statystyki

System dla ludzi, czyli E-doręczenia po czesku [WYWIAD]

autor: Szymon Cydzik18.02.2020, 10:14; Aktualizacja: 18.02.2020, 10:14
Klawiatura komputera

Klawiatura komputeraźródło: ShutterStock

Czesi od początku robili system dla ludzi, nie dla administracji. I nie chcieli zrobić wszystkiego od razu - mówi Jacek Pacholczyk, dyrektor regionalny firmy Micro Focus.

Pańska firma współtworzyła system elektronicznych doręczeń w Czechach. Jak on wygląda?

Tak naprawdę zbudowano tam dwa systemy. Rozwinięty jako pierwszy CzechPOINT służył do doręczania wypisów z rejestrów administracji publicznej, a obecnie pełni również funkcję narzędzia administracyjnego do zasadniczego systemu elektronicznych doręczeń z walorem zwrotnego poświadczenia odbioru, który działa na bazie prawa pocztowego i jest realizowany przez czeskiego operatora pocztowego. Zasadniczo stworzono go po to, by ludzie nie musieli jeździć w różne, często odległe, miejsca po odbiór zaświadczeń. Później została dodana funkcja narzędzia administracyjnego – Datove Schranky.

Rozumiem, że chodzi np. o rejestr kierowców czy przedsiębiorców?

Także o wypisy gruntów, rejestr skazanych... W Czechach, tak jak u nas, dokumenty są często wymagane w wersji papierowej. Dlatego też słynna ustawa wprowadzająca oświadczenia zamiast zaświadczeń od początku nie mogła u nas działać, bo wymagałaby zmiany ogromnej liczby aktów prawnych. W Czechach jest podobnie i obywatel, żeby uzyskać zaświadczenie, musiał często jeździć wiele kilometrów do odpowiedniego urzędu. System powstał więc po to, by blisko obywatela był punkt, w którym może on uzyskać każde zaświadczenie. Oczywiście bez zmiany infrastruktury prawnej, właściciela danych i operatorów poszczególnych rejestrów. Stworzono usługę brokera informacji, który na żądanie określonego punktu składa w imieniu obywatela wniosek o wypis. Jest on realizowany i wydrukowane na miejscu zaświadczenie ma z mocy prawa wartość równą oryginałowi. Aby zrealizować podstawowe założenie bliskości do obywatela, zaangażowano do współpracy pocztę. W tej chwili jest około 9 tys. punktów, nie tylko w urzędach pocztowych i gminnych, lecz także w placówkach dyplomatycznych. Może więc pan iść do czeskiej ambasady i dostać np. zaświadczenie o niekaralności w Czechach bez konieczności jeżdżenia do odpowiedniego urzędu.

Jest jeszcze system pozwalający uwierzytelniać wydrukowane dokumenty elektroniczne lub skanować i podpisywać elektronicznie te papierowe...

To dodatkowa usługa nazywana autoryzowaną konwersją. Pozwala zamienić w autoryzowany sposób dokument papierowy na elektroniczny lub odwrotnie. Najważniejszy funkcjonalnie jest system wymiany korespondencji między organami administracji oraz osobami prawnymi i fizycznymi. Został on zrealizowany jako usługa pocztowa. Nie ma on całej masy wad, którą posiada poczta elektroniczna. System Datovych Schranek został zbudowany w taki sposób, by działać jak operator pocztowy, ale z myślą o potrzebach obywatela, a nie administracji.

Czyli użytkownikami byłyby osoby prawne i fizyczne?

Przedsiębiorcy, obywatele, ale też urzędnicy, różnego rodzaju osoby zaufania publicznego, np. notariusze. System jest dostępny dla każdego, przy czym osoby fizyczne mają prawo, a nie obowiązek z niego korzystać. System ma dwie warstwy – bezpłatną i płatną. Pierwsza dotyczy przypadków, gdy komunikacja za pomocą systemu jest obowiązkowa, a druga – dodatkowych usług.

Na przykład?

Na poczcie list polecony czeka na odbiór dwa tygodnie, a potem jest odsyłany. Podobnie w tym systemie – jeśli się z jego pomocą coś wyśle, to przesyłka jest dostępna przez trzy miesiące, po czym zostaje tylko ślad jej dostarczenia, ale sama zawartość znika. Usługa polegająca na bezterminowym jej przechowywaniu jest płatna i dlatego zdecydowanie mniej popularna.


Pozostało jeszcze 73% treści

2 dostępy do wydania cyfrowego DGP w cenie
9,80 zł Za pierwszy miesiąc.
Oferta autoodnawialna
PRENUMERATA 2020
Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy INFOR Biznes. Kup licencję

Polecane

Reklama

Twój komentarz

Zanim dodasz komentarz - zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.

Widzisz naruszenie regulaminu? Zgłoś je!

Galerie

Polecane