SN: Ojciec dziecka nie musi być biologiczny

autor: Patryk Słowik02.03.2020, 06:01; Aktualizacja: 02.03.2020, 08:41
Ojciec z dzieckiem

Sądy powszechne powinny przy rozpoznawaniu spraw przeanalizować np. to, czy dziecko z osobą, której dotyczy powództwo prokuratora, łączy więź emocjonalnaźródło: ShutterStock

W niektórych przypadkach w dokumentach jako ojciec może być wskazana osoba, której nie łączą biologiczne więzy z dzieckiem. Oceniać to należy przez pryzmat zasad współżycia społecznego. Wynika tak z czwartkowej uchwały Sądu Najwyższego.

Pisaliśmy szeroko o sprawie jeszcze przed zajęciem stanowiska przez SN („Sąd Najwyższy zajmie się dobrem dziecka”, DGP z 27 lutego 2020 r.).

Przypomnijmy: sprawa dotyczy dziewczynki urodzonej w 2015 r. Do poczęcia doszło wskutek procedury wspomaganej prokreacji z zastosowaniem komórek rozrodczych pochodzących od anonimowego dawcy. Dziecko zostało w kilka dni po narodzinach uznane przez partnera matki. Szkopuł w tym, że tenże partner jest osobą transpłciową i urodził się jako kobieta (zgodnie z obecnym stanem prawnym jest mężczyzną). Z medycznego punktu widzenia nie było jakiejkolwiek możliwości, by to on był biologicznym ojcem dziewczynki.


Pozostało jeszcze 74% treści

2 dostępy do wydania cyfrowego DGP w cenie
9,80 zł Za pierwszy miesiąc.
Oferta autoodnawialna
PRENUMERATA 2020
Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy INFOR Biznes. Kup licencję

Polecane

Reklama

Komentarze (3)

  • Dokładny(2020-03-02 13:12) Zgłoś naruszenie 92

    To pokazuje aberację umysłową SN. Ojcem biologicznym dziecka jest zawsze mężczyzna, którego DNA nosi dziecko. Opiekunem może być każdy.

    Odpowiedz
  • tym.(2020-03-02 10:25) Zgłoś naruszenie 160

    Matka jest zawsze jedna a ojców pełna dyskoteka.

    Pokaż odpowiedzi (1)Odpowiedz

Twój komentarz

Zanim dodasz komentarz - zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.

Widzisz naruszenie regulaminu? Zgłoś je!

Galerie

Polecane