Strus-Wołos: Czynności wykonywane przez sekretariaty w sądach kuleją [WYWIAD]

autor: Szymon Cydzik03.03.2020, 09:24; Aktualizacja: 03.03.2020, 09:26
Moim zdaniem problemem są sekretariaty [w sądach]. Obecnie często pracują tam osoby skierowane z urzędu pracy na pół roku - uważa dr Monika Strus-Wołos

Moim zdaniem problemem są sekretariaty [w sądach]. Obecnie często pracują tam osoby skierowane z urzędu pracy na pół roku - uważa dr Monika Strus-Wołosźródło: ShutterStock

Monika Strus-Wołos: Zdarzyło mi się, że na wydanie nakazu zapłaty oczekiwałam 11 miesięcy, a potem na nadanie klauzuli i doręczenie mi jej kolejne dziewięć.

Jak napisaliśmy we wczorajszym DGP, sądy stanęły na skraju przepaści. W 2019 r. tylko w sądach rejonowych toczyło się 19 mln spraw. Czy ten wzrost obłożenia widać w codziennej pracy adwokata?

Tak, nastąpiło znaczne pogorszenie, jeśli chodzi o odstępy między rozprawami oraz oczekiwanie na wyznaczenie pierwszego terminu, a także na wydanie nakazu zapłaty czy nadanie klauzuli wykonalności. Na to czeka się teraz wiele miesięcy. Zdarzyło mi się, że na wydanie nakazu zapłaty oczekiwałam 11 miesięcy, a potem na nadanie klauzuli i doręczenie mi jej kolejne dziewięć – miało to miejsce właśnie w zeszłym roku. To jest jakiś absurd, bo nakaz zapłaty jest wydawany w zaciszu gabinetu sędziego i nie zajmuje to dłużej niż 15 minut.


Pozostało jeszcze 76% treści

2 dostępy do wydania cyfrowego DGP w cenie
9,80 zł Za pierwszy miesiąc.
Oferta autoodnawialna
PRENUMERATA 2020
Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy INFOR Biznes. Kup licencję

Polecane

Reklama

Komentarze (5)

 • Legart(2020-03-03 13:17) Zgłoś naruszenie 40

  I może być dłużej (art. 139 zn 1 k.p.c., ogólne braki kadrowe sekretariatów, reformy k.p.c. będące dziwnym miksem rozwiązań dobrych i fatalnych, powrót do złej przeszłości - otwarcie "wojen o właściwość" miejscową Sądów).

  Odpowiedz
 • Adw.(2020-03-03 16:19) Zgłoś naruszenie 20

  W sądach nie pracują sekretarki a sekretarze sądowi. Oszacowanie czasu na wydanie nakazu zapłaty na 15 min osobliwie świadczy o związku z rzeczywistością Pani mecenas. Jakie to czynności w sekratariacie sądu kuleją skoro przykładem były opóźnienia w czynnościach sądowych. Wyroki sędziów pokoju w sprawie tych powołanych butów, musiałby i tak podlegac kontroli sądów - chyba inaczej nie dałoby się uniknąć sprzeczności z konstytucją. Poza tym nie powinni być to ludzie na początku drogi życiowej, bo tu akurat potrzebne byłoby doświadczenie a nie świeżo napisana magisterka z historii prawa. Zmiany w sądownictwie muszą być więc radykalne, a nie byle jak rzucone propozycje.

  Pokaż odpowiedzi (1)Odpowiedz
 • Kontemplyta(2020-03-03 13:34) Zgłoś naruszenie 06

  To znaczy, ze licencjaci z urzedow pracy maja lepsze intuicyjne rozumienie prawa niz pani doktor, dlatego sabotuja skorumpowany proces. Sady cywilne przed wydaniem nakazu zaplaty najpierw powinny rozpatrywac sprawy otwarcie, a nie w zaciszu gabinetu.

  Pokaż odpowiedzi (1)Odpowiedz

Twój komentarz

Zanim dodasz komentarz - zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.

Widzisz naruszenie regulaminu? Zgłoś je!

Galerie

Polecane