statystyki

Wspólnoty mieszkaniowe: Nie wszyscy głosowali, uchwała do podważenia

autor: Magdalena Mroczek02.03.2020, 06:01; Aktualizacja: 02.03.2020, 09:22
W przypadku wspólnoty z Sopotu większość głosów była „za” uchwałą, więc głosy reszty nic by nie zmieniły

W przypadku wspólnoty z Sopotu większość głosów była „za” uchwałą, więc głosy reszty nic by nie zmieniłyźródło: ShutterStock

Czy jeśli nie wszystkim członkom wspólnoty mieszkaniowej zapewniono możliwość zagłosowania w trybie obiegowym, przyjęte uchwały należy uchylić? To zależy od okoliczności danej sprawy i tego, czy sposób procedowania miał wpływ na decyzję – tak można podsumować odpowiedź Sądu Najwyższego na pytanie zadane przez Sąd Apelacyjny w Gdańsku.

Źródłem sprawy był konflikt w pewnej sopockiej wspólnocie. Członek jej zarządu, będący właścicielem lokali: mieszkaniowego oraz użytkowego, chciał uzyskać zgodę na sprzedaż alkoholu. Po przygotowaniu projektów stosownych uchwał oraz uzyskaniu odpowiednich upoważnień rozpoczął zbieranie głosów. Dzwonił do członków wspólnoty prosząc ich o poparcie i po rozmowie wysyłał e-mail z dokumentami. Po uzyskaniu większości (59,17 proc. udziałów w nieruchomości wspólnej) głosów na „tak” procedurę zakończył, uznając, że uchwały zostały podjęte.

Jeden z członków wspólnoty, który nie odebrał telefonu, dopiero z przesłanej informacji o przyjętych uchwałach dowiedział się, że takie głosowanie w ogóle miało miejsce. Nie mogąc wcześniej zgłosić swoich uwag, postanowił pozwać wspólnotę, domagając się uchylenia uchwał.


Pozostało 62% tekstu

Prenumerata wydania cyfrowego

Dziennika Gazety Prawnej
7,90 zł
cena za dwa dostępy
na pierwszy miesiąc,
kolejny miesiąc tylko 79 zł
Oferta autoodnawialna
KUPUJĘ

Pojedyncze wydanie cyfrowe

Dziennika Gazety Prawnej
4,92 zł
Płać:
KUPUJĘ
Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy INFOR Biznes. Kup licencję

Polecane

Reklama

Komentarze (3)

 • x x(2020-03-02 21:49) Zgłoś naruszenie 30

  W Warszawie sędziowie przepchneli w obu sądach sfałszowaną uchwałę wspólnoty, do której przyznała się sama fałszująca podczas przesłuchania (zarząd wspólnoty). Sędziowie w Wawie mają to gdzieś.

  Odpowiedz
 • Leon(2020-03-03 01:22) Zgłoś naruszenie 20

  Reforma się klania

  Odpowiedz
 • autor (2020-03-03 05:16) Zgłoś naruszenie 11

  A czego można się spodziewać po Sędziach którzy nie do końca znają prawo tylko orzekają tak jak uważają.

  Odpowiedz

Twój komentarz

Zanim dodasz komentarz - zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.

Widzisz naruszenie regulaminu? Zgłoś je!

Galerie

Polecane