizacja: 03.03.2020, 13:12
Sztuczna inteligencja jest dzisiaj dość ciekawym obszarem inwestycyjnym, choć nie zawsze opłacalnym.

Sztuczna inteligencja jest dzisiaj dość ciekawym obszarem inwestycyjnym, choć nie zawsze opłacalnym.źródło: ShutterStock

Sztuczna inteligencja może za jakiś czas przejąć obowiązki młodszych prawników i asystentów prawnych, ale człowieka z rynku prawniczego nie wyeliminuje.

B adacze na całym świecie próbują od dłuższego czasu przewidzieć, jak rozwój sztucznej inteligencji (AI) wpłynie na społeczeństwa. Z raportów think tanków i prac naukowców z poważnych ośrodków płynie wniosek, że każda branża powinna zastanowić się nad zagadnieniem. Wliczając w to prawników.

Narodziny inteligencji (sztucznej)

Czym jest „sztuczna inteligencja”? Termin ten powstał w latach 50. XX w., gdy zaczęto na poważnie zajmować się komputerami (to właśnie wtedy stworzono pierwsze laboratoria poświęcone sztucznej inteligencji – na MIT oraz na Carnegie Mellon University). W zamyśle jego twórcy Johna McCarthy’ego oznacza „konstruowanie maszyn, o których działaniu dałoby się powiedzieć, że są podobne do ludzkich przejawów inteligencji”. Potem do McCarthy’ego dołączyli inni: Marvin Minsky, Allen Newell, Herbert Simon, którzy stali się – razem z brytyjskim kryptologiem Alanem Turingiem – ojcami badań nad sztuczną inteligencją.

Turing zresztą już w 1950 r. zastanawiał się nie tylko, czy maszyna może myśleć i co znaczy myślenie, lecz także czy może powstać maszyna, której uda się przekonać człowieka, że nią nie jest. Tak właśnie został opracowany tzw. test Turinga, jeden z pierwszych eksperymentów badających relacje człowiek – maszyna. Test polega na tym, że maszyna ma za zadanie tak prowadzić konwersację z człowiekiem, by uznał on, że jego rozmówca jest takim samym człowiekiem jak on.


Pozostało 86% tekstu

Prenumerata wydania cyfrowego

Dziennika Gazety Prawnej
7,90 zł
cena za dwa dostępy
na pierwszy miesiąc,
kolejny miesiąc tylko 79 zł
Oferta autoodnawialna
KUPUJĘ

Pojedyncze wydanie cyfrowe

Dziennika Gazety Prawnej
4,92 zł
Płać:
KUPUJĘ
Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy INFOR Biznes. Kup licencję

Polecane

Reklama

Twój komentarz

Zanim dodasz komentarz - zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.

Widzisz naruszenie regulaminu? Zgłoś je!

Galerie

Polecane