statystyki

Żeby toga była polska. Kolejne zawody prawnicze z wymogiem polskiego obywatelstwa

autor: Piotr Szymaniak04.02.2020, 07:30; Aktualizacja: 04.02.2020, 07:46
Projektowane przepisy dotyczyć będą jednak tylko prawników, którzy rozpoczną naukę w Krajowej Szkole po wejściu w życie nowych regulacji.

Projektowane przepisy dotyczyć będą jednak tylko prawników, którzy rozpoczną naukę w Krajowej Szkole po wejściu w życie nowych regulacji.źródło: ShutterStock

Już nie tylko sędziowie i prokuratorzy, ale i aplikanci sędziowscy i prokuratorscy oraz asesorzy będą mogli posiadać wyłącznie jedno obywatelstwo – polskie. Odpowiednie zmiany w ustawie o Krajowej Szkole Sądownictwa i Prokuratury (t.j. Dz.U. z 2019 r. poz. 1042 ze zm.) przygotowało Ministerstwo Sprawiedliwości.

Zgodnie z projektowanymi regulacjami aplikanci, którzy zdali egzamin sędziowski lub prokuratorski, będą składać – pod rygorem odpowiedzialności karnej – oświadczenie o posiadaniu wyłącznie jednego obywatelstwa. Osoby niespełniające tego wymogu nie zostaną dopuszczone do wykonywania funkcji asesora sędziowskiego lub prokuratorskiego. W przypadku braku możliwości powołania na wolne stanowisko asesorskie z powodu posiadania również paszportu innego państwa, aplikant będzie musiał zwrócić stypendium.

Projektowane przepisy dotyczyć będą jednak tylko prawników, którzy rozpoczną naukę w Krajowej Szkole po wejściu w życie nowych regulacji. Osoby, które już teraz są na aplikacji sędziowskiej lub prokuratorskiej, w chwili otrzymania propozycji objęcia stanowiska asesorskiego będą musiały złożyć do Krajowej Rady Sądownictwa wniosek o wyrażenie zgody na zajmowanie tego stanowiska pomimo posiadania obywatelstwa innego państwa.

Z kolei osoby z podwójnym paszportem, które zdały egzamin w ubiegłym roku, będą musiały wystąpić do KRS w terminie 14 dni od dnia wejścia w życie ustawy. KRS, która będzie miała na podjęcie decyzji dwa miesiące, ma brać pod uwagę „okoliczności związane z nabyciem obywatelstwa oraz konsekwencje wynikające z jego zrzeczenia się”. Z tym, że od uchwały KRS w przedmiocie zgody lub jej braku, odwołanie nie będzie przysługiwało.


Pozostało 42% tekstu

Prenumerata wydania cyfrowego

Dziennika Gazety Prawnej
9,80 zł
cena za dwa dostępy
na pierwszy miesiąc,
kolejny miesiąc tylko 79 zł
Oferta autoodnawialna
KUPUJĘ

Pojedyncze wydanie cyfrowe

Dziennika Gazety Prawnej
4,92 zł
Płać:
KUPUJĘ
Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy INFOR Biznes. Kup licencję

Polecane

Reklama

Komentarze (1)

Twój komentarz

Zanim dodasz komentarz - zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.

Widzisz naruszenie regulaminu? Zgłoś je!

Galerie

Polecane