statystyki

Do wykreślenia zastawu czasami wystarczy tylko wniosek nabywcy

autor: Marcin Nagórek03.03.2020, 11:22; Aktualizacja: 03.03.2020, 11:22
Nasza spółka nabyła samochód ciężarowy w egzekucji komorniczej. Gdy chcieliśmy sprzedać ten pojazd po kilku miesiącach, okazało się, że ciągle jest wpisany do rejestru zastawów. Co możemy w tej sytuacji zrobić?

Nasza spółka nabyła samochód ciężarowy w egzekucji komorniczej. Gdy chcieliśmy sprzedać ten pojazd po kilku miesiącach, okazało się, że ciągle jest wpisany do rejestru zastawów. Co możemy w tej sytuacji zrobić?źródło: ShutterStock

Nasza spółka nabyła samochód ciężarowy w egzekucji komorniczej. Gdy chcieliśmy sprzedać ten pojazd po kilku miesiącach, okazało się, że ciągle jest wpisany do rejestru zastawów. Co możemy w tej sytuacji zrobić?

Procedura zbycia ruchomości zapewne przebiegała w oparciu o przepisy art. 844–879 kodeksu postępowania cywilnego (dalej: k.p.c.). Z art. 879 k.p.c. wynika, że kto nabywa rzecz na podstawie przepisów o sprzedaży w ramach egzekucji świadczeń pieniężnych, staje się jej właścicielem bez żadnych obciążeń i powinien ją natychmiast odebrać. Nabywcy nie przysługują roszczenia z tytułu rękojmi za wady rzeczy; przeciwko nabywcy nie można także podnosić zarzutów co do ważności nabycia. Jest to więc specyficzny sposób nabycia rzeczy przez licytanta, w konsekwencji którego wygasa prawo zastawu (por. np. wyrok Sądu Okręgowego we Wrocławiu z 6 maja 2014 r., sygn. akt I C 167/14).

Co jednak istotne, nie powoduje to automatycznie usunięcia danych o zastawie rejestrowym z rejestru sądowego. W takim bowiem przypadku będzie miał zastosowanie art. 19 ustawy o zastawie rejestrowym i rejestrze zastawów, zgodnie z którym w przypadku wygaśnięcia zastawu rejestrowego podlega on wykreśleniu z rejestru zastawów. Wykreślenie powoduje wygaśnięcie zastawu, o ile zastaw nie wygasł wcześniej. Zastaw podlega wykreśleniu z rejestru na wniosek:


Pozostało jeszcze 72% treści

2 dostępy do wydania cyfrowego DGP w cenie
9,80 zł Za pierwszy miesiąc.
Oferta autoodnawialna
PRENUMERATA 2020
Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy INFOR Biznes. Kup licencję

Polecane

Reklama

Twój komentarz

Zanim dodasz komentarz - zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.

Widzisz naruszenie regulaminu? Zgłoś je!

Galerie

Polecane