statystyki

Rząd wyprostuje zawiłości dotyczące międzynarodowego prawa jazdy

autor: Piotr Szymaniak24.02.2020, 07:01; Aktualizacja: 24.02.2020, 10:59
prawo jazdy

Wątpliwości budzi również brzmienie art. 12 ust. 1 pkt 5 tej ustawy, który określa, w jakich przypadkach nie można wydać nowego prawa jazdy w przypadku utraty dokumentu wydanego za granicą.źródło: ShutterStock

Brzmienie art. 12 ustawy o kierujących pojazdami (t.j. Dz.U. z 2019 r. poz. 341 ze zm.) określającego negatywne przesłanki wydawania prawa jazdy powoduje coraz to nowe problemy interpretacyjne.

Dwa dni temu pisaliśmy, że z uwagi na tę regulację starosta nie może wydać duplikatu prawa jazdy kategorii wyższej, jeśli sąd odebrał kierowcy prawo jazdy kategorii niższej. Nawet gdy sąd karny cofnął uprawnienia do kierowania samochodami osobowymi (kat. B), ale nie pozbawił kierowcy uprawnienia do kierowania pojazdami ciężarowymi (kat. C), art. 12 i tak nie pozwala na wydanie w takiej sytuacji dokumentu uprawniającego do kierowania pojazdami kategorii C. Z tego powodu 12 ust. 2 pkt 2 i 3 został zaskarżony do Trybunału Konstytucyjnego.

Tymczasem wątpliwości budzi również brzmienie art. 12 ust. 1 pkt 5 tej ustawy, który określa, w jakich przypadkach nie można wydać nowego prawa jazdy w przypadku utraty dokumentu wydanego za granicą. Dziś przepis ten stanowi, że prawo jazdy nie może być wydane osobie, która uzyskała za granicą prawo jazdy, a następnie zostało ono zatrzymane lub uprawnienie do kierowania zostało cofnięte – w okresie obowiązywania zatrzymania prawa jazdy lub cofnięcia uprawnienia. W przypadku literalnego podejścia do stosowania tego przepisu osoba, która kiedykolwiek miała cofnięte uprawnienia do kierowania pojazdami, nie mogłaby w przyszłości ponownie uzyskać tego dokumentu.


Pozostało 74% tekstu

Prenumerata wydania cyfrowego

Dziennika Gazety Prawnej
9,80 zł
cena za dwa dostępy
na pierwszy miesiąc,
kolejny miesiąc tylko 79 zł
Oferta autoodnawialna
KUPUJĘ

Pojedyncze wydanie cyfrowe

Dziennika Gazety Prawnej
4,92 zł
Płać:
KUPUJĘ
Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy INFOR Biznes. Kup licencję

Polecane

Reklama

Komentarze (2)

Twój komentarz

Zanim dodasz komentarz - zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.

Widzisz naruszenie regulaminu? Zgłoś je!

Galerie

Polecane