Markiewicz: Władza odsłania swoje prawdziwe intencje - złamać sędziów [WYWIAD]

autor: Małgorzta Kryszkiewicz27.02.2020, 20:00; Aktualizacja: 28.02.2020, 10:12
Krystian Markiewicz

Krystian Markiewiczźródło: Agencja Gazeta
autor zdjęcia: Fot. Grzegorz Celejewski Agencja Gazeta

Nie wiem, czy człowiek, który zaatakował rybnicką sędzię, słuchał pana prezydenta na biesiadzie piwnej, ale wiem, że przez lata nikt nie podchodził do mnie na ulicy i nie szarpał za rękaw, grożąc, że jak jeszcze raz zabiorę publicznie głos, to mnie zabije.

Z Krystianem Markiewiczem rozmawia Małgorzata Kryszkiewicz.

Iustitia przedstawi w sobotę raport o wymiarze sprawiedliwości pod presją po zmianach przeforsowanych przez obóz władzy. Jaki obraz się z niego wyłania?

Smutny, bo okazuje się, że jest coraz większa grupa represjonowanych przez system, czyli przez rzeczników dyscyplinarnych, ministra sprawiedliwości i jego ludzi. I optymistyczny, bo okazuje się, że jest coraz więcej sędziów, którzy swoim zachowaniem udowadniają, że nie mają zamiaru przyglądać się z założonymi rękami temu, co się dzieje. W porównaniu z raportem sprzed roku pojawiają się nowe nazwiska sędziów represjonowanych, a ci, którzy byli ujęci w poprzedniej edycji, mają nowe zarzuty i są nękani w inny sposób. Maski opadły. Władza odsłania swoje prawdziwe intencje: złamać sędziów.

Duże słowa. Porozmawiajmy o konkretach...

Na pewno na pierwszy plan wysuwa się przypadek olsztyńskiego sędziego Pawła Juszczyszyna, który wezwał Kancelarię Sejmu do ujawnienia list poparcia do Krajowej Rady Sądownictwa. Jak już wiemy, listy i tak zostały w końcu ujawnione, tymczasem wobec niego zostały podjęte wszelkie możliwe działania, jakie się stosuje, by zniszczyć takich sędziów jak on. Zaatakowali go wszyscy: minister sprawiedliwości, który odwołał go z delegacji, członek KRS i jednocześnie prezes jego macierzystego sądu Maciej Nawacki, który zawiesił go w czynnościach, rzecznicy dyscyplinarni, a ostatecznie nawet prokuratura. Do tego wylano na niego całe morze hejtu. Ten przypadek jak w soczewce skupia całą patologię systemu. W tej sprawie wszyscy szli ręka w rękę, to nie były przypadkowe działania. Były podejmowane w celu osiągnięcia konkretnego celu, którym było złamanie sędziego Juszczyszyna.

Sędzia Juszczyszyn, który został zawieszony w czynnościach i obniżono mu wynagrodzenie, oraz sędzia Alina Czubieniak, która otrzymała naganę za uchylenie aresztu, to jednak jedyni sędziowie, którzy to tej pory na własnej skórze odczuli realne skutki działania systemu, o którym pan mówi. W raporcie jest za to dużo przykładów, np. wzywania sędziów jako świadków. Czy całe to bicie na alarm to nie przesada?

Właśnie dlatego, że zauważamy wszelkie działania władz i zyskujemy ogromne poparcie społeczne, cały misternie budowany system represjonowania nie działa i nie będzie działać efektywnie. Nie można zapominać, że mieliśmy już do czynienia z przypadkami, kiedy Izba Dyscyplinarna Sądu Najwyższego uchylała sędziom immunitety. Nawet jeżeli to są tylko dwa przypadki, to o dwa za dużo. Proszę również zauważyć, że w przypadku sędzi Czubieniak mówimy przecież o tym, że została ona ukarana za prawidłowo wydane orzeczenie. To jest prawdziwy skandal.

Jednak ja przypominam sobie przypadki sprzed tej całej tzw. reformy systemu dyscyplinarnego, kiedy sędziowie byli karani dyscyplinarnie za orzeczenia. Nawet jeśli były to nieliczne przypadki, to występowały.

Jeżeli rzeczywiście takie sytuacje miały miejsce, to należy ocenić je krytycznie. Pytanie jest takie, czy wówczas mieliśmy do czynienia z pewnym ekscesem orzeczniczym, czy z celowym, systemowym działaniem polegającym na nękaniu sędziego. Z całą pewnością jednak przygotowywanie raportów jak ten, o którym teraz rozmawiamy, nie wynika z przewrażliwienia stowarzyszenia. Ten problem widzą przecież zwykli obywatele. Nie było jeszcze próby oddziaływania na sędziów w takiej skali.

Przyzna pan jednak, że jak na ponad dwa lata działania systemu skazań sędziów jest niewiele.

To dlatego, że sędziowie, którzy zostali powołani do sądów dyscyplinarnych działających przy sądach apelacyjnych, a więc sądów pierwszoinstancyjnych, w większości udowodnili swoimi decyzjami, że są niezawiśli. W efekcie rzecznicy dyscyplinarni ponoszą porażki przed tymi sądami. Wynikały one albo z klasycznego partactwa, albo z tego, że łamali oni wszelkie zasady postępowania, nie dając możliwości ustosunkowania się do zarzucanych czynów, nie zbierając podstawowych dowodów. Robiono to tylko po to, aby szybko wszcząć postępowanie, by sprawy się toczyły. I to jest ulubiona metoda pracy rzeczników – dręczyć, wzywać, stawiać zarzuty. Całe szczęście, że przygotowanie merytoryczne rzeczników oraz jakość ustanowionego ostatnio prawa w obszarze sądownictwa są niezwykle słabe.


Pozostało jeszcze 83% treści

2 dostępy do wydania cyfrowego DGP w cenie
9,80 zł Za pierwszy miesiąc.
Oferta autoodnawialna
PRENUMERATA 2020

Polecane

Reklama

Komentarze (44)

  • kacper(2020-02-28 08:20) Zgłoś naruszenie 5339

    ma pan zdolność do konfabulacji ;- gratuluje

    Pokaż odpowiedzi (3)Odpowiedz
  • o(2020-02-28 08:59) Zgłoś naruszenie 5228

    wladza ma naprawić polskie sądy

    Pokaż odpowiedzi (2)Odpowiedz
  • Dokładny(2020-02-28 10:03) Zgłoś naruszenie 5237

    Sprostowanie, władza chce i musi złamać kastę, a nie sędziów

    Odpowiedz
  • Proszciutto(2020-02-28 09:50) Zgłoś naruszenie 5047

    "Właśnie dlatego, że zauważamy wszelkie działania władz i zyskujemy ogromne poparcie społeczne" ... Panie Markiewicz wstydu oszczędź, jakie poparcie społeczne?, poparcie ma PIS jest partią rządzącą więc ma "kastę postawić do pionu" w końcu. Jęczycie jak PO po przegranych wyborach, że będzie koniec świata, zajmij się Pan pracą swoją, a nie krytykowaniem demokratycznie wybranej władzy, jak PO wygra to sobie róbcie po swojemu a tymczasem się słuchać albo descyplinarka i koniec tematu.

    Pokaż odpowiedzi (3)Odpowiedz
  • xyz(2020-02-28 09:21) Zgłoś naruszenie 4334

    Ostatnia nowelizacja ustawy o ustroju sądów powszechnych zakłada na sędziów i prokuratorów wykazanie w oświadczeniu przynależności do zrzeszeń, stowarzyszeń, fundacji. Teraz będzie można dokładnie policzyć ilu członków posiadają stowarzyszenia Iustitia i Themis i czy faktycznie mają takie poparcie w środowisku sędziowskim jak sami wskazują / ponad 3 tys. członków/ . Aktualnie jest to największy problem Pana przewodniczącego stowarzyszenia Iustitia.

    Odpowiedz
  • remick(2020-02-28 12:17) Zgłoś naruszenie 4230

    "Sedzia" (???) Markiewicz spedza widocznie za duzo czasu przy ksiazkach z Pippi Langstrumpf i dlatego cofnal sie duchowo do wieku przedszkolnego, i do tego cierpiacego na infantylizm. Nic dziwnego ze On&Kasta tak bredza.

    Odpowiedz
  • logik(2020-02-28 12:17) Zgłoś naruszenie 4227

    Nie da się zmienić mentalności obecnych sędziów i prokuratorów. Oni są nauczeni bezkarności. Oni są nauczeni bezkarności. Dopóki sędziowie i prokuratorzy nie będą odpowiadać za bezprawie i z hukiem wylatywać, to nic się nie zmieni...

    Odpowiedz
  • Pola(2020-02-28 09:22) Zgłoś naruszenie 4145

    co za arogancki śmieć, za kogo on się uważa???

    Pokaż odpowiedzi (1)Odpowiedz
  • fakty(2020-02-28 12:16) Zgłoś naruszenie 3723

    W wyniku dekomunizacji sądownictwa w NRD pracę straciło ponad 60 proc. sędziów. A jak było w Polsce? Po 1989 roku Niemcy wyszli z bardzo racjonalnego założenia, iż warunkiem powodzenia transformacji ustrojowo-gospodarczej w NRD będzie dokonanie kompleksowej "dekomunizacji" państwowej służby cywilnej, w tym przede wszystkim oczyszczenie stanu sędziów i prokuratorów. W wyniku lustracji personalnej już w 1991 roku z pracą musiało się pożegnać 61,7 proc. sędziów i aż 67,8 proc. prokuratorów wywodzących się z NRD. Tymczasem w Polsce elity uznały, że "sędziowie oczyszczą się sami", a pierwszy po 1989 roku rząd, który chciał ujawnić listę TW, został obalony.

    Pokaż odpowiedzi (2)Odpowiedz
  • lulaj...że..(2020-02-28 10:48) Zgłoś naruszenie 3522

    przyjaciele prawnicy - dla kolegów sędziów , "uformowali , wypromowali" - ( Art. 180. K. R. P. ) - tzw. wysepkę szczęśliwości czyli enklawę bezpiecznej życiowej egzystencji.

    Odpowiedz
  • Dziadek wnuków(2020-02-28 15:56) Zgłoś naruszenie 2922

    "Odrażający, brudni, żli" - dekad temu ze trzy oglądałem film włoskiego reżysera o patologi w rodzinie. Dlaczego przytaczam ten tytuł ? Ano z powodu piszących tu zwolenników PiS-u, ich plugawych wypowiedzi o innych Polakach tylko dlatego że mają odmienne zdanie, że preferują pracę a nie budkę z piwem, i poranne wizyty w MOPS-ach. Niedawno była pokazana na Onecie mapa z regionami w Polsce, gdzie największe poparcie ma PiS, i okazuje się że tam, gdzie wykształcenie ludzie mieszkający kończą na poziomie szkoły podstawowej, gdzie ksiądz jest wyrocznią, choćby molestował najmłodszych, gdzie pracę wygrywa się niczym w totolotka !! A tam gdzie szkół mnóstwo, jeszcze więcej zakładów pracy tam PiS z plebanem są w odwrocie.Stare powiedzenie głosi - dlaczego jesteś biedny ? Boś głupi. A dlaczego głupi ? Boś biedny. I tak kolo się zamyka. A ci którzy lubią rządzić, sterować masami znają i inne przypowieści o głupocie tłumu. Ale muszą też znać, jak ich poprzecznicy z PZPR, iż "... dopóki dzban wodę nosi, dopóty ucho się nie urwie". Lub coś podobnie. Tak więc biedniejsi kuzyni, nie tylko finansowo ale także intelektualnie, nie dajcie się wodzić propagandzie Kurskiego, nie łykajcie niczym ślepy pot własny miast oranżadę bo następne -ileś tam +, za rok, dwa będzie to jeno 0.20 czy 0.30 złotych, a wypłatę z MOPS-ów wypłacą Wam w milionach. I więcej merytorycznych wypowiedzi aniżeli inwektyw, z których nic nie wynika oprócz chamstwa piszących ! Jak ktoś zna przypadki łamania prawa przez sędziego, to pisać czym będziecie napiętować taką osobę , a nie ciągłe ktoś, gdzieś, kiedyś słyszał. Nawet kiedy Wasz rodzic czy dziadek dał w "łapę" kopertę lekarzowi / urzędnikowi czy księdzu to nie tylko pisać, ale wznieście się na wyżyny moralności i donieście do prokuratury !! Bo tak każe obowiązek. I prawo, pisane przez - jak Wy ich nazywacie - kastę. Hmm ... tylko do jakiej kasty Wy należycie ? Już wiem , a Wy się domyślacie ?

    Pokaż odpowiedzi (5)Odpowiedz
  • Rafał(2020-02-28 13:47) Zgłoś naruszenie 2715

    Człowiek jest tylko człowiekiem.Ale człowiek bez odpowiedzialności i bezkarności staje się nadczłowiekiem.

    Pokaż odpowiedzi (2)Odpowiedz
  • mek(2020-02-28 13:41) Zgłoś naruszenie 2625

    na biesiadzie piwnej? PObejało cię Markiewicz ?

    Odpowiedz
  • dziady(2020-02-28 09:16) Zgłoś naruszenie 2624

    jeszcze sie im odplacicie a ja proponuje zabrac tym z obecnej kasty emerytury ale bedzie wesolo

    Odpowiedz
  • tylko nie ..kichać !!(2020-02-28 13:11) Zgłoś naruszenie 2518

    Iustitia przedstawi w sobotę raport o wymiarze sprawiedliwości pod presją .......KORONAWIRUSA !!!!

    Odpowiedz
  • jaja jak berety(2020-02-28 14:49) Zgłoś naruszenie 2321

    Propagandzista za najsilniejszą kastą w Polsce wypłakuje krokodyle łzy, a czy pamięta ostatnią wielotysięczną manifestację ofiar Kasty w W-wie , które Ci "złamani sędziowie" doprowadzi do prawdziwego załamania życiowego. Tyle są warte właśnie jęki dyżurnego autora,

    Odpowiedz
  • x(2020-02-28 16:56) Zgłoś naruszenie 1916

    Do dziadek wnuków -popieram to wszystko prawda

    Odpowiedz
  • Bert(2020-02-28 21:14) Zgłoś naruszenie 1618

    Dziadku, skąd ty wklejasz ten bełkot..

    Odpowiedz
  • marek(2020-02-28 17:00) Zgłoś naruszenie 1525

    Oczyszczenie sądów z komunistycznej zarazy, bezkarności winno objąć co najmniej 2/3 tego towarzystwa wtedy dopiero sądy zaczną funkcjonować normalnie.

    Pokaż odpowiedzi (3)Odpowiedz
  • Roman(2020-02-28 21:15) Zgłoś naruszenie 1218

    Dopiero za rządów PiS dowiedziałem się co to jest za organizacja ta " lustitia " Przez całe lata rządów PO i PSL byłem pewny że to firma windykacyjna ściągająca długi od obywateli tak jak KRUK czy inne tego rodzaju organizacje łatwego pieniądza.. W życiu bym nie przypuszczał że za tą nazwą kryją się sędziowie sądów RP.

    Pokaż odpowiedzi (1)Odpowiedz