statystyki

System dla ludzi, czyli E-doręczenia po czesku [WYWIAD]

autor: Szymon Cydzik18.02.2020, 10:14; Aktualizacja: 18.02.2020, 10:14
Klawiatura komputera

Klawiatura komputeraźródło: ShutterStock

Czesi od początku robili system dla ludzi, nie dla administracji. I nie chcieli zrobić wszystkiego od razu - mówi Jacek Pacholczyk, dyrektor regionalny firmy Micro Focus.

Pańska firma współtworzyła system elektronicznych doręczeń w Czechach. Jak on wygląda?

Tak naprawdę zbudowano tam dwa systemy. Rozwinięty jako pierwszy CzechPOINT służył do doręczania wypisów z rejestrów administracji publicznej, a obecnie pełni również funkcję narzędzia administracyjnego do zasadniczego systemu elektronicznych doręczeń z walorem zwrotnego poświadczenia odbioru, który działa na bazie prawa pocztowego i jest realizowany przez czeskiego operatora pocztowego. Zasadniczo stworzono go po to, by ludzie nie musieli jeździć w różne, często odległe, miejsca po odbiór zaświadczeń. Później została dodana funkcja narzędzia administracyjnego – Datove Schranky.

Rozumiem, że chodzi np. o rejestr kierowców czy przedsiębiorców?

Także o wypisy gruntów, rejestr skazanych... W Czechach, tak jak u nas, dokumenty są często wymagane w wersji papierowej. Dlatego też słynna ustawa wprowadzająca oświadczenia zamiast zaświadczeń od początku nie mogła u nas działać, bo wymagałaby zmiany ogromnej liczby aktów prawnych. W Czechach jest podobnie i obywatel, żeby uzyskać zaświadczenie, musiał często jeździć wiele kilometrów do odpowiedniego urzędu. System powstał więc po to, by blisko obywatela był punkt, w którym może on uzyskać każde zaświadczenie. Oczywiście bez zmiany infrastruktury prawnej, właściciela danych i operatorów poszczególnych rejestrów. Stworzono usługę brokera informacji, który na żądanie określonego punktu składa w imieniu obywatela wniosek o wypis. Jest on realizowany i wydrukowane na miejscu zaświadczenie ma z mocy prawa wartość równą oryginałowi. Aby zrealizować podstawowe założenie bliskości do obywatela, zaangażowano do współpracy pocztę. W tej chwili jest około 9 tys. punktów, nie tylko w urzędach pocztowych i gminnych, lecz także w placówkach dyplomatycznych. Może więc pan iść do czeskiej ambasady i dostać np. zaświadczenie o niekaralności w Czechach bez konieczności jeżdżenia do odpowiedniego urzędu.

Jest jeszcze system pozwalający uwierzytelniać wydrukowane dokumenty elektroniczne lub skanować i podpisywać elektronicznie te papierowe...

To dodatkowa usługa nazywana autoryzowaną konwersją. Pozwala zamienić w autoryzowany sposób dokument papierowy na elektroniczny lub odwrotnie. Najważniejszy funkcjonalnie jest system wymiany korespondencji między organami administracji oraz osobami prawnymi i fizycznymi. Został on zrealizowany jako usługa pocztowa. Nie ma on całej masy wad, którą posiada poczta elektroniczna. System Datovych Schranek został zbudowany w taki sposób, by działać jak operator pocztowy, ale z myślą o potrzebach obywatela, a nie administracji.

Czyli użytkownikami byłyby osoby prawne i fizyczne?

Przedsiębiorcy, obywatele, ale też urzędnicy, różnego rodzaju osoby zaufania publicznego, np. notariusze. System jest dostępny dla każdego, przy czym osoby fizyczne mają prawo, a nie obowiązek z niego korzystać. System ma dwie warstwy – bezpłatną i płatną. Pierwsza dotyczy przypadków, gdy komunikacja za pomocą systemu jest obowiązkowa, a druga – dodatkowych usług.

Na przykład?

Na poczcie list polecony czeka na odbiór dwa tygodnie, a potem jest odsyłany. Podobnie w tym systemie – jeśli się z jego pomocą coś wyśle, to przesyłka jest dostępna przez trzy miesiące, po czym zostaje tylko ślad jej dostarczenia, ale sama zawartość znika. Usługa polegająca na bezterminowym jej przechowywaniu jest płatna i dlatego zdecydowanie mniej popularna.


Pozostało 73% tekstu

Prenumerata wydania cyfrowego

Dziennika Gazety Prawnej
7,90 zł
cena za dwa dostępy
na pierwszy miesiąc,
kolejny miesiąc tylko 79 zł
Oferta autoodnawialna
KUPUJĘ

Pojedyncze wydanie cyfrowe

Dziennika Gazety Prawnej
4,92 zł
Płać:
KUPUJĘ
Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy INFOR Biznes. Kup licencję

Polecane

Reklama

Twój komentarz

Zanim dodasz komentarz - zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.

Widzisz naruszenie regulaminu? Zgłoś je!

Galerie

Polecane