statystyki

SN: Ojciec dziecka nie musi być biologiczny

autor: Patryk Słowik02.03.2020, 06:01; Aktualizacja: 02.03.2020, 08:41
Ojciec z dzieckiem

Sądy powszechne powinny przy rozpoznawaniu spraw przeanalizować np. to, czy dziecko z osobą, której dotyczy powództwo prokuratora, łączy więź emocjonalnaźródło: ShutterStock

W niektórych przypadkach w dokumentach jako ojciec może być wskazana osoba, której nie łączą biologiczne więzy z dzieckiem. Oceniać to należy przez pryzmat zasad współżycia społecznego. Wynika tak z czwartkowej uchwały Sądu Najwyższego.

Pisaliśmy szeroko o sprawie jeszcze przed zajęciem stanowiska przez SN („Sąd Najwyższy zajmie się dobrem dziecka”, DGP z 27 lutego 2020 r.).

Przypomnijmy: sprawa dotyczy dziewczynki urodzonej w 2015 r. Do poczęcia doszło wskutek procedury wspomaganej prokreacji z zastosowaniem komórek rozrodczych pochodzących od anonimowego dawcy. Dziecko zostało w kilka dni po narodzinach uznane przez partnera matki. Szkopuł w tym, że tenże partner jest osobą transpłciową i urodził się jako kobieta (zgodnie z obecnym stanem prawnym jest mężczyzną). Z medycznego punktu widzenia nie było jakiejkolwiek możliwości, by to on był biologicznym ojcem dziewczynki.


Pozostało 74% tekstu

Prenumerata wydania cyfrowego

Dziennika Gazety Prawnej
9,80 zł
cena za dwa dostępy
na pierwszy miesiąc,
kolejny miesiąc tylko 79 zł
Oferta autoodnawialna
KUPUJĘ

Pojedyncze wydanie cyfrowe

Dziennika Gazety Prawnej
4,92 zł
Płać:
KUPUJĘ
Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy INFOR Biznes. Kup licencję

Polecane

Reklama

Komentarze (4)

 • tym.(2020-03-02 10:25) Zgłoś naruszenie 170

  Matka jest zawsze jedna a ojców pełna dyskoteka.

  Pokaż odpowiedzi (1)Odpowiedz
 • Dokładny(2020-03-02 13:12) Zgłoś naruszenie 93

  To pokazuje aberację umysłową SN. Ojcem biologicznym dziecka jest zawsze mężczyzna, którego DNA nosi dziecko. Opiekunem może być każdy.

  Odpowiedz
 • misio(2020-06-04 20:28) Zgłoś naruszenie 10

  dokładnie stuknięty! Istnieje jeszcze ojciec wymieniony w akcie urodzenia, niekoniecznie biologiczny i nie będący opiekunem. Efekt uznania lub adopcji.

  Odpowiedz

Twój komentarz

Zanim dodasz komentarz - zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.

Widzisz naruszenie regulaminu? Zgłoś je!

Galerie

Polecane